Koronawirus, niepokojący wzrost zakażeń na Opolszczyźnie

To rekord czwartej fali pandemii. Wielki wzrost nowych potwierdzonych zakażeń, jest jednak również efektem znacznie większej ilości testów wykonanych w ciągu ostatniej doby w regionie.

Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w całym kraju potwierdzono 27 458 nowych zakażeń, czyli o ponad tysiąc mniej niż dzień wcześniej. Najwięcej przypadków odnotowano w województwach: mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Siedem osób zmarło tylko z powodu COVID-19.

Chociaż w całym kraju liczba zakażeń zmniejszyła się, na Opolszczyźnie można zobaczyć jej wzrost. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 1004 przypadki – czyli o 177 więcej niż dzień wcześniej. Wykonanych zostało 3065 testów na obecność koronawirusa, co oznacza, że aż 32,7 procent przebadanych uzyskało wynik pozytywny. 

Co ze szczepieniami? 

Wykonuje się coraz więcej szczepień przeciwko COVID-19, jednak populacyjna odporność Opolan nie wzrasta. Liczba osób całkowicie zaszczepionych praktycznie się nie zmienia, choć w regionie przekroczona właśnie została bariera miliona wykonanych szczepień.

O tym, że akcja szczepień przyspieszyła, świadczą chociażby wyniki z niedzieli. W tym dniu praktycznie szczepień na Opolszczyźnie się nie wykonywało, tym razem szczepionkę otrzymało 1213 osób. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. 

W tym zdecydowana większość opolan przyjęła dawkę przypominającą – 990 osób – druga dawka została podana zaledwie trzem osobą, a pierwszą dawkę szczepień przyjęło 212 osób. 

Jak wyglądają prognozy na przyszłość 

W tym tygodniu według prognoz i modeli matematycznych liczba zakażeń na COVID-19 w województwie opolskim wzrośnie o przeszło 50 proc. w porównaniu do poprzednich tygodni wynika to z matematycznych analiz naukowców Politechniki Opolskiej.

Na początku listopada wojewoda opolski Sławomir Kłosowski powołał zespół modelowania matematycznego, w skład którego wchodzą naukowcy z Politechniki Opolskiej. Do ich zadań należy  oszacowanie, ile nowych przypadków zakażeń będzie w kolejnych dniach i miesiącach na Opolszczyźnie oraz w poszczególnych powiatach

Opolszczyzna dysponuje obecnie tyloma łóżkami dla pacjentów z COVID-19, ile było zabezpieczonych podczas wiosennej trzeciej fali koronawirusa. Według przewidywań matematycznych, nadchodzące dwa tygodnie mają być bardzo trudne dla naszego regionu, stąd powstała decyzja o uruchamianiu kolejnych łóżek.

W modelach matematycznych będziemy przekraczali poziomy tysiąca zakażeń. W kolejnym tygodniu możemy nawet osiągnąć liczbę 1300 zakażeń. Ważne jest jednak aby pamiętać, że jak na ten moment są to tylko przewidywania. Najważniejszym jest skupienie się na swoim zdrowiu i osób przebywających wokół nas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *