Najpopularniejsze książki 2021
Billy Summers
Najnowsza książka Stephena Kinga to thriller i mieszanka powieści sensacyjnej, który wcale nie aż tak bardzo mrozi krwi w żyłach. Poza ciekawie wykreowaną fabułą, świetnym, lecz trudnym do rozgryzienia bohaterem i historią, od której trudno oderwać się nawet na moment, King funduje nam po raz kolejny okazję do samorefleksji. Billy Summers skupia się głównie nad kwestią nie tyle dobra i zła, ile sumienia i moralności.
Klara i Słońce
Jest to ósma powieść Ishiguro. Narratorką jest Klara, która obserwuje otaczający ją świat z androidowej perspektywy zmieszanej z inteligencją i naiwnością. Kiedy zostaje wybrana przez rodzinę, aby z nimi zamieszkać, musi dostosować swoje myślenie. Książka jest w gruncie rzeczy próbą przypomnienia nam istoty człowieczeństwa. Pozycja przypomina nam, że warto pielęgnować wspólne relacje i korzystać z chwil, być jak Klara, która dziękuje Słońcu za każdy moment spędzony w jego cieple.
Gra zaklinacza
Książka to trzecia część niepokojącego i pełnego mroku opowiadania, którego autorem jest Donato Carrisi, w którym uzdolniona policjantka spotyka na swojej drodze zło wcielone – człowieka, którego manipulacje prowadzą do okrutnych zbrodni. Niepokojący i mroczny klimat tego opowiadania przyciąga równie mocno, jak zatarcie granicy pomiędzy tym, co rzeczywiste i wirtualne, między tym, co uznaje rozum, a tym, co czuje serce. Książka zostawia nas sam na sam z pytaniem, do czego bylibyśmy zdolni, jeżeli nasze czyny nie miałyby konsekwencji.
Wyborny trup
Agustina Bazterrica opowiada o świecie, w którym ludzkość poprzez atak niebezpiecznego wirusa musiała pozbyć się wszystkich zwierząt, ponieważ kontakt z nimi groził śmiercią. Ukazuje ciężkie zadanie w podporządkowaniu się do nowych warunków i drastyczne kroki, do jakich zdolni są posunąć się ludzie. Nie jest to książka dla każdego, bowiem może wywoływać odrazę i niepokój procesem odczłowieczania ludzi. Powieść z całą pewnością można nazwać oryginalną i pełną przerażająco wyrazistych scen.
Gdzie poniesie wiatr
Kristin Hannah ukazuje w swojej powieści historycznej rzeczywistość Wielkiego Kryzysu oraz podział na świat, w którym jedni żyją godnie, a pozostali nie mają kompletnie nic. Katastrofa ekologiczna, która dotknęła wtedy Wielkie Równiny Stanów Zjednoczonych, połączona z brutalnym realizmem oraz energicznymi i emocjonującymi bohaterami sprawia, że historia dobitnie pokazuje, jak ważne jest, aby bronić wyznawanych przez siebie zasad oraz ludzi, których się kocha. Jest to powieść poruszająca dość aktualny temat, pisana w czasie pandemii, na wskroś nam współczesna, pełna rozpaczy i tej znajomej nam niewiedzy, co będzie jutro
The Other Black Girl
Zakiya Dalila Harris przedstawia nam oszałamiającą historię o Nelli, samotnej czarnej pracownicy redakcji Wagner Books. Kiedy do ich redakcji przybywa nowa asystentka, okazuje się, że nie jest ona sojusznikiem głównej bohaterki. Wtedy też Nelli zaczyna dostawać groźby z żądaniami. Książka opowiada historię o rasizmie, wykorzystywanych przywilejach i wyniszczeniu psychicznym.
Wyznanie
Książka Jessie Burton mówi o miłości, która odurza i niszczy. Decyzji, która zmienia życie wielu osób. Słabości, która okazuje się siłą. Opowiada historię trzech różnych kobiet, których losy raz przecięte, złączą się już na zawsze. Autorka powraca z głęboko poruszającą i inspirującą opowieścią o kobiecości, twórczości, macierzyństwie i przyjaźni, a także o tym, jak gubimy się i odnajdujemy.
50 wesel i pogrzeb
To intrygujący, pełen emocji i zwrotów akcji thriller Magdaleny Kubasiewicz. Porusza takie tematy, jak miłość i gorące uczucia, nieufność, kłamstwo, tajemnicza przeszłość, która za wszelką cenę nie daje o sobie zapomnieć. Taka kompilacja elementów sprawia, że powieść jest naprawdę warta uwagi. Trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Sprawia, że czytelnik sam może próbować wdać się w rolę detektywa i rozwiązać sprawę. Pełna satysfakcja.
Bibliotekarka z Saint-Malo
Jest to mistrzowskie połączenie historii z obezwładniającymi emocjami, dlatego żaden czytelnik nie będzie w stanie przejść obok niej obojętnie. Autor charakteryzuje się niesamowicie lekkim, przyjemnym i sugestywnym piórem, dlatego kartki tej historii same przelatują przez palce. Fabuła nasączona jest stałym napięciem i licznymi zwrotami akcji, jakie nie dają czytającemu ani chwili wytchnienia. Innymi słowami – zaskakująca, wzruszająca do łez i trzymająca w niemiłosiernym napięciu, dopełniona mocnym, szokującym finałem. Skłania do zastanowienia się nad własnym losem i istotą człowieczeństwa.
Głos z zaświatów
Czytanie tej książki jest jak podróż pomiędzy światem widzialnym a niewidzialnym. Główny bohater budzi się i odkrywa, że umarł. Razem z nim przeżywamy rozterki przedwczesnej śmierci, żal za rzeczy, jakich nie dokonał, i pragnienie poznania powodu swojego odejścia. To wszystko zmusza czytelnika do refleksji nad swoim życiem. Co czulibyśmy, gdybyśmy w tym momencie umarli? W pędzie dnia umykają nam wszystkie cudowne rzeczy i nie zauważamy, jak wiele mamy, dopóki tego nie stracimy.