Wielki powrót lwów i tygrysów w opolskim zoo
W ostatnich miesiącach mieliśmy przyjemność powitania nowych zwierząt w zoo w Opolu. Ta duża inwestycja daje możliwości młodym pokoleniom na bliższe poznanie nowych gatunków.
Powitanie zwierząt
Dnia 12 kwietnia na wybiegach opolskiego zoo można było podziwiać dwa lwy angolskie – Atosa i Portosa, oraz tygrysa syberyjskiego – Diego. Lwy pojawiły się w ogrodzie zoologicznym pierwszy raz od powodzi w 1997 roku. W tamtym czasie nieszczęśliwie zerwał się wał przeciwpowodziowy, a zwierzęta nie miały szans na przeżycie.
Dwuletni tygrys przyjechał do nas z Krakowa, a trzyipółletnie spokrewnione ze sobą lwy dojechały z Gdańska. Dyrektor zoo zapewnia, że w przyszłości odbędą się poszukiwania partnerów dla tych zwierząt.
Przed przyjazdem zwierzaków pracownicy poddali się specjalnemu szkoleniu, które miało zapewnić jak największe bezpieczeństwo podczas kontaktu z drapieżnikami, pozwolić na poznanie ich zwyczajów oraz nowych metod pracy. Przy tego rodzaju niebezpiecznych gatunkach nie ma miejsca na popełnianie błędów.
Inwestycja
Koszty nowego pawilonu wyniosły aż 9 milionów złotych. Jak do tej pory jest to największe przedsięwzięcie w historii inwestycji podjętych przez tę opolską placówkę w kategorii wybiegów oraz pomieszczeń dla zwierząt.
Całość zagospodarowanej przestrzeni umożliwia bezpieczny kontakt zarówno odwiedzającym, jak i pracownikom. Zachowane zostały odpowiednie odległości, niepozwalające na włożenie rąk za ogrodzenie, oraz udogodnienie dla opiekunów, którzy mogą zajmować się zwierzętami bez bezpośredniego kontaktu i narażania się.
Lwy angolskie
Ten gatunek zamieszkuje południowy zachód Afryki, tak jak inne gatunki lwów poluje głównie na większe zwierzęta. Lwy z reguły są zwierzętami społecznymi, żyją w stadach liczących do 30 osobników. Samce w stadzie odpowiadają za obronę i nadzorowanie terytorium, samice wtedy polują, stosując taktykę zespołową. Są to jedyne koty żyjące w zorganizowanych grupach socjalnych, które zaliczamy do wielkiej piątki Afryki – czyli pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Lwy to bardzo duże zwierzęta, ustępują one rozmiarami jedynie największym podgatunkom tygrysa. Mają masywne ciała z czterema potężnymi i silnie umięśnionymi łapami, zakończonymi ostrymi pazurami, wyposażone są w silne szczęki, które są doskonale przystosowane do powalania i zabijania. Na krótkich dystansach mogą osiągać prędkość do 60 km/h. Są raczej sprinterami, a nie długodystansowcami. Mimo tego większość swojego czasu lwy poświęcają na odpoczynek – potrafią przespać nawet 20 godzin!
Tylko samce lwów mogą poszczycić się wspaniałymi grzywami. Włosy otaczające ich głowy służą do zastraszania innych samców oraz imponowania samicom. Co ciekawe, lwice preferują ciemne grzywy, które są symbolem sprawności i zdolności do walki.
Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, a samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni, samica rodzi od 2 do 6 młodych – zazwyczaj w stadach w tym samym czasie w ciąże zachodzą wszystkie lwice. Potomstwo często jest karmione mlekiem na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy. Długość życia wynosi do 12 lat w naturze oraz do 25 lat w ogrodach zoologicznych.
Tygrysy syberyjskie
Są największym z podgatunków tygrysów azjatyckich. Naturalnym środowiskiem tego gatunku są syberyjskie lasy brzozowe. Jak na tę chwilę tygrys syberyjski jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt na świecie, obecnie jego populacja jest szacowana na maksymalnie 562 osobniki.
Ich zimowa sierść jest żółtawa i długa, a letnia rudopomarańczowa i jaśniejsza niż u pozostałych tygrysów, z ciemnobrązowymi pręgami – pozostałe podgatunki mają pręgi raczej czarne niż brązowe. U tygrysów pręgi są różne u każdego osobnika. Dojrzały samiec osiąga długość ponad 300 cm – razem z ogonem przy masie ciała dochodzącej do 300 kg. Samice są mniejsze – osiągają do 260 cm długości i ważą 100–167 kg. Ponieważ te tygrysy zamieszkują tereny, na których narażone są na temperatury spadające poniżej -40°C, jako jedyne posiadają w pachwinach i na brzuchu około pięciocentymetrową warstwę tłuszczu.
Tygrysy zjadają niemal wszystko – najchętniej jelenie i dziki, ale polują też na ryby, ptaki, a nawet inne drapieżniki, takie jak lamparty i niedźwiedzie, oraz bydło domowe. Za jednym razem taki osobnik może zjeść nawet 35 kg mięsa. Najchętniej polują w nocy, a swoją ofiarę najczęściej biorą z zaskoczenia. Ich ciąża trwa trzy i pół miesiąca, rodzą się wtedy 2–3 młode osobniki. Tygrysiątka są ślepe przez około dwa tygodnie. Pozostają one ze swą matką przez około dwa lata. Połowa młodych nie dożywa trzeciego roku życia. Osobniki dorosłe żyją około 15 lat.
Poza niszczeniem siedlisk tygrysów przez człowieka, drugim największym zagrożeniem dla jego przetrwania jest kłusownictwo. Podobnie jak kość słoniowa czy rogi nosorożców, tak i części ciała tygrysów są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej – z części zabitych zwierząt wykonuje się plastry, maści, a nawet wino i wiele innych środków.