7 powodów, przez które możemy stracić prawo jazdy

W Polsce kierowcy tracą prawo jazdy najczęściej za przekroczenie prędkości. Drugim najczęstszym powodem jest przewożenie w pojeździe większej liczby pasażerów, niż pozwala na to jego dowód rejestracyjny.

Kierowcy mogą również stracić prawo jazdy po użyciu alkoholu, będąc w stanie nietrzeźwym lub uciekając z miejsca wypadku. Dlatego warto wiedzieć, kiedy w jakich sytuacjach można stracić prawo i czego się strzec!

Jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym jest poważnym wykroczeniem, które może skutkować utratą prawa jazdy. Długość zakazu prowadzenia pojazdów będzie zależała od stężenia alkoholu we krwi. Zawieszenie od 6 miesięcy do 3 lat grozi tym, u których zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Jeśli stężenie alkoholu w organizmie będzie wyższe niż ta wartość, będziesz winny popełnienia przestępstwa i otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum rok. Maksymalnie uprawnienia mogą być cofnięte na okres do 15 lat.

Prawo jazdy, a przekroczenie prędkości

Prawo jazdy zostanie odebrane, jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o 50 kilometrów na godzinę. I uwaga: nie ma znaczenia czy jest to jazda w terenie zabudowanym, czy nie. Od 1 lipca 2020 roku obowiązuje ta sama kara, jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym i niezabudowanym. Oprócz utraty dokumentu musisz spodziewać się mandatu. Taryfikator mandatów w 2023 roku w takim przypadku przewiduje stawki ok. 1500 zł. Dodatkowo licz się również z 13 punktami karnymi. Istnieje jeden wyjątek. Chodzi o sytuację, gdy pilnie przewozisz pasażera do szpitala. W przypadku kierowców, którzy wykonują tego typu przewozy, można przekroczyć dozwoloną prędkość i nie odbierać uprawnień.

Aby służby orzekły zakaz prowadzenia pojazdów, nie musisz być zatrzymany przez funkcjonariusza ruchu drogowego. Wystarczy, że zostaniesz namierzony przez fotoradar. W takiej sytuacji najczęściej dostajesz wezwanie od starosty, w którym informuje on Cię, że Twoje uprawnienia zostały cofnięte.

Utrata prawo jazdy, a punkty karne

Kierowca może stracić prawo jazdy z wielu powodów, ale najczęstszym jest ten wynikający z gromadzenia punktów karnych. Liczba, która decyduje o ograniczeniu uprawnień, zależy między innymi od stażu pracy kierowcy. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok może ono zostać odebrane po zdobyciu 20 punktów karnych. Musisz wtedy ponownie przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Natomiast bardziej doświadczony użytkownik samochodu traci prawo jazdy po zgromadzeniu 24 punktów. W takich sytuacjach starosta wysyła na badania psychologiczne i kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wykroczenia drogowe

Czy zdarzyło Ci się wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej? A może lubisz wykonywać ten manewr przed przejściem dla pieszych? To również są sytuacje, w których policja może pozbawić Cię uprawnień do kierowania pojazdami. Jeśli w ocenie policjanta taki manewr stwarzał zagrożenie, jest duża szansa, że nie skończy się na mandacie. Prawo do zatrzymania dokumentu jest również wykorzystywane przez służby mundurowe jako środek zapobiegawczy, gdy istnieje podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które można stracić prawo jazdy.

W takich przypadkach zatrzymany może w ciągu 15 dni od otrzymania zawiadomienia o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami złożyć wniosek o przeprowadzenie rozprawy administracyjnej. W tym przypadku musi wysłać wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy bezpośrednio do sądu, w którym zarejestrowane jest jego miejsce zamieszkania. Jeżeli nie zdąży tego zrobić przed odebraniem mu prawa jazdy, to dopiero po odebraniu może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Prawo jazdy i inne dokumenty

Kiedy prowadzisz samochód, musisz uważać na wiele rzeczy. Musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz i jak tam dotrzeć. Musisz być czujny i gotowy na wszystko, co może się zdarzyć na drodze. I musisz upewnić się, że twój pojazd jest w dobrym stanie technicznym przez cały czas.

Ale co z Twoimi dokumentami? Czy są one w dobrym stanie i czy znajdują się na nich właściwe informacje? Jeśli nie, policja może nałożyć na ciebie zakaz prowadzenia pojazdów!

/Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Uważaj również na stan i datę ważności dokumentu. Jeśli Twoje prawo jazdy jest uszkodzone i nic nie da się z niego odczytać, możesz je stracić podczas kontroli drogowej. To samo stanie się, jeśli minął termin ważności dokumentu. Kolejną okolicznością, w której policja może nałożyć zakaz prowadzenia pojazdów, będzie podejrzenie, że jest ono podrobione.

Zaniechanie od pomocy – ucieczka z miejsca zdarzenia

Jeśli jesteś świadkiem wypadku lub w nim uczestniczyłeś, możesz myśleć, że jesteś bezpieczny od utraty prawa jazdy-ale tak nie jest.

W rzeczywistości przepisy nakazują, aby uczestnik zdarzenia drogowego udzielił pomocy rannym i czekał na miejscu zdarzenia do czasu przybycia odpowiednich służb. Za ucieczkę z miejsca kolizji lub wypadku żegnasz się z prawem jazdy na minimum trzy lata. Podobnie za nieudzielenie pomocy poszkodowanym. Od decyzji sądu będzie zależało, czy stracisz możliwość prowadzenia określonego pojazdu, czy też zakaz będzie dotyczył w ogóle Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. Spowodowanie wypadku może mieć jeszcze surowsze konsekwencje, jeśli dodatkowo okaże się, że spowodowałeś go po alkoholu lub narkotykach. Wtedy nie ma taryfy ulgowej-za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających możesz dożywotnio stracić prawo jazdy.

Jedynym przypadkiem, kiedy nie grozi Ci utrata prawka, jest sytuacja, w której odjechałeś z miejsca zdarzenia, aby wezwać pomoc.

Spowodowanie wypadku

Zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany wobec kierowcy za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Zakaz może obowiązywać od roku do 15 lat, a ostateczna decyzja sądu zależy od okoliczności zdarzenia. Kierowca traci uprawnienia również za spowodowanie wypadku podczas jazdy w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Freepik

Materiał źródłowy: biznesprawo.pl, besafe.pl, muratorplus.pl, auto-swiat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *