Dlaczego warto pić kawę?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie i nic dziwnego, że tak jest. Doskonale smakuje, pobudza i może nawet pomóc w spalaniu tłuszczu. Oto dlaczego powinieneś pić kawę.

Kawa może pomóc Ci spalić tłuszcz

Kawa pomaga Twojemu organizmowi spalać tłuszcz w bardziej efektywny sposób. Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że picie zielonej herbaty lub kawy do śniadania może zwiększyć Twój metabolizm nawet o 4%. Ponadto badanie opublikowane w Journal of Nutrition wykazało, że u osób, które piły kawę po zjedzeniu śniadania, oksydacja tłuszczu (proces, w którym organizm spala tłuszcz) była większa niż u osób, które nie piły kawy.

Kawa pomaga poprawić wyniki sportowe

Wykazano, że kofeina zwiększa czujność i poprawia wyniki sportowe zarówno w ćwiczeniach wytrzymałościowych, jak i siłowych (1). Zwiększa ona także poziom dopaminy, która poprawia nastrój i motywację (2). Oznacza to, że picie kawy przed ćwiczeniami pomoże Ci zachować koncentrację i motywację w trakcie całej rutyny treningowej! Zapewni Ci także naturalny zastrzyk energii, dzięki czemu nie będziesz odczuwać zmęczenia ani znużenia podczas sesji treningowej.

Picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Nowe badanie wykazało, że picie trzech filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 16% w porównaniu z osobami, które nie piją kawy.

Wyniki opublikowano w Diabetologii, czasopiśmie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD). Badaniem kierował prof. Frank B Hu, profesor żywienia i epidemiologii w Harvard TH Chan School of Public Health oraz profesor medycyny w Harvard Medical School w Bostonie.

Naukowcy sprawdzili również, w jaki sposób różne rodzaje kawy wpływają na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Kawa bezkofeinowa i kofeinowa miały podobny korzystny wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, podobnie jak kawa rozpuszczalna, mielona czy parzona.

„Według naszej wiedzy, jest to pierwsze badanie, które analizuje związek pomiędzy nawykowym spożywaniem kawy a zapadalnością na cukrzycę typu 2 w dużej próbie reprezentatywnej dla populacji Stanów Zjednoczonych” – powiedział Prof. Hu. „Nasze wyniki potwierdzają tezę, że nawykowe spożywanie kawy kofeinowej może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2”.

Jak przygotować czarną kawę?

Po pierwsze, zacznij od świeżo palonych ziaren. Im świeższe ziarna, tym lepszy smak. Kupuj całe ziarna i miel je samodzielnie tuż przed parzeniem, aby uzyskać maksymalną świeżość.

Następnie odmierz około 8 gramów (ok. 2 łyżki stołowe) zmielonej kawy na każde 6 uncji (1 filiżankę) wody, której zamierzasz użyć do zaparzenia. Wymieszaj ją w szklanym słoiku lub miarce z około 3/4 szklanki ciepłej wody, aż wszystkie fusy zostaną namoczone i nasycone – ale nie będą unosić się na powierzchni – i odstaw na około 5 minut, aby wszystkie związki smakowe mogły przeniknąć do wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.