Jak dbać o trawnik w ogrodzie?

Czy chcesz mieć trawnik w swoim ogrodzie? Regularna pielęgnacja jest niezbędna, ale my Ci to ułatwimy. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby Twój trawnik był zielony i zdrowy. 

Trawnik jest głównym elementem zielonej przestrzeni w naszym ogrodzie. Wymaga on szczególnej pielęgnacji, która polega na stałym koszeniu, podlewaniu i nawożeniu. Zaniedbana trawa może szybko stracić swoje walory dekoracyjne, dlatego powinniśmy o nią odpowiednio zadbać, aby w zamian podarować nam piękny zielony dywan, który będzie ozdobą każdego ogrodu. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju trawy. W tym zakresie będziemy mogli wybierać z szerokiej gamy gatunków, które są dostępne na rynku. Najlepiej jest wybrać taki gatunek trawy, który będzie odporny na typowe choroby trawnika i który nie będzie wymagał zbyt częstego koszenia.

Podlewanie trawnika

Częste podlewanie trawnika nie jest dobrym pomysłem. Osłabia ono korzenie i nie pozwala im dotrzeć do głębszych warstw gleby, które zawierają więcej wilgoci. Dlatego podczas podlewania należy zwracać szczególną uwagę na system korzeniowy. Aby naprawić trawnik po okresie suszy, należy podlewać go tylko raz w tygodniu, ale bardzo obficie (do 10 litrów na 1 m2).

Koszenie trawy

Zbyt niskie koszenie trawy może być szkodliwe dla jej kondycji. Zbyt krótka trawa wystawia system korzeniowy na działanie promieni słonecznych i szybko wysycha. Dlatego trawę należy kosić co najmniej raz w tygodniu, zawsze przy suchej pogodzie, najlepiej rano lub wieczorem, gdy na dworze jest dość chłodno.

Nawożenie trawnika

Można kupić klasyczny nawóz do trawnika albo wybrać nawóz organiczny lub naturalny. Produkty te są wytwarzane ze składników roślinnych lub zwierzęcych i nie zawierają żadnych składników szkodliwych dla środowiska. Jeśli chcesz kontrolować tempo wzrostu trawnika, powinieneś użyć produktu, który zawiera azot, fosfor i potas w równych ilościach, ponieważ dzięki nim gleba będzie miała wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zdrowego wzrostu traw i innych roślin.

Co to jest wertykulacja?

Wertykulacja to proces usuwania mchu i martwej trawy z powierzchni trawnika. Proces ten jest podobny do grabienia lub czesania włosów, w których nagromadziły się kołtuny i splątania. Wertykulator posiada specjalnie zaprojektowane ostrza, które wcinają się w darń ogrodu i wyciągają z niej niepożądane resztki. 

Dlaczego warto wertykulować? 

Najczęstszym powodem wertykulacji trawnika jest usuwanie mchu z powierzchni darni. Mech wkracza do ogrodu, gdy nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, wody lub ciepła, aby zdrowo rosnąć. Mech rośnie także w zagęszczonej glebie, gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni powietrznych dla zdrowego wzrostu trawy. Mech można zwalczać za pomocą środków chemicznych, jednak wertykulacja jest często bardziej skuteczna, ponieważ usuwa martwą trawę, która w przyszłości może powodować dalsze problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.