Auto detailing – co to takiego? Usługi auto detailingu, kosmetyki samochodowe

Auto detailing to proces odświeżania samochodu, bardzo dokładny i szczegółowy. Auto detailer zajmie się wszystkim, co dotyczy wyglądu zewnętrznego i wnętrza samochodu. Wyczyści go od góry do dołu – wszystkie elementy widoczne dla obserwatorów, jak i te, których nie widać. Rezultatem jest lśniąco świeży wygląd, połysk i doskonała ochrona dzięki błyszczącej, ochronnej powłoce nałożonej przez profesjonalnego auto detailera. 

Proces ten wyeliminuje negatywne skutki działania czasu i środowiska zewnętrznego, takie jak: utlenianie, plamy wodne (powstałe po deszczu lub rosie), pyłki i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu Twój samochód będzie wyglądał jak nowy. 

Auto detailing- co to dokładnie jest i na czym polega?  

Auto detailing to stosunkowo nowe pojęcie, które może nie być jeszcze w pełni znane. Dla jednych może kojarzyć się z myciem i czyszczeniem samochodu, innym z tuningiem wizualnym auta. Tak naprawdę wszyscy mają trochę racji, ale jednocześnie się mylą. Usługi auto detailingowe mają na celu odświeżenie samochodu, zadbają o wszystkie, nawet najmniejsze detale. Efektem auto detailingu jest samochód, który wygląda niemal tak dobrze, jak w dniu, w którym wyjechał z salonu.  

Jeśli chodzi o użycie tego terminu, w większości przypadków ludzie myślą o tym, aby samochód po umyciu był lśniący i błyszczący. Tymczasem auto detailing to coś więcej niż odkurzanie brudu i usuwanie plam za pomocą gąbki lub szmatki. Proces auto detailingu polega na pozbyciu się nawet najdrobniejszych cząsteczek brudu, które można znaleźć również między siedzeniami czy kratkami wentylacyjnymi. Nie ma znaczenia, czy czyścimy fotele materiałowe czy metalowe kratki – po zakończeniu automatycznego zabiegu auto detailingu wszystkie muszą być idealnie czyste. 

Czyszczenie wnętrza samochodu to oczywiście coś, co nie każdy potrafi zrobić dobrze. Nie każdy kierowca wie, jak przywrócić pierwotny stan elementów plastikowych, a nawet skórzanych. Dzieje się tak dlatego, że są one traktowane specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi, które zapobiegają ich wysychaniu i pękaniu. 

Dlatego jeśli chcemy, aby samochód wyglądał tak, jakby dopiero co zjechał z taśmy montażowej, to powinniśmy zadbać o te wszystkie zakurzone miejsca, na które do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Należy zadbać również o wygląd zewnętrzny auta, polerowanie lakieru czy usunięcie różnych mankamnetów . A tak naprawdę najlepiej zajmie się tym profejsonalny zakład auto detailingu.  

Auto detailing wnętrza 

Dokładny autodetailing wnętrza zaczyna się od usunięcia wszystkiego, co nie należy do samochodu: dywaników, siedzeń, pokrowców na siedzenia, podłokietników – wszystko, co wychodzi z samochodu, zostaje wrzucone na stos, aby można było to później wyczyścić. Kiedy wszystko jest już wyjęte z samochodu, profesjonalni sprzątacze odkurzają wszystkie powierzchnie, łącznie z deskami podłogowymi i tkaninami, aby wessać wszelkie luźne zanieczyszczenia i brud. Czyściciele następnie używają specjalistycznych narzędzi w całym wnętrzu, aby usunąć plamy, sierść zwierząt domowych i sierść, tłuszcz, rozlane jedzenie, tłuszcz, brud nagromadzony na tkaninach i tapicerce. Po tym jak wszystko jest czyste i przygotowane do leczenia, sprzątacze wyłamują swoją tajną broń: chemikalia do usuwania plam, które są specjalnie opracowane dla powierzchni samochodowych.  

Auto detailing z zewnątrz. Odnowienie powłoki lakierniczej, polerowanie lakieru 

Car detailing z zewnątrz jest procedurą, która czyści karoserię, poleruje ją i chroni. W procesie tym usuwane są zabrudzenia takie jak smoła, asfalt czy owady. To także naprawa drobnych rys, zadrapań czy wgnieceń w czasie trwania usługi.  

Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie i wypolerowanie karoserii. Specjalne urządzenia, takie jak szczotki obrotowe, miękkie szczotki czy różnego rodzaju ściereczki służą do usuwania uporczywych zabrudzeń z różnych powierzchni samochodu. Odkażanie polega na usuwaniu trudnych plam powstałych z cząstek żelaza, osadów z paliwa lub niektórych czynników środowiskowych, takich jak kwaśne deszcze, które niszczą lakier. Po usunięciu tych wszystkich elementów z karoserii nakłada się powłoki ochronne, które nadają gładkość i połysk powierzchniom lakierowanym. Kosmetyki samochodowe pomagają również naprawić drobne rysy lub wgniecenia na powierzchni samochodu: przywracają głębię koloru, którą lakiery tracą z czasem.Ostatnią częścią procesu jest upewnienie się, że po umyciu do karoserii nie przylegają żadne cząsteczki ani pozostałości chemiczne. Chodzi o to, aby usunąć to, co może pozostać na lakierze, nawet jeśli nie wydaje się to oczywiste. Detailerzy używają specjalnych narzędzi, które pomagają im wykryć wszelkie zabrudzenia pozostawione na karoserii lub w bardzo wąskich miejscach, których nie są w stanie zobaczyć na własne oczy. Po zastosowaniu tych kroków samochód znów będzie wyglądał jak nowy! 

Auto detailing – dla kogo? 

Kto nie chciałby zobaczyć na zewnątrz i wewnątrz swojego samochodu, jak nowy? Jasne kolory, gładkie powierzchnie i przyjemne zapachy. Niestety, nie zawsze jest możliwe osiągnięcie takich rezultatów bez profesjonalnej pomocy. Dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym i renowacyjnym można kilkakrotnie wydłużyć żywotność materiału. Dotyczy to w szczególności takich obszarów, jak elementy wykończeniowe z tworzywa sztucznego lub tapicerka winylowa, które są narażone na działanie mechanicznej siły zacisku i czynników środowiskowych (promieniowanie UV). Usługi renowacji wykorzystują specjalne procedury i produkty do usuwania defektów lakieru, rdzy lub plam z różnych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *