Jak radzić sobie z upałem? Świetne rady na upały i zdrowe opalanie 

Trwają upały. Temperatura w większości kraju stale rośnie od początku lata, a ochłodzenia można się spodziewać dopiero w połowie września. Nie oznacza to jednak, że musisz siedzieć w domu przez całe lato. Dzięki sprytnemu planowaniu możesz cieszyć się pobytem na świeżym powietrzu, nie czując się jak wielki kawałek gotowanego mięsa.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci się ochłodzić bez względu na to, jak gorąco się zrobi.

Nawadniaj się!

Pij więcej wody. Jest to szczególnie ważne, gdy ćwiczysz, ponieważ Twój organizm traci wodę wraz z potem. Odwodnienie może powodować bóle głowy i zmęczenie, więc upewnij się, że zawsze masz przy sobie butelkę wody, gdy jesteś na zewnątrz.

Kiedy spacerować w upalne dni?

Spaceruj po obiedzie lub wcześnie rano, gdy temperatura jest niższa niż w ciągu dnia. W godzinach szczytu ulgę od upału przynoszą także parki wodne i baseny.

Pomieszczenia klimatyzowane?

Jak najczęściej przebywaj w pomieszczeniach zamkniętych, w miejscach klimatyzowanych. Jeśli pracujesz na zewnątrz, rób częste przerwy w cieniu lub pod drzewem, aby się ochłodzić i nawodnić. Jeśli nie możesz wejść do klimatyzowanego pomieszczenia w czasie przerw, usiądź w cieniu lub nakryj głowę czapką (to ostatnie pomoże zapobiec kapaniu potu do oczu).

Co jeść w czasie upału?

Spożywaj pokarmy zawierające elektrolity, takie jak banany i truskawki (które są również dobrym źródłem potasu). Można również dodać sok z cytryny do wody lub wypić wodę kokosową jako napój zastępujący elektrolity.

Odpowiednie ubrania na upał

Nosić lekką odzież, która pozwala skórze swobodnie oddychać, aby ciepło mogło łatwo uciekać z ciała poprzez odparowywanie potu na powierzchni skóry.

Gdy przebywasz na zewnątrz, noś kapelusze lub okulary przeciwsłoneczne, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV; przed wyjściem na zewnątrz stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższy) przez dłuższy czas; noś okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy samochodem, nawet jeśli na dworze jest pochmurno, ponieważ promienie UV mogą przenikać przez chmury pod pewnym kątem; za wszelką cenę unikaj korzystania z solarium, ponieważ zwiększa ono ryzyko zachorowania na czerniaka o 75%.

Jak się zdrowo opalać?

Światło słoneczne jest najlepszym źródłem witaminy D, ale może również powodować oparzenia słoneczne, uszkodzenia skóry, a nawet raka skóry.

Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca, aby ograniczyć czas przebywania na słońcu do nie więcej niż 15 minut dziennie bez ochrony przeciwsłonecznej, i to tylko między godziną 10 a 15, kiedy promienie UV są najsilniejsze.

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie zdrowej opalenizny. Wiele osób decyduje się na wizytę w solarium lub na plaży, ale są też inne sposoby na uzyskanie zdrowej opalenizny w domu.

Pierwszym krokiem w uzyskaniu zdrowej opalenizny jest upewnienie się, że stosujesz zdrową dietę. Jeśli będziesz spożywać produkty bogate w witaminy A i B oraz żelazo, prawdopodobieństwo poparzenia podczas opalania będzie mniejsze. Aby uniknąć poparzeń podczas opalania, ważne jest także picie dużej ilości wody, dzięki czemu skóra pozostanie nawilżona.

Aby zapobiec oparzeniom słonecznym:

Przed wyjściem na zewnątrz używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym. Nakładaj go 20-30 minut przed wyjściem na słońce, a następnie ponawiaj co dwie godziny lub po pływaniu czy spoceniu się.

Noś okulary przeciwsłoneczne z ochroną przed promieniowaniem UV (ultrafioletowym). Mogą one pomóc chronić oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie UVA i UVB.

Noś odzież ochronną, która w miarę możliwości zakrywa ramiona, nogi, stopy i dłonie. Wybieraj jasne kolory tkanin, które odbijają światło słoneczne i zapobiegają przegrzaniu.

Unikaj godzin największego natężenia promieniowania UV (10.00-14.00). Jeśli w tym czasie przebywasz na zewnątrz, staraj się jak najczęściej przebywać w cieniu, zwłaszcza w godzinach 11.00-14.00, kiedy promienie UV są najsilniejsze i najbardziej szkodliwe dla skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.