Najnowsze trendy ogrodowe 2022

Tendencją w ogrodnictwie w 2022 r. jest wykorzystanie przydomowego krajobrazu jako miejsca relaksu. Idea ta przeplata się z trwającym trendem projektowania zieleni, ale są też inne czynniki. Ważne jest, aby wiedzieć, że różni ludzie mają różne potrzeby i pragnienia, jeśli chodzi o zieleń. Niektórzy chcą mieć naturalny ogród z niewielką lub żadną ingerencją z zewnątrz, podczas gdy inni chcą w pełni wykorzystać wnętrze i zamienić je w bujną przystań dla roślin i kwiatów.

Ogrodnictwo zmieniało się na przestrzeni lat i będzie się zmieniać w przyszłości. Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, to podążać za aktualnymi trendami, aby jak najlepiej wykorzystać swój przydomowy krajobraz.

Modny ogród w tym sezonie

Najnowsze trendy w ogrodnictwie przenoszą nas z powrotem do natury i z dala od sztuczności. Co to oznacza? Podstawą aranżacji krajobrazu powinny być byliny, które nie tylko świetnie wyglądają, ale i cudownie pachną. Tegoroczne ogrody pełne są zapachów: lawendy, kocimiętki, maku, mięty i wielu innych. Jeśli chcesz stworzyć modny ogród w 2022 roku, koniecznie uwzględnij te rośliny wśród kwiatów i krzewów.

Modne kolory w ogrodzie – Veri Peri

Very Peri to odcień fioletu, który został wybrany przez Instytut Pantone jako modny kolor roku 2022. Jest to kolor żywy, ale nie agresywny i krzykliwy. W tym roku, aby stworzyć naprawdę modny ogród, warto mieć kilka roślin w tym odcieniu.

Ściany ogrodu ozdobione kolorem Very Peri będą świetnie wyglądać w połączeniu z białymi meblami i drewnianymi elementami. Połączenie tych trzech odcieni sprawi, że ogród nabierze eleganckiego i nowoczesnego charakteru.

Dekoracje ogrodowe w stylu Very Peri to nie tylko donice z terakoty czy meble ogrodowe. Można również wybrać fontannę w tym odcieniu, która stanie się ciekawym punktem centralnym ogrodu.

Dlaczego zamiast aksamitnego trawnika nie wybrać łąki kwietnej?

Rzadsze koszenie sprawi, że trawnik przy Twoim domu rozbłyśnie kolorami. Efekt dekoracyjny powinien iść w parze z ekologią – rośliny polne nie wymagają intensywnego podlewania, chronią podłoże przed wysychaniem, a także stanowią pokarm dla owadów i małych zwierząt.

Najlepszy czas na sadzenie nasion to wiosna lub jesień. ogród należy wcześniej przygotować – oczyścić go z wieloletnich chwastów, spulchnić i nawozić jesienią. Ważne jest, aby ziemia była dobrze wentylowana, aby nie gromadziła się w niej woda po podlewaniu lub deszczu. Po posadzeniu trzeba poczekać około miesiąca na pojawienie się siewek. W czerwcu pojawią się pierwsze kwiaty.

W sezonie letnim łąkę można kosić trzykrotnie – najlepiej robić to w okresie między kwitnieniem, aby owady miały czas na zebranie pyłku z kwiatów. W ten sposób mogą one zapylać inne rośliny i wzbogacać nasz ogród o nasiona!

Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy to rośliny należące do rodziny Gramineae, charakteryzujące się długimi liśćmi i kłosami kwiatów, które zasychają lub tworzą nasiona jesienią. Wyhodowano wiele gatunków traw ozdobnych, które różnią się kolorem, wysokością, stopniem ulistnienia lub kształtem kwiatostanów (kłosów kwiatowych).

Własne plony w ogrodzie

W ogrodzie najlepiej wybierać warzywa, które nie tylko będą dobrze smakować w sałatce lub zupie, ale także ładnie wyglądać. W tym przypadku dbamy o to, aby nasze grządki z warzywami nie były monotonnie zielone, ale zawierały również piękne kwiaty – na przykład boćwinę o czerwonych łodygach lub trawę cebulową o fioletowych liściach.

Niektóre warzywa można uprawiać w doniczce – ich plony są mniejsze niż roślin rosnących w gruncie, ale można je uprawiać przez cały rok na balkonie lub parapecie, a dzięki ciekawym kształtom i kolorom mogą wzbogacić aranżację nawet najmniejszej przestrzeni.

Jeśli w przyszłym roku planujesz zasadzić warzywa w ogrodzie, posadź je jak najbliżej domu – wtedy zbiory będą łatwiejsze do przechowywania, a Ty nie będziesz musiał daleko biegać po ich zebraniu. Do tego celu można wykorzystać wszelkiego rodzaju pojemniki – od doniczek z terakoty po stare pudełka po butach.

Ogrodnictwo to nie tylko hobby, które sprawia nam przyjemność, ale przede wszystkim sposób na zadbanie o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu wśród zieleni przynosi wiele korzyści – relaksuje nas, uspokaja nerwy i uwalnia od stresu. Ponadto przebywanie na łonie natury sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.

W 2022 r. ogrody powinny być nie tylko miejscem relaksu, ale także powinny być przyjazne dla środowiska i szanować środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.