Kociołek żeliwny – uniwersalne naczynie do gotowania na kuchence i na ognisku

Naczynia żeliwne są doskonałym wyborem dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z gotowaniem lub udoskonalić swoje umiejętności w kuchni. Jest to również idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą wrócić do podstaw i używać tego samego rodzaju naczyń, których nasi przodkowie używali od wieków. Kociołek żeliwny, znany też jako kociołek myśliwski, to naczynie, w którym przyrządzimy przeróżne dania – ugotujemy ziemniaki, zupy, przyrządzimy gulasz czy bigos.

Żeliwo – trwały materiał, który doskonale sprawdzi się w kuchni

Mówiąc o naczyniach z żeliwa, warto na początku powiedzieć nieco więcej na temat tego materiału. Czym właściwie jest żeliwo?

Żeliwo jest stopem żelaza i węgla – to nie to samo, co kute żelazo, z którym jest często mylone. Materiał ten charakteryzuje wysoka zawartość węgla w składzie fizycznym, co sprawia, że jest ono niezwykle wytrzymałe. Żeliwo może wytrzymać wiele uszkodzeń, ale – tak jak wszystko inne – nie jest niezniszczalne. Jednak przy rozsądnym użytkowaniu i pamiętaniu o podstawowych zasadach pielęgnacji, naczynia z żeliwa powinny posłużyć użytkownikami przez długie lata.

Zalety żeliwa – dlaczego warto korzystać z żeliwnych naczyń kuchennych?

Żeliwo jest jednym z najstarszych materiałów, z których wykonuje się naczynia kuchenne, mimo to nadal cieszy się ogromną popularnością. Nie bez powodu. Można wyróżnić wiele zalet żeliwa:

  • żeliwo jest trwałe. Garnek, patelnia czy kociołek żeliwny będą służyć przez długi czas, nawet jeśli będą użytkowane często i intensywnie;
  • materiał ten zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła i dobrze je zatrzymuje, dzięki czemu potrawy gotują się równomiernie i dokładnie. Jest to szczególnie ważne podczas gotowania mięsa i ryb, ponieważ są one szczególnie wrażliwe na nierównomierne nagrzewanie;
  • naczynie z żeliwa szybko się nagrzewa, dlatego świetnie nadaje się do smażenia potraw. Utrzymuje również ciepło na tyle dobrze, że można przechowywać na nim przygotowaną żywność bez obaw, że ostygnie, zanim zdążymy zaserwować jedzenie gościom;
  • naczynia takie jak kociołki żeliwne są doskonałym dodatkiem do każdej kuchni i mogą być używane do gotowania zup, gulaszu i innych potraw. Doskonale nadają się również do gotowania wody;
  • żeliwne naczynia są bardzo trwałe i długowieczne. Można ich używać na każdym blacie kuchennym lub w piekarniku,, dlatego doskonale sprawdzają się podczas wyjazdów na kemping lub pikniki. Kociołki żeliwne nie ulegają łatwo zarysowaniom i dobrze utrzymują ciepło.

Kociołek żeliwny – produkt, na który warto się zdecydować

Kociołek żeliwny to naczynie popularne do użytku domowego, ponieważ jest trwałe i uniwersalne. W kociołku żeliwnym można gotować zupy i gulasze, wodę na makaron lub herbatę, przyrządzać dania z kapusty, a nawet smażyć potrawy, takie jak żeberka czy filety, na oleju lub maśle.

Kociołki żeliwne doskonale sprawdzają się również na kempingu, ponieważ można je postawić na palenisku nad ogniem, aby zagotować wodę lub ugotować jedzenie. Jeśli planujemy imprezę w ogrodzie lub wyjazd nad jezioro, kociołek myśliwski będzie idealnym wyborem. Kociołek żeliwny oraz pyszne jedzenie, jakie można w nim przyrządzić, z pewnością ożywią imprezy integracyjne czy letnie spotkania z przyjaciółmi.

Żeliwo jest również przydatne w domu, ponieważ można w nim trzymać gorące przedmioty, takie jak garnki z zupą lub gorącą wodą, podczas gdy są one podawane do stołu, bez obawy, że wyślizgną się z rąk z powodu ich wagi lub kształtu.

Kociołek żeliwny – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Warto pamiętać, że kociołek wykonany z żeliwa odznacza się sporą wagą. Może to mieć znaczenie podczas przenoszenia wypełnionego po brzegi naczynia. Jednak jeśli chwycimy za dołączony do niego uchwyt ułatwiający przenoszenie, powinniśmy spokojnie poradzić sobie z jego transportem od ogniska czy kuchenki do stołu.

Warto wiedzieć, że do czyszczenia kociołka żeliwnego nie potrzebujemy też agresywnych detergentów. Wystarczy woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń – z ich użyciem z łatwością przywrócimy kociołek żeliwny do pierwotnego stanu.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje kociołków wykonanych z wysokiej jakości żeliwa. Niektóre kociołki są wyposażone w odkręcane nóżki, mogą być sprzedawane z pokrywą lub bez. Kociołki mogą mieć też różną pojemność i wymiary, dlatego każdy z pewnością znajdzie idealny produkt dla siebie.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem https://4prestige.pl w którego ofercie znaleźć można wędzarnie i grille ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.