Jak zaprojektować swój ogród?

Mamy już odpowiedź na to pytanie, ale jest jeszcze kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przy projektowaniu ogrodu, jest bardzo ważne, jak masz zamiar go używać.

Jeśli chcesz swój ogród tylko dla celów estetycznych to jest łatwiejsze, ponieważ nie ma ograniczeń dotyczących tego, gdzie można umieścić co roślin. Jeśli zamiast tego planujesz uprawiać owoce i warzywa w ogrodzie, upewnij się, że dostaną wystarczająco dużo światła słonecznego i właściwego nawadniania też.

To powiedziawszy, możemy rozpocząć projektowanie naszego ogrodu:

Ogród powinien zawierać spokojne obszary, w których możemy się zrelaksować; aktywny obszar dla dzieci do zabawy lub uprawiania sportu; obszary jadalne w pobliżu kuchni na świeżym powietrzu lub BBQ; obszary rozrywki z otaczającymi siedzeniami i donice, a także basen, jeśli go posiadasz.

– Dla każdego obszaru projektu ogrodu zdecyduj o rodzaju roślin, których chcesz użyć – mało czy dużo? Wysokie czy krótkie? Wiecznie zielone czy liściaste? I tak dalej…

– Po określeniu głównego przeznaczenia poszczególnych obszarów ogrodu należy ustalić, gdzie zostaną one umieszczone. Umieść je obok czegoś, co może służyć jako punkt zaczepienia dla projektu ogrodu. Drzewa, rabaty kwiatowe lub duże skały to zazwyczaj dobre opcje. Jeśli masz patio lub pokład, to nawet lepiej, ponieważ będzie to łatwiejsze później, gdy sadzenia wokół niego.

– Weź pod uwagę, jak łatwo jest utrzymać każdy obszar. A lokalizacja Łatwy dostęp do niego będzie bardziej praktyczny w utrzymaniu ogrodu.

– Upewnij się, że to, co widzisz, podoba Ci się PRZED sadzeniem! Pozwoli to uniknąć niepotrzebnej pracy w późniejszym czasie, co dotyczy nie tylko projektu, ale także wyboru roślin.

Pamiętaj, że rośliny mogą rosnąć dość szybko i całkowicie zmienić wszystko dookoła.

– Zaznacz miejsca, w których chcesz umieścić każdy element projektu ogrodu. Użyj farby, drutu lub sznurka, w zależności od tego, jak bardzo zależy Ci na tym, aby były tam, gdy już się zakorzenią. Będziesz mieć zmniejszone możliwości konserwacji, jeśli coś było używane jako przewodnik zamiast być sadzone między innymi roślinami.

– Podnieś wszystkie małe kamienie w tych oznaczonych obszarach, aby nie uszkodziły korzeni podczas kopania. Jeśli są zbyt blisko korzeni rośliny mogą one zgnić i uszkodzić roślinę.

– Wykop otwory poza tymi znakami farby, upewniając się, że głębokość i szerokość otworu jest odpowiednia do wielkości bryły korzeniowej (podstawa dojrzałego drzewa jest zwykle szersza niż jego pień). Nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się tego zrobić za pierwszym razem! Duże błędy można skorygować, przenosząc rośliny lub nawet wymieniając je z innymi, pod warunkiem że nie naruszysz ich korzeni.

– Jeśli sadzisz drzewa, upewnij się, że ich pnie będą w odległości co najmniej jednej stopy od budynków, aby nie było niebezpieczeństwa, że uszkodzą one później ściany. Pamiętaj, że niektóre drzewa powiększają się z roku na rok, ale tylko do pewnego momentu. Na przykład ging ko drzewo, które jest wolno rosnące, może osiągnąć wysokość 40-50 metrów.

– Upewnij się, że gleba, której używasz do sadzenia, nie jest przeładowana nawozami lub materią organiczną. Powinny być one dobrze przekompostowane, aby nie przypalały korzeni drzew lub krzewów.

– Niezależnie od tego, czy sadzisz byliny czy rośliny jednoroczne, staraj się trzymać je z dala od pobliskich konstrukcji, aby nie zostały uszkodzone przez ruch pieszy w późniejszym czasie.

– W razie potrzeby do wyznaczenia granic między elementami należy użyć narzędzi do obrzeży. Jeśli chcesz zachować ciągłość wokół różnych obszarów w projekcie, masz dwie możliwości: użyć za każdym razem tego samego rodzaju roślin lub posadzić oba rodzaje obok siebie, a następnie stworzyć wokół nich granicę (używając kostki brukowej, niektórych rodzaj ogrodzenia lub jakiś inny element).

– Innym sposobem na nadanie projektowi pewnej jedności jest powtarzanie pewnych elementów w różnych częściach ogrodu. Może to być cokolwiek, zarówno rośliny ozdobne o właściwościach rzeźbiarskich, jak i coś, co po prostu służy celom funkcjonalnym (na przykład, można użyć tego samego rodzaju kostki brukowej w całym ogrodzie lub posadzić grupy podobnych roślin obok siebie).

– Jeśli chcesz, aby jakaś część ogrodu miała szczególne cechy, odizoluj ją od reszty poprzez stworzenie dystansu. Można to zrobić na różne sposoby: jednym z nich jest stworzenie wokół niego żywopłotu, innym – zasadzenie drzew i żywopłotów wzdłuż jego krawędzi. Trzecim sposobem jest wydzielenie części ogrodu za pomocą podniesionych grządek wypełnionych ściółką lub żwir.

– Wyznacz miejsca, w których chcesz umieścić miejsca do siedzenia i wypoczynku, aby zapewnić im więcej światła i/lub widok na ogród.

– Dobrym pomysłem jest zaplanowanie przyszłego rozwoju: należy posadzić tylko te rośliny, które z czasem będzie można łatwo i chętnie pielęgnować, i pozostawić wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby później można było dodać nowe (na przykład sadząc wokół nich nisko rosnące byliny).

– Na początku staraj się nie sadzić zbyt gęsto: w ten sposób zawsze będziesz mógł coś dodać, jeśli później znajdzie się miejsce.

– Rośliny należy sadzić jak najdalej od budynków, takich jak ściany, wewnętrzne narożniki lub ogrodzenia; ważne jest, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla każdego elementu, aby mógł rosnąć bez przeszkód .

– Pamiętaj, że zawsze możesz wykonać modele ogrodu w skali, aby pomóc w procesie planowania. Są one szczególnie przydatne, jeśli tworzysz skomplikowany projekt lub masz szczególne wymagania, takie jak upewnienie się, że niektóre obszary otrzymują wystarczającą ilość światła lub że jest w nich miejsce na ruch. W takich modelach można uprawiać dowolne rośliny i zobaczyć, jak będą wyglądały za kilka miesięcy. W ten sposób można również przećwiczyć pielęgnację różnych gatunków roślin przed ich faktycznym posadzeniem w ogrodzie. Zaleca się, aby nie sadzić niczego, dopóki nie odrośnie po ścięciu!

– Gdy już odpowiesz na wszystkie pytania – zacznij projektować! Dla tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tego typu rzeczami (zwłaszcza z projektowaniem przestrzeni), może to być łatwiej jest traktować ogród jak zamknięty pokój, w którym ustawia się meble (z tą różnicą, że „meble” są żywe). Trzeba jednak pamiętać, że rośliny rosną. Jeśli posadzimy je zbyt gęsto lub zbyt blisko budynku, mogą szybko zniweczyć zaplanowany efekt. Nie przejmuj się, jeśli po posadzeniu roślin będzie początkowo pusto i „łyso”. W miarę wzrostu rośliny szybko zajmą wolne miejsce. Tylko wolno rosnące rośliny powinny być celowo sadzone w miejscach, gdzie ich wzrost musi być ograniczony, aby inne nasadzenia nie wkraczały na nie później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *