Dieta Chodakowskiej – Z czym to się je?

Na pierwszy rzut oka dieta Ewy Chodakowskiej ogranicza jedynie kaloryczność posiłków i wyklucza niektóre produkty. Jednak przy bliższej analizie okazuje się, że ten plan żywieniowy reprezentuje nowy sposób myślenia o jedzeniu – jako o zaspokajaniu zapotrzebowania organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Nauka prawidłowego odżywiania jest jednym z najtrudniejszych aspektów odchudzania i utrzymania szczupłej sylwetki. Ludzie często próbują diet, ale uważają, że są one zbyt uciążliwe i nie nadają się do codziennego życia. Niektórzy rzeczywiście chudną, ponieważ ograniczają dzienne spożycie kalorii (unikając przekąsek i napojów z dodatkiem cukru), ale nie dbają o siebie w inny sposób.

Na przykład, jeśli ktoś pominie śniadanie, a wieczorem zrekompensuje to sobie dużą pizzą lub hamburgerem, nie utrzyma idealnej wagi.

Dieta Ewy Chodakowskiej nie polega na ograniczaniu kaloryczności posiłków czy wykluczaniu konkretnych produktów – polega na zaspokajaniu zapotrzebowania organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze poprzez odpowiednie zbilansowanie spożywanych pokarmów w ciągu dnia.

Dieta be składa się z 3 faz: przygotowania, odchudzania i stabilizacji. W sumie jest to 7 etapów przechodzących z jednej fazy do drugiej. Każdy etap trwa około trzech tygodni i obejmuje cztery kroki, których należy ściśle przestrzegać w tym okresie. Po zakończeniu jednego etapu można przejść donastępny.

Ilość kalorii, jaką można spożyć w każdej fazie, jest uzależniona od wagi, BMI, wieku i płci. Przykładowo, dla mężczyzny w wieku 30-60 lat dzienny limit kalorii w pierwszym tygodniu etapu przygotowawczego wynosi 1800 kcal, natomiast w drugim – 1950 kcal.

Dieta Ewy Chodakowskiej nie zawiera produktów bezwzględnie zakazanych (poza alkoholem), ale wyklucza wszystkie pokarmy o małej wartości odżywczej (słodycze, batoniki czekoladowe czy inne przekąski). Do sytości można jeść pokarmy bogate w skrobię – makaron, ryż czy gotowane ziemniaki. Wykluczenie przekąsek daje szansę organizmowi przyzwyczaić się do efektywniejszego przetwarzania tłuszczów.

Ewa Chodakowska zaleca picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie, ale twierdzi, że nie jest to konieczne dla samej diety. W rzeczywistości jednak jej plan nie zadziałałby bez wody, ponieważ tylko dzięki niej organizm jest w stanie wyeliminować nadmiar tłuszczu i toksyn z organizmu.

W fazie odchudzania dozwolone są prawie wszystkie rodzaje posiłków, ale w bardzo małych ilościach i z dużą ostrożnością w doborze składników i kawałków mięsa. Dieta Ewy Chodakowskiej pozwala na spożywanie chudego mięsa (drobiu lub królika) nawet w tej fazie, ale przestrzega przed zbyt dużymi porcjami i potrawami na bazie wieprzowiny lub wołowiny.

W ostatniej fazie swojej diety Ewa Chodakowska zaleca włączenie do niej większej ilości pokarmów bogatych w węglowodany, takich jak ziemniaki i makarony. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy są one częścią aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania. Dieta dopuszcza również słodkie przekąski, które mogą być włączone w fazie stabilizacji.

Jedzenie słodyczy nie jest zalecane w żadnym momencie fazy przygotowawczej, ale po jej zakończeniu można robić wyjątki na specjalne okazje lub raz na kilka dni.

Wiele osób, które zaczęły aktywnie stosować plan żywieniowy Ewy Chodakowskiej twierdzi, że początkowo odczuwa od czasu do czasu lekki głód, ale po pewnym okresie przystosowania następuje wyraźne zmniejszenie apetytu – nawet całkowite jego zniesienie, a następnie zwiększone uczucie sytości.

Ewa Chodakowska twierdzi również, że dzięki ciągłym zmianom w jadłospisie można nie tylko przyzwyczaić się do jedzenia mniej, ale nawet doświadczać przyjemności podczas codziennego przygotowywania innych potraw. Jej plan obiecuje nie tylko efekty fizyczne (szybki spadek wagi), ale także psychologiczne (pozytywne zmiany w nastroju i zachowaniu).

Największą zaletą diety Ewy Chodakowskiej jest brak ograniczeń – do godziny 19:00 można jeść wszystko, bez dodatkowych porcji. Może się to jednak różnić w zależności od dziennego poziomu aktywności i wyborów żywieniowych w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *