Ogrody zimowe – ogród zimowy na tarasie

Ogród zimowy daje możliwość korzystania z zewnętrznej przestrzeni mieszkalnej i roboczej. Wnętrze wyposażone jest w przeszklenia – szyby zespolone (termoizolacyjne), gdzie tylko jedna szyba może być wykonana ze szkła, a zewnętrzna może być pokryta specjalnymi foliami izolacyjnymi.

Ogrody zimowe tworzone są przez:

– przykrycie niewielkiego ganku lub pokoju słonecznego;

– powiększenie loggii;

– tworzenie nowych pomieszczeń na balkonach;

– zwiększenie wymiarów istniejących okien;

– wymianę starych okien na nowe z przeszkloną powierzchnią.

Zalety ogrodów zimowych

  1. Schronienie przed wiatrem i hałasem, 
  2. światło słoneczne o każdej porze roku – również zimą, 
  3. prywatność, 
  4. dobry wygląd domu, 
  5. korzyści statusowe.

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych dostrzega korzyści, zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, jakie oferują ogrody zimowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że taki ogród zimowy zmniejsza bilans energetyczny budynku. Przeszklony pawilon, który jest podatny na nagrzewanie się pod wpływem promieni słonecznych, może stworzyć bufor termiczny, chroniący zimą wnętrza przed chłodem, a przez cały rok przed hałasem.

Zimowy ogród – ogrzewany czy zimny

Głównym czynnikiem decydującym o cenie i porze roku, w której będzie można korzystać z przeszklonego pomieszczenia, jest kwestia jego ogrzewania. Choć w każdej chwili można dołączyć ogród zimowy do istniejącego domu (np. na tarasie), lepiej zaplanować go już na etapie projektowania całego budynku mieszkalnego, bo wtedy koszty realizacji zmniejszają się nawet o 20-30%.

Jeśli chcemy korzystać z ogrodu zimowego przez cały rok, to musi być on ogrzewany. Najczęstszym rodzajem ogrzewania ogrodu zimowego jest ogrzewanie elektryczne, ale można również zastosować ogrzewanie gazowe lub olejowe. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie elektryczne, wykorzystaj źródło zasilania z najbliższego transformatora. W tym przypadku instalacja systemu grzewczego będzie tania i łatwa do wykonania.

W ogrodach zimowych, które nie posiadają izolacji lub podwójnych szyb, mróz może powodować problemy nawet podczas mroźnych zim. Takie przypadki wymagają znacznych inwestycji w ich system grzewczy. Jeśli chcemy korzystać z ogrodu przez cały rok, ale nie mamy wystarczających środków na jego całkowitą przebudowę, warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie – firmą zajmującą się ogrodami zimowymi – aby nie podjąć błędnej decyzji i nie zmarnować pieniędzy na bezużyteczną inwestycję.

O ogród zimowy należy odpowiednio dbać: wietrzyć pomieszczenia przed ich nagrzaniem i zamykać je przed wyjściem na zewnątrz w chłodne dni. Pamiętajmy jednak, że wczesnowiosenne słońce ogrzewa pomieszczenie tylko w ciągu dnia. W nocy lub w pochmurne dni będzie zimno, dopóki nie zostanie włączone ogrzewanie.

Ogród zimowy – izolacja

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywniej ogrzać ogród zimowy:

– ustaw wszystkie szyby w kierunku słońca, 

– używaj podwójnych szyb, 

– zaciągnij zasłony do wnętrza budynku, 

– unikaj cienia od roślin i urządzeń, które skracają żywotność elektrycznych elementów grzejnych, 

– nie blokuj wylotów powietrza (element grzewczy i wentylator muszą pracować jednocześnie), 

– dla oszczędności energii wykonaj żaluzje pionowe zamiast poziomych, 

– w zimnych miesiącach przykryj szybę izolacyjną żaluzjami. Pozwoli to zaoszczędzić energię elektryczną i jest odpowiednie nawet wtedy, gdy słońce nie jest zbyt silne.

Przygotowanie ogrodu zimowego do lata

Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem korzystania z ogrzewanego ogrodu zimowego meble ogrodowe należy wyjąć, rośliny włożyć do doniczek – ale dopiero wtedy, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera stopni Celsjusza – i wyłączyć instalację grzewczą. W przeciwnym razie ryzykujemy przegrzanie budynku, jego materiały izolacyjne zaczną się szybko niszczyć, a ściany zewnętrzne zostaną uszkodzone przez wilgoć.

Ogród zimowy – jak go chronić podczas naszej dłuższej nieobecności?

Przed wyjazdem na urlop i pozostawieniem domu i ogrodu bez opieki na dłuższy czas (ponad 2 tygodnie), należy:

– system grzewczy – wyłączyć, 

– na zewnątrz – wykonać wszystkie zabiegi zabezpieczające przeszklone powierzchnie przed zimnem; założyć urządzenia zacieniające, 

– wewnątrz – zasunąć żaluzje/żaluzje na oknach, spiąć zasłony, aby zabezpieczyć je przed przenikaniem zimnego powietrza. Jeśli nie chcesz robić tego sam, poproś o pomoc firmę konserwatorską lub profesjonalnego ogrodnika. Pamiętajmy, że nie należy pozostawiać wyłączonego ogrzewania na okres dłuższy niż dwa tygodnie, gdyż może to spowodować uszkodzenie urządzenia.

Po powrocie z wakacji, przed włączeniem ogrzewania należy koniecznie przewietrzyć ogród zimowy i poczekać, aż temperatura wewnątrz osiągnie co najmniej 18 stopni Celsjusza. Następnie należy włączyć ogrzewanie i ustawić je na 20 stopni Celsjusza. Należy również sprawdzić, czy na oknach i ścianach nie ma wilgoci i usunąć ją za pomocą odpowiedniego detergentu. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zacząć normalnie korzystać z ogrodu zimowego.Pamiętaj, że dobrze utrzymany ogród zimowy zapewni Ci wiele lat radości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *