Jak zadbać o włosy? Podstawowa pielęgnacja włosów

Jak wiadomo, regularne mycie włosów sprawia, że skóra głowy zostaje oczyszczona z brudu i nadmiaru sebum – naturalnego oleju tworzącego warstwę ochronną i odpowiadającą za miękkość skóry. Ciężko określić właściwą częstotliwość, z jaką powinniśmy myć włosy. Jest to sprawa indywidualna i w pełni zależna od rodzaju włosów. W zależności od skłonności naszych włosów do przetłuszczania, zaleca się jednak mycie włosów co drugi dzień lub, w przypadku bardzo suchych włosów, około dwóch razy tygodniowo. Niezależnie jednak od częstości potrzeby mycia głowy, możemy skupić się na innych krokach, które mają na celu poprawienie kondycji naszych włosów.

Niemożliwa jest kontrola wszystkich czynników środowiska wpływających na niszczenie naszych włosów, możemy jednak kontrolować rodzaj szamponów, jakie stosujemy na skórę naszej głowy. Im mniejsza ilość chemikaliów w szamponie, tym zdrowsze włosy, dlatego podczas zakupów musimy zwracać uwagę na wybieranie delikatnych szamponów pasujących do rodzaju naszych włosów. Siarczany i parabeny znajdujące się w szamponach, stosowane do konserwacji i napienienia się włosów, w zbyt dużej ilości mogą powodować podrażnienie skóry oraz zwiększać ryzyko zaburzeń hormonalnych. Pamiętajmy, że gorąca woda przesusza skórę głowy, dlatego najlepiej jest myć włosy w wodzie letniej lub zimnej.

Następnym krokiem w pielęgnacji włosów jest odżywka – zawiera ona składniki, które sprawiają, że włosy stają się łatwe w układaniu. Chroni je przed czynnikami zewnętrznymi i stylizacją na gorąco. Należy ją jednak nakładać tylko na końcówki włosów, a nie na skórę głowy – prowadzi to do szybkiego przetłuszczania. Ważne jest, aby dokładnie spłukać produkt po aplikacji.

Po zakończonej pielęgnacji zostaje suszenie. Sprawia ono, że włosy pięknie wyglądają, lecz nadmierna stylizacja na gorąco może uszkodzić skórę głowy. Najrozsądniej ograniczyć się do używania suszarki tylko do ważnych wydarzeń. Suszenie powietrzem lub suszenie ręcznikiem to najlepsze zdrowe rozwiązanie. Pamiętajmy, aby nigdy nie spać w mokrych włosach ani nie czesać ich w takim stanie. Ostre pocieranie ręcznikiem może uszkodzić łuski włosów. Nową ciekawą alternatywą do suszenia mokrych włosów bez ich uszkadzania jest używanie zwykłych miękkich koszulek. Tradycyjne ręczniki są szorstkie dla łusek włosów i z czasem je niszczą. Mokre włosy są kruche i podatne na łamanie, dlatego należy pozwolić włosom wyschnąć, a następnie użyć grzebienia z szerokimi zębami, aby je rozczesać – ten rodzaj grzebienia zapobiega uszkodzeniom.

Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest olejowanie i masowanie, poprawiające krążenie krwi na skórze głowy, rozluźniające mięśnie, dodające blasku i odżywiające włosy. Dostarcza również nawilżenia oraz umożliwia porost włosów i regeneruje rozdwojone końcówki. Możemy wybierać spośród oleju kokosowego, oleju migdałowego, oliwy z oliwek, oleju rycynowego i tym podobnych. Unikajmy jednak stosowania na włosach olejku mineralnego.

Co jakiś czas powinniśmy nakładać ciepły olejek i owijać głowę ręcznikiem, tak aby olejek zadziałał. Warto rozważyć maskę do włosów, aby złagodzić wszystko przed myciem szamponem. Pomaga ona zmniejszyć tarcie między pasmami włosów podczas aplikacji szamponu.

Pielęgnacja włosów – małe ciekawostki i porady

Ważnym krokiem jest pamiętanie o przycinaniu włosów co 6–8 tygodni, aby pozbyć się rozdwojonych końcówek. Rozdwojone końce powstają, gdy włosy są uszkodzone w wyniku stylizacji na gorąco, zanieczyszczenia, palenia czy stresu. Strzyżenie nie sprawia, że włosy w magiczny sposób rosną szybciej, ponieważ wzrost włosów następuje na poziomie skóry głowy, ale przycinanie zapewnia zdrowe włosy i świeższy wygląd.

Nawilżenie wewnętrzne w połączeniu z nawilżeniem zewnętrznym jest kluczem do zrównoważonych i zdrowych włosów. Możemy używać nawilżających produktów do pielęgnacji włosów i olejków, ale picie co najmniej 2 litrów wody dziennie zapewnia dobre zdrowie włosów. Nasze włosy składają się z białek i aminokwasów, potrzebują odpowiedniego odżywiania, aby dobrze rosnąć i się utrzymywać. Jajka, jagody, orzechy, ryby, zielone warzywa liściaste, słodkie ziemniaki to tylko niektóre z wielu produktów wspomagających zdrowie włosów.

Światło słoneczne ma szkodliwy wpływ zarówno na naszą skórę, jak i na włosy. Ostre promienie słoneczne mogą usuwać wilgoć, sprawiając, że z czasem włosy stają się suche, łamliwe i zniszczone. Dlatego dobrą alternatywą jest używanie czapek lub chust, gdy wychodzimy na zewnątrz. Podczas wizyty na basenie możemy chronić nasze włosy przed chlorem dzięki czepkom pływackim.

Co się dzieje, gdy nie zadbasz o swoje włosy?

Jeśli odpowiednio nie zadbamy o swoje włosy, po pewnym czasie mogą one przestać rosnąć. Powoli możemy zacząć odczuwać łupież i swędzenie, wypadanie włosów, suchość oraz matowość. Niemycie włosów przez długi czas może powodować wrastanie włosów. Ponadto pozostawiając włosy przez długi czas nieumyte, przyciągamy więcej kurzu. Tak samo stosowanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji włosów może powodować swędzenie głowy i wypadanie włosów.

Tak więc używając produktów wolnych od chemii, stworzonych dla Twojego indywidualnego typu włosów, prawidłowo odżywiając się, unikając stylizacji na gorąco i przestrzegając wszystkich powyższych wskazówek, możesz pożegnać się z niezdrowymi włosami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *