Paliwo bez VAT – sprawdź do kiedy

Tarcza antyinflacyjna została przedłużona do 31 grudnia 2022 roku. To czasowe obniżenie stawek VAT na żywność, gaz i nawozy. Obniżone stawki VAT obowiązują również energię elektryczną, ciepło i paliwa. Pierwotnie obniżka miała trwać do 31 lipca 2022 roku. Została natomiast przedłużona do 31 października 2022 roku – a teraz zbliżamy się do kolejnego przedłużenia. Trudno przewidzieć, kiedy ten trend się zatrzyma, ale jedno jest pewne: czas ten wciąż się wydłuża.

O pozytywnym wpływie stawki VAT na inflację trudno tu mówić. To raczej wsparcie dla najmniej zamożnych obywateli, którzy cierpią z powodu wzrostu cen żywności czy nośników energii (te wzrosty znacznie przekraczają inflację). Tak naprawdę korzystają wszyscy konsumenci, bo każdy musi w pewnym momencie coś zjeść lub zatankować!

Tarcza antyinflacyjna – obniżony VAT

Rynek paliw jest niestabilny i nieprzewidywalny.

Wiadomo, że obecna stawka VAT wynosi 23 procent, ale w ramach specjalnego programu została obniżona do 8 procent. Obniżka ta obowiązuje od 1 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Dzięki temu ceny paliw spadły o kilkadziesiąt groszy na litrze.

Dziś o takich cenach kierowcy mogą tylko pomarzyć. Kilka tygodni po wprowadzeniu zmienionych przepisów Rosja najechała na Ukrainę, co wywołało kryzys na rynku paliw. Po trzech miesiącach konfliktu za naszą wschodnią granicą ceny kilkakrotnie przebiły psychologiczną barierę i historyczne rekordy. W tej chwili 8 zł za litr paliwa wyświetlane na pylonie stacji nikogo nie dziwi.

Dlatego też rząd zdecydował się przedłużyć obecne zasady naliczania opłat do końca 2022 roku. Gdyby rządzący zdecydowali się na przywrócenie podstawowej stawki VAT, kierowcy zamiast 8 zł musieliby płacić ponad 9 zł za litr. W takiej sytuacji perspektywa dwucyfrowej kwoty za litr paliwa przestaje być nierealna.

„Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów i podwyżki cen towarów. Dlatego właśnie w Ministerstwie Finansów opracowaliśmy instrumenty, które pomogą Polakom w tych trudnych czasach. Celem polityki fiskalnej jest bowiem również ochrona gospodarstw domowych przed utratą płynności finansowej” — uzasadniła decyzję o wydłużeniu działania tarcz antyinflacyjnych minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Hurtowe ceny ropy cały czas drożeją, dystrybutorzy i producenci paliw nie zamierzają rezygnować ze swoich marż, dlatego kierowcy powinni być przygotowani na jeszcze wyższe ceny.

Prognozy na następne lata

/Obraz Alexander Fox | PlaNet Fox z Pixabay

Nowa ustawa ma zmienić kryteria stosowania czasowo podwyższonych stawek VAT w wysokości 23% i 8%. Będą one nadal stosowane od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. w zasadzie bez uzasadnienia.

VAT na paliwo będzie niższy. W czwartek 1 grudnia 2022 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Najważniejszą zmianą są przepisy która przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej paliw do 30 czerwca 2023 r.

Natomiast od 1 stycznia 2024 r. podwyższony poziom stawek VAT może być utrzymany do końca roku, w którym suma wydatków na finansowanie potrzeb obronnych Polski określonych w ustawie budżetowej i planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, ewentualnie w projekcie planu przedłożonym do zatwierdzenia ministrowi obrony narodowej po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% PKB. Tak więc odchodzimy od czynników makroekonomicznych i powiązania stawek VAT z finansami publicznymi i ogólną kondycją gospodarki. Zamiast tego wprowadza się bezpośredni związek między planami wydatków obronnych a przyszłymi podwyżkami podatków.

______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: rallyandrace.pl, auto-swiat.pl, legalis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *