Jakie gatunki drzew liściastych szybko rosnących warto wybrać do ogrodu?

Jakie rodzaje szybko rosnących drzew liściastych można wykorzystać do dekoracji ogrodu?

Najlepsze drzewo dla Ciebie zależy od Twoich osobistych potrzeb, a także od klimatu i gleby w Twoim miejscu zamieszkania.

Poszukiwania idealnego drzewa warto rozpocząć od listy drzew, które dobrze sprawdzają się w Twojej okolicy. Listy dotyczące konkretnego miejsca zamieszkania można znaleźć w Departamencie Rolnictwa danego stanu lub w okręgowym biurze informacji turystycznej.

Klon japoński

Dla koneserów rzadkości i egzotyki klon japoński jest idealną propozycją. Drzewo rośnie powoli, ale jednocześnie ma bardzo piękną koronę. W pierwszych latach życia wygląda jak krzew, z czasem korona staje się bardziej bujna. Kształt liści może być różny: w zależności od odmiany są one okrągłe, sercowate lub podzielone, o charakterystycznym kolorze – czerwonym, purpurowym i brązowym.

Klon japoński jest bezpretensjonalny, odporny na choroby i szkodniki. Na początku potrzebuje wsparcia. Drzewo dobrze czuje się w częściowym cieniu.

Brzoza biała

Brzoza od dawna była używana przez florystów do dekoracji ogrodów i parków. Jest ceniona ze względu na białą korę, która mieni się w słońcu. Brzoza biała jest jedną z najbardziej odpornych na suszę roślin i dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Nie lubi jednak wody stojącej, dlatego sadząc to drzewo, należy wybierać miejsca z dobrym drenażem.

Topola tulipanowa 

To drzewo jest nie tylko szybko rosnące, ale także bardzo piękne. Jest to jedno z najpiękniejszych drzew Ameryki Północnej. Topola tulipanowa jest popularną rośliną ozdobną w ogrodach i architekturze krajobrazu.

Jest jeszcze kilka innych powodów, dla których warto wybrać to drzewo:

  • Może rosnąć w tempie ponad 50 cm rocznie;
  • Ma parasolowatą koronę, która latem jest pokryta jasnozielonymi liśćmi z charakterystycznym wcięciem na końcu;
  • Późnym latem rośliny zakwitają żółtozielonymi kielichami kwiatowymi, które przypominają tulipany;
  • Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Drzewo dorasta do 30 m.

Jeżyna popielica

Drzewo to kwitnie wczesną wiosną, a jego kwiaty są białe i mają kształt dzwonków. Jagody tej rośliny są jadalne, ale można je zbierać w maju, w tym samym czasie, gdy pojawiają się liście. Drzewo to lubi stanowiska słoneczne, dlatego należy wybrać dla niego odpowiednie miejsce w ogrodzie. Jarząb brekinia rośnie szybko, osiągając wysokość do 10 m.

Rudnik zachodni

To drzewo rośnie jeszcze szybciej niż poprzednie gatunki, ale niestety nie żyje długo, bo tylko około 20 lat. Rudnik zachodni osiąga 7 m wysokości i kwitnie przez 2 lata.

Lipa srebrzysta

Drzewo jest dość odporne na szkodniki i choroby. Ma przyjemny aromat i może być wykorzystywane jako roślina lecznicza. Drzewo rośnie szybko, co pozwala szybko utworzyć gęstą koronę. Lipa osiąga wysokość do 30 m. Liście mają podłużny kształt i rosną na pniu naprzemiennie.

Dąb szypułkowy

 To wspaniałe drzewo jest piękne przez cały rok. Wiosną pojawiają się białe kwiaty o żółtym zabarwieniu. Latem przeobrażają się one w czerwone owoce, które przyciągają ptaki i inne dzikie zwierzęta. Jesienią liście zmieniają barwę na czerwoną i purpurową.

Jawor

Jest to kolejne szybko rosnące drzewo liściaste, które w ciągu zaledwie 10 lat może osiągnąć 60 stóp wysokości i 30 stóp szerokości. Jawory są często wykorzystywane jako drzewa cieniste, aby zapewnić ulgę przed gorącym słońcem w lecie. Kora tego drzewa ma atrakcyjny, plamisty wygląd, a jego liście jesienią brązowieją, a następnie opadają.

Bawełna wschodnia

To duże drzewo liściaste ma atrakcyjną korę i owalne liście, które jesienią przebarwiają się na żółto, a następnie opadają. W ciągu mniej niż 10 lat osiąga wysokość 70 stóp i szerokość 40 stóp. Bawełna wschodnia najlepiej sprawdza się jako drzewo cieniste lub okazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *