Negocjacje Ukrainy i Rosji na granicy białorusko-ukraińskiej

Trwa już czwarty dzień ataku Rosji na Ukrainę. Jak do tej pory Unia Europejska zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji i zakazała nadawania kanałom Russia Today i Sputnik.

Ukraińskie biuro prezydenta poinformowało o planowanych rozmowach delegacji ukraińskiej i rosyjskiej na granicy ukraińsko – białoruskiej, w okolicach rzeki Prypeć. Ukraina poinformowała około godziny 18 o negocjacjach, które rozpoczną się za kilka godzin z powodu zmiany trasy dojazdu do granicy biorąc pod uwagę bezpieczeństwo. 

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że mają się odbyć rozmowy delegacji ukraińskiej i rosyjskiej na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć. Ukraiński deputowany Fedir Wenisławski przekazał około godziny 18, że negocjacje rozpoczną się za kilka godzin, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo zmieniono trasę dojazdu na granicę z Białorusią. Deputowany przekazujący informacje potwierdził, że przy rozmowach obecni będą, jako obserwatorzy, przedstawiciele Białorusi. 

Agencja Reutera poinformowała o rozpoczęciu rozmów już w niedziele popołudniu, krótko po tym, jak deputowany Wenisławski powiedział, że rozpoczną się one za kilka minut. Następnie MSZ Rosji powiadomiło, że uczestnicy rozmów dopiero docierają na miejsce negocjacji.

Tymczasem MSW Ukrainy przekazało, że z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy wystrzelono rakiety Iskander. Z kolei wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA przekazał, że rosyjskie siły desantowe wylądowały nieco ponad 50 km od ukraińskiego Mariupol i zbliżają się do miasta.

Negocjacje 

Kancelaria prezydenta Ukrainy informowała na Telegramie, że delegacja ukraińska spotka się z rosyjską bez warunków wstępnych na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć. Dodano również, że Alaksandr Łukaszenka zobowiązał się, że na czas przejazdu, rozmów i powrotu delegacji ukraińskiej wszystkie samoloty, helikoptery i rakiety stacjonujące na terytorium Białorusi pozostaną na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.