Folia bąbelkowa – wygodny sposób na zabezpieczenie przesyłki

Folia bąbelkowa jest niezwykle użyteczna dla osób, które wysyłają paczki – czy to sporadycznie (sprzedając coś od czasu do czasu w internecie), czy zawodowo (pracownicy sklepów internetowych, firmy spedycyjne, przewoźnicy). Jej główne zalety to niska cena, niewielka waga, elastyczność oraz wysokie właściwości ochronne.

Folia bąbelkowa jako idealny amortyzator

Folia bąbelkowa posiada świetne właściwości amortyzujące, chroni przesyłkę przed uszkodzeniami spowodowanymi uderzeniami, wibracjami i otarciami. Bąbelki powietrza chronią paczkę przed uderzeniami z zewnątrz, ale także wypełniają przestrzeń, jeśli folia zostanie użyta w charakterze wypełniacza. Dzięki temu przedmiot w paczce jest bardziej stabilny, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia, gdy jest ona potrząsana.

Ponadto, jeśli umieścimy jeden arkusz folii bąbelkowej pomiędzy dwoma przedmiotami, to nie ma ryzyka, że uszkodzą się one wzajemnie podczas transportu. Najczęstsze uszkodzenia podczas transportu powstają na rogach paczki, które często są ostre. Folia bąbelkowa eliminuje ten problem, ponieważ można nią owinąć nawet przedmioty o nieregularnych kształtach.

Lekki i wytrzymały materiał sprawia, że produkt nadaje się do wielokrotnego użytku, np. do pakowania towarów podczas przeprowadzki. Największą zaletą folii bąbelkowej jest jej niska cena w porównaniu z innymi materiałami służącymi do pakowania i zabezpieczania paczek.

Powietrze znajdujące się wewnątrz bąbelków zapobiega spłaszczaniu się opakowania nawet pod wpływem ciśnienia. Właściwość ta jest bardzo ważna w przypadku delikatnych przedmiotów, ponieważ znacznie zmniejsza ryzyko ich stłuczenia podczas transportu i eliminuje konieczność stosowania warstwy ochronnej pomiędzy poszczególnymi elementami.

Mimo że stosowanie folii bąbelkowej ma wiele zalet, nie jest ona w stanie całkowicie zapobiec uszkodzeniom ani zmniejszyć ich częstotliwości. Jeśli opakowanie narażone jest na uszkodzenia mechaniczne, może to skutkować przebiciem bocznych szwów folii, przez które przedostaje się powietrze. Co więcej, ostre rogi przedmiotów znajdujących się wewnątrz opakowania również są niebezpieczne dla folii.

Cienka i łatwa do cięcia – praktyczne zalety folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa jest cienką folią o niewielkiej wadze. Jej grubość waha się od 0,3 do 1 mm, co jest bardzo małą wartością w porównaniu z innymi materiałami używanymi do pakowania i wysyłki przedmiotów. Jest to związane z faktem, że produkt ten zbudowany jest z pęcherzyków wypełnionych powietrzem, dzięki czemu ma bardzo małą gęstość w porównaniu do obiektów stałych.

Ta właściwość sprawia, że folia bąbelkowa jest bardzo praktyczna i łatwa w użyciu. Można ją na przykład łatwo przyciąć nożyczkami lub nożem, aby idealnie dopasować do każdego przedmiotu, który chcemy zabezpieczyć. Materiał nie traci swoich właściwości podczas długotrwałego użytkowania, dzięki czemu stanowi dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, spowodowanymi przez przedmioty znajdujące się wewnątrz opakowania lub czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wibracje, zarysowania i wstrząsy.

Nie bez znaczenia jest też niewielka waga folii bąbelkowej. Lekka folia nie zwiększa znacznie wagi przesyłki, dzięki czemu wysłanie paczki jest często tańsze niż w przypadku gdybyśmy zastosowali wypełniacz o znacznie większej wadze. Różnica ta będzie zauważalna przy paczkach o większych gabarytach.

Izoluje wilgoć i ciepło, nie przepuszcza powietrza – folia bąbelkowa jako zabezpieczenie starych przedmiotów i dokumentów

Folia bąbelkowa jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Blokuje zarówno wilgoć, jak i ciepło, co sprawia, że świetnie nadaje się do pakowania delikatnych przedmiotów, takich jak porcelana i inne przedmioty ceramiczne, a także takich jak stare dokumenty lub książki, które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wody lub niskich temperatur. Dzięki znajdującej się wewnątrz bańce powietrza, produkt ten chroni również przed wilgocią. Jest to bardzo ważne w przypadku pakowania przedmiotów wrażliwych na różne zmiany wilgotności powietrza (np. papier, przedmioty drewniane). Pod tym względem folia bąbelkowa jest dużo lepsza niż na przykład koperty z klejem skrobiowym (który najczęściej z czasem pęka ze względu na jego niską jakość).

Powietrze znajdujące się w bańkach zapobiega również przedostawaniu się powietrza do wnętrza opakowania. W przypadku innych produktów problem ten jest bardzo częsty i może powodować powstawanie rdzy lub pleśni na zapakowanych przedmiotach. Powietrze nie przedostaje się do miejsc zamkniętych w folii bąbelkowej – dlatego można bezpiecznie układać przedmioty razem, bez konieczności pakowania ich osobno.

Folia bąbelkowa może posłużyć także do ochrony roślin przed zimnem i wilgocią. Wystarczy położyć roślinę na warstwie folii bąbelkowej i przykryć ją innym materiałem, np. gazetą. W ten sposób można zabezpieczyć cenną roślinę domową przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi bez konieczności przenoszenia jej do cieplejszego miejsca. Nie należy jednak stosować folii bąbelkowej do zimowania roślin na zewnątrz – folia bąbelkowa nie absorbuje aż tyle zimna, by ochronić roślinę przed zmarznięciem w czasie dużych mrozów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *