Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Zapoczątkowane w starożytnej Grecji igrzyska odbywały się co cztery lata, mogli w nich uczestniczyć pierwotnie tylko mężczyźni, a na czas ich trwania wygaszano wszystkie konflikty. Igrzyska olimpijskie ery starożytnej trwały do roku 393 naszej ery, kiedy zostały zniesione przez Cesarza. Dopiero w 1896 roku postanowiono wskrzesić tę ideę.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio pierwotnie miały mieć miejsce latem 2020 roku, niestety rozprzestrzeniająca się po całym świecie pandemia Covid 19 zmusiła Międzynarodowy Komitet Olimpijski do zmiany terminu zawodów. Odbyły się one 2021 roku i trwały od 23 lipca do 8 sierpnia.

Udział sportowców w tradycyjnym przemarszu ceremonii otwarcia był mocno ograniczony. Narodowe komitety olimpijskie zostały poproszone, aby na paradę nie wysyłać zbyt dużej grupy reprezentantów. Polacy pojawili się dopiero pod koniec defilady, między Belgami i Bośniakami. W kilkudziesięcioosobowej grupie biało-czerwonych były pięściarki i wioślarki z czwórki podwójnej, które zakwalifikowane zostały do finału. Polacy prezentowali się elegancko. Mężczyźni ubrani w marynarki, panie w sukienkach z czerwonym paskiem. Polską flagę niósł pływak Paweł Korzeniowski i startująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.

Dyscypliny igrzysk olimpijskich w Tokio

Zawodnicy rywalizowali ze sobą w 339 konkrecjach w 37 dyscyplinach. Składały się na nie: baseball, badminton, boks, golf, gimnastyka, hokej na trawie, jeździectwo, judo, karate, kajakarstwo, koszykówka, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, piłka ręczna, piłka wodna, pływanie, pływanie synchroniczne, podnoszenie ciężarów, rugby, siatkówka, skateboarding, skoki do wody, softball, surfing, szermierka, strzelectwo, taekwondo, tenis stołowy, tenis ziemny, triathlon, wioślarstwo, wspinaczka sportowa, żeglarstwo i zapasy.

Był to debiut czterech nowych dyscyplin podczas igrzysk letnich: karate, skateboarding, surfing i wspinaczka sportowa.

Olimpijczycy rywalizujący w pojedynkach karate brali udział w dwóch odmianach: kata – technika karate w układzie walki z pozorowanym przeciwnikiem, polegająca na doskonaleniu płynnego wykonywania technik obrony i ataku, oraz kumite – walka sportowa z przeciwnikiem rzeczywistym. Karate samo w sobie było jednorazowym wystąpieniem, na Igrzyskach Olimpijskich w roku 2024 w Paryżu nie zobaczymy jej ponownie.

W Tokio debiut miały także efektowne dyscypliny sportowe, takie jak surfing oraz skateboarding, czyli jazda na deskorolce.

Polacy na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020

W Japonii naszą ojczyznę spośród 11326 osób reprezentowało 215 zawodników – w tym 112 mężczyzn i 103 kobiety. Startowali oni w 23 dyscyplinach. Naszym sportowcom udało się zdobyć 14 medali.

Wielki sukces osiągnęli lekkoatleci, którzy wrócili do domu z 4 złotymi, 2 srebrnymi i 3 brązowymi medalami. Jednak największe poruszenie wywołał Dawid Tomala, zdobywając złoto w chodzie na 50 km. W rzucie oszczepem Marii Andrzejczyk udało się zdobyć srebro, a w biegu na 800 m wszystkich zaskoczył Patryk Dobek, który wywalczył brąz w tej dyscyplinie. Udany występ miały również nasze polskie sztafety 4 × 400 m. Udało im się zdobyć srebro w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan oraz Natalia Kaczmarek. Natomiast złoto w tej samej konkurencji zdobyli: Karol Zalewski, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Nie możemy jednak zapomnieć o niezwyciężonych Polakach, którzy pokazali ducha walki w rzucie młotem. Anita Włodarczyk zdobyła podczas tej konkurencji swój 3 złoty medal w olimpijski w karierze, Wojciech Nowicki również zdobył złoty krążek w męskiej części rozgrywek. Malwina Kopron i Paweł Fajdek także przywieźli po brązowym medalu w tej samej konkurencji.

Rekordy – olimpiady Tokio XXI wieku

Na tegorocznych igrzyskach zostały ustanowione aż 22 nowe rekordy. Pomimo wielu obaw związanych z utrudnieniami w treningach w pandemii, sportowcom udało się jednak nie zawieść fanów. Podczas rozgrywek padły takie rekordy:

Lekkoatletyka:

  • Trójskok kobiet: Yulimar Rojas (Wenezuela) – 15,67 m;
  • 400 m ppł mężczyzn: Karsten Warholm (Norwegia) – 45,94 sek.;
  • 400 m ppł kobiet: Sydney McLaughlin (USA) – 51,46 sek.

Kolarstwo torowe:

  • Drużynowo na dochodzenie kobiet: Niemcy – 4:04,242 sek.;
  • Drużynowo na dochodzenie mężczyzn: Włochy – 3:42,032 sek.;
  • Sprint drużynowy kobiet: Bao Shanju i Zhong Tianshi (Chiny) – 31,804 sek.

Strzelectwo:

  • Pistolet pneumatyczny 10 m kobiet: Jiang Ranxin (Chiny) – 587 pkt (wyrównany rekord);
  • Skeet kobiet: Wei Meng (Chiny) – 124 pkt (wyrównany rekord);
  • Karabin pneumatyczny 10 m druż.: Yang Qian i Yang Haoran – 633,2 pkt;
  • Trap kobiet: Zuzanna Rehak-Stefecekova (Słowacja) – 125 pkt;
  • Karabin trzy postawy 50 m mężczyzn: Zhang Changhong (Chiny) – 466,0 pkt.

Wspinaczka sportowa:

  • Wspinanie na czas kobiet: Aleksandra Mirosław (Polska) – 6,84 sek.

Pływanie:

  • 100 m st. motylkowym mężczyzn: Caeleb Dressel (USA) – 49,45 sek.;
  • 200 m st. klasycznym kobiet: Tatjana Schoenmaker (RPA) – 2:18,95 sek.;
  • Sztafeta 4 × 100 m st. zmiennym mężczyzn: USA – 3:26,78 sek.;
  • Sztafeta 4 × 100 m st. dowolnym kobiet: Australia – 3:29,69 sek.;
  • Sztafeta 4 × 200 m st. dowolnym kobiet: Chiny – 7:40,33 sek.;
  • Sztafeta 4 × 100 m st. dowolnym mieszana: Wielka Brytania – 3:37,58 sek.

Podnoszenie ciężarów:

  • –73 kg mężczyzn, dwubój: Shi Zhiyong (Chiny) – 364 kg;
  • +109 kg mężczyzn, rwanie: Lasza Talachadze (Gruzja) – 223 kg;
  • +109 kg mężczyzn, podrzut: Lasza Talachadze (Gruzja) – 265 kg;
  • +109 kg mężczyzn, dwubój: Lasza Talachadze (Gruzja) – 488 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *