Co to są lampy solarne

Lampy solarne to jasne urządzenia oświetleniowe, które wykorzystują moc światła słonecznego. Są one zasilane bezpośrednio przez ogniwa słoneczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych (w skrócie PV). Są to elementy półprzewodnikowe o wysokiej zdolności generowania energii pod wpływem oświetlenia, np. krzem krystaliczny, krzem amorficzny lub arsenek galu (GaAs). Czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura i pogoda nie mają wpływu na ich działanie.

Drugim głównym elementem jest bateria, która przechowuje ładunek na potrzeby nocnego użytkowania. Jeśli nie masz ogniwa fotoelektrycznego w swojej lampie, po zachodzie słońca będzie ona całkowicie pozbawiona energii. Większość nowoczesnych lamp słonecznych posiada akumulatory kwasowo-ołowiowe, które przechowują nadmiar energii w ciągu dnia, dzięki czemu lampa może dać Ci niezbędną jasność, gdy robi się ciemno. Najlepszym przykładem takich lamp są solarne lampy uliczne, ale o tym porozmawiamy nieco później w artykule.

Panele słoneczne i akumulatory są często zamknięte w metalowych obudowach odpornych na warunki atmosferyczne, aby chronić je przed uszkodzeniem. Lampy solarne powinny być zainstalowane w otwartym miejscu, gdzie otrzymują maksymalną ilość światła słonecznego w ciągu dnia. Może to być na dachach lub na specjalnie do tego celu zbudowanych słupach.

Co odróżnia je od innych systemów oświetlenia?

Główną zaletą lamp solarnych jest ich prostota i niski koszt w porównaniu z systemami oświetlenia zależnymi od energii elektrycznej, ponieważ nie ma potrzeby instalacji przewodów elektrycznych i urządzeń. Wystarczy tylko zamontować lampę na słupie i podłączyć ją do sieci elektrycznej.

Lampy solarne mają również wiele innych zalet 

– Są przyjazne dla środowiska – nie wymagają wykorzystania energii z sieci elektrycznej, więc nie powodują globalnego ocieplenia ani nie przyczyniają się do zmian klimatycznych. Ponadto podczas ich produkcji, transportu i utylizacji nie są emitowane żadne szkodliwe substancje chemiczne.

– Nie wymagają dodatkowych kosztów instalacji – wystarczy zamontować je na słupie i są gotowe do użycia. Dlatego solarne lampy uliczne mogą oświetlać parki przy minimalnych kosztach i bez naruszania delikatnego ekosystemu.

– Zmniejszają emisję dwutlenku węgla – jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z globalnym ociepleniem. Kupując produkty oświetleniowe wykorzystujące energię słoneczną, zachęcasz firmy do przejścia na czystą energięźródła.

– Są łatwe w utrzymaniu – ponieważ lampy solarne nie posiadają skomplikowanych systemów przewodów i innych elementów, nie wymagają prawie żadnych kosztów utrzymania.

Jakie są różne rodzaje solarnych lamp ulicznych?

Solarne oświetlenie ścieżek to lampy solarne, które oświetlają ścieżki lub inne podobne obszary zewnętrzne, takie jak schody. Mogą być instalowane na dachach lub słupach, ale zawsze na wysokości co najmniej 3 metrów nad ziemią (aby chronić je przed zalaniem). Solarne oświetlenie krajobrazowe służy do rozjaśnienia każdego obszaru ogrodu, w tym trawników, podjazdów, pokładów i basenów. Najlepiej umieścić je na wysokości około 1 metra nad ziemią, aby uzyskać optymalną emisję światła. Solarne reflektory punktowe umożliwiają podświetlenie znaków lub innych elementów w miejscach o dużej widoczności, montując je na wysokości co najmniej 4 metrów.

Solarne oświetlenie powodziowe jest przeznaczone do poprawy dowolnego obszaru, takiego jak parkingi i chodniki. Nadają się one do instalacji na słupach lub dachach i muszą być zainstalowane na wysokości co najmniej 5 metrów, ale nie wyżej niż 8 metrów (aby zapobiec wandalizmowi). Solarne lampy uliczne mogą być używane na parkingach i wzdłuż dróg bez konieczności podłączenia do prądu.

Dlaczego powinieneś zainstalować lampy solarne? 

Najbardziej oczywistym powodem jest to, że są one opłacalne. Zakup lampy solarnej zwróci się już po kilku miesiącach w porównaniu do innych systemów – takich jak lampy zasilane energią elektryczną lub gazem. Jest to również jeden z najtańszych sposobów na oświetlenie przydomowego ogrodu, co ma wiele zalet: zaoszczędzisz pieniądze na rachunkach za energię dodają wartości Twojemu domowi, a także przyczyniają się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Ponadto lampy, które nie potrzebują energii elektrycznej, mają znacznie dłuższą żywotność niż lampy elektryczne lub gazowe.

Lampy solarne możesz umieścić w dowolnym miejscu na swojej posesji – od frontu domu, wokół basenu i w ogrodzie. Ponieważ nie wymagają one okablowania i są bardzo łatwe w utrzymaniu, stanowią idealną opcję do oświetlania miejsc bez dostępu do elektryczności, gdzie inne rodzaje lamp nie mogą się dostać. Przy prawidłowym użytkowaniu, lampy solarne mogą oświetlić każdy obszar zewnętrzny, jednocześnie podnosząc wartość nieruchomości.

Czy są jakieś wady?

Jak wiele rzeczy w życiu, lampy solarne mają również pewne wady 

– W przeciwieństwie do konwencjonalnych lamp zasilanych przez lampy solarne wymagają bezpośredniego światła słonecznego, aby w pełni naładować swoje akumulatory. Jeśli przez dłuższy czas nie ma słońca lub jeśli bateria jest całkowicie rozładowana, trzeba ustawić lampę w miejscu, gdzie będzie otrzymywała wystarczającą ilość światła słonecznego przez cały dzień (może to być na progu domu lub na parapecie). Może to nie być możliwe w zależności od tego, gdzie mieszkasz i czy Twoja nieruchomość jest skierowana na północ, południe, wschód czy zachód – więc upewnij się, że to sprawdzisz!

– Lampy solarne nie wytwarzają tak dużo światła jak inne rodzaje lamp. Panel słoneczny ładuje akumulator w ciągu dnia za pomocą światła słonecznego. W nocy, gdy cała energia z wbudowanego akumulatora zostanie zużyta, pozostaje tylko 20% pierwotnej jasności – co jest zazwyczaj wystarczająca do oświetlenia obszaru.

– Ponieważ światło słoneczne jest potrzebne do pełnego działania, nie będzie można używać lamp słonecznych w pochmurnych warunkach lub w nocy (kiedy jest mniej słońca).

– Lampy solarne nadają się tylko do miejsc, które otrzymują bezpośrednie światło słoneczne. Obszary położone w pobliżu dużych budynków mogą również nie otrzymywać wystarczającej ilości światła słonecznego w ciągu dnia, aby utrzymać je w pełni naładowane – dlatego przed zakupem lamp solarnych należy upewnić się, że wybrano odpowiednią lokalizację. Jeśli jednak wybrana przez Ciebie lokalizacja nie jest wystarczająco nasłoneczniona, możesz kupić specjalne solarne lampy uliczne led. Wytwarzają one jeszcze więcej światła niż tradycyjne lampy wykorzystujące energię elektryczną i są bardzo wydajne; nie wytwarzają również prawie żadnego ciepła podczas użytkowania (co często może powodować uszkodzenia).

Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia solarnego?

Co zaskakujące, tego typu oświetlenia nie trzeba długo szukać. Zalety są tak oczywiste, że obecnie na rynku istnieje około 10 firm, które oferują szeroki wybór lamp solarnych. Wszystkie produkty są podzielone na kategorie, które można łatwo zdefiniować według ceny lub mocy świetlnej. Nie ma prawie żadnych ograniczeń co do tego, co można zainstalować za pomocą tych źródeł światła. Jeśli w ogrodzie, na ganku lub patio znajduje się wodoodporne gniazdko, to nie ma najmniejszych problemów z zainstalowaniem wokół niego lampy, która będzie oświetlać dom przez cały wieczór, bez martwienia się o to, gdzie umieścić baterię lub ile energii elektrycznej zużywa. Dotyczy to nawet starych lamp solarnych z poprzednich lat – niektóre nowe modele działają lepiej niż kiedykolwiek.

Pierwszą rzeczą jaką trzeba wiedzieć o lampie solarnej jest to, że posiada ona w środku akumulator. Akumulator ten może być ładowany światłem słonecznym lub z gniazdka elektrycznego za pomocą specjalnego transformatora, który zazwyczaj dostarczany jest wraz z samym źródłem światła. Zasilanie nowoczesnej lampy solarnej – niezależnie od tego jak powolne – trwa co najmniej 8 godzin, a pełne ładowanie może trwać nawet 2 dni. Dlatego akumulatory w naszych lampach wykonane są tak trwale, że wytrzymują nawet 10 lat. Często po tym czasie konieczna staje się wymiana tylko samej głowicy lampy, gdyż reszta pozostaje nienaruszona jak przed montażem. Ale więcej informacji na ten temat znajduje się poniżej w tym artykule. Na początek rozważmy różne rodzaje lamp solarnych oferowanych obecnie na rynku.

Domy dzielą się na dwa rodzaje, jeśli chodzi o umiejscowienie lamp – zewnętrzne i wewnętrzne. Na tej podstawie, można znaleźć lampę dla każdej aplikacji. Jeśli masz gniazdko w ogrodzie lub ganek na podwórku, masz kilka opcji przy wyborze źródła światła do zainstalowania tam. Najprostsze modele to małe lampy z 1-2 diodami LED, które sprawdzą się w większości przypadków. Nie kosztują one dużo i są dostępne w wielu rozmiarach. Linia produktów zazwyczaj obejmuje tylko białe oświetlenie LED, ale niektóre firmy mogą oferować również kolorowe diody LED, które wyglądają naprawdę imponująco w niektórych sytuacjach. Małe oprawy przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń są również dostępne w różnych zakresach, ale mogą być używane do oświetlania czegoś większego niż tylko ganek czy wejście do domu.

Lampy solarne z większym źródłem światła przeznaczone są do większych obszarów zewnętrznych, podjazdów i garaży, a także ogrodów. Zazwyczaj kosztują one od 50 do 100 dolarów, ale mogą być znacznie droższe, jeśli zawierają różne dodatkowe funkcje, takie jak czujniki ruchu, czujniki światła, a nawet bezprzewodowe sterowanie. Rozmiar lampy słonecznej jest również ważne przy określaniu jego zużycia energii. Jeśli potrzebujesz oświetlenia zewnętrznego, które może oświetlić obiekt oddalony o ponad 5m (na przykład szopę ogrodową), będziesz potrzebował co najmniej 1-2W mocy LED. Lampy o dużej mocy są jaśniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, niektóre nawet do 200lm/w!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *