Awaria hamulców na A4

Często można usłyszeć wzmianki o niskiej jakości badań technicznych, wypadki spowodowane złym stanem technicznych w Polsce są rzadkością.

14 lutego około godziny 8:30 strażacy zostali poinformowani o pożarze samochodu osobowego. Na odcinku autostrady A4 około 40-letnia kobieta, która kierowała renault scenic jadąc w kierunku Katowic razem z dwójka dzieci zorientowała się o niesprawności hamulców pojazdu. 

Mniej więcej w rejonie węzła Strzelce Opolskie – wysokość wsi Nogowczyce -kobieta zorientowała się, że w aucie przestały działać hamulce. Kierująca zaczęła więc szukać innego sposobu, żeby zatrzymać samochód – użyła hamulca ręcznego. 

Auto wytracało prędkość, ale bardzo powoli. Kobiecie cudem udało się uniknąć zderzenia z innymi samochodami i zjechać na MOP Chechło. Tam przejechała przez krawężnik i zatrzymała się dopiero na pasie zieleni. Auto zaczęło płonąć, ale rodzinie udało się bezpiecznie uciec z samochodu i wezwać pomoc.

W chwili przyjazdu na miejsce straży pożarnej ogniem objęty był cały samochód. Działania skupiły się na ugaszeniu pożaru, a także uspokojeniu podróżnych. Szczególnie dzieci były roztrzęsione po tym zdarzeniu. Strażacy podkreślają, że dzięki przytomnej postawie kobiety, udało się uniknąć poważnego wypadku. 

Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pożaru był zapieczony zacisk hamulcowy, który zablokował okładzinę. W wyniku tarcia i skokowego wzrostu temperatury doszło do stopienia elastycznego przewodu i wycieku płynu hamulcowego, a – ostatecznie – zapłonu pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *