Dlaczego lampy solarne nie świecą?

Energia odnawialna staje się coraz popularniejszym źródłem energetycznym. Proces rozwija się na tyle prężnie, że za kilkadziesiąt lat zapewne stanie się ona głównym źródłem energii.  Już dziś możemy wokół swojego domu czy firmy odejść od  tradycyjnych metod montażu oświetlenia i wybrać proste w montażu, niezwykle tanie w eksploatacji oraz przyjazne środowisku lampy solarne. Oświetlenie solarne ogrodowe z roku na rok zyskuje na popularności. Lampy solarne zasilane energią słoneczną są stosowane w ogrodach, na tarasach, balkonach, przy chodnikach, podjazdach i wielu innych miejscach. Solarne lampy z czujnikiem ruchu świetnie sprawdzają się do oświetlenia podjazdów i chodników.

Zastosowanie lamp solarnych

Lampy solarne do ogrodu spełniają zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne. Możemy wykorzystywać solarne lampy do tworzenia niepowtarzalnego klimatu w zakątkach naszego ogrodu. Lampy solarne przepięknie prezentują się przy rabatach kwiatowych, skalniakach, a także oczkach wodnych. Lampami z czujnikiem ruchu możemy oświetlić nimi schody, werandę czy inne miejsca wokół domu. Ogromną zaletą jest to, że lampy solarne nie wymagają podpięcia do instalacji energetycznej. Możemy je więc umieścić w dowolnym miejscu bez konieczności podpinania kabli, również w obszarach gdzie takie podciągniecie sieci energetycznej jest utrudnione, nieopłacalne, czy wręcz niemożliwe. Lampy solarne do ogrodu nie tylko tworzą wyjątkowy nastrój, ale także znajdują praktyczne zastosowanie do oświetlania chodników, podjazdów, bram wjazdowych, garażowych czy też wejścia do domu. Do tych celów są przeznaczone lampy solarne z czujnikiem ruchu, które włączają, się, gdy wyczują ruch w pobliżu. 

Niezaprzeczalną zaletą jest ekonomiczność użytkowania lamp solarnych. Montując na naszej posesji lampy solarne, nie ponosimy w zasadzie żadnych kosztów ich eksploatacji. Lampy solarne do ogrodu za pomocą panelu słonecznego, na który padają promienie słoneczne, pobierają energię słoneczną. Ta z kolei za pomocą ogniwa fotowoltaicznego jest zamieniana w energię elektryczną i magazynowana w akumulatorze. Za dnia światło magazynowane, by zaraz po zapadnięciu zmierzchu lampa solarna się włączała. Długość świecenia lamp solarnych, również tych z czujnikiem ruchu, zależy oczywiście od pojemności akumulatorów oraz intensywności i okresu pobierania energii słonecznej. Mechanizm jest prosty, wydajny, ekologiczny i bardzo praktyczny. Nie musimy ponosić kosztów podłączenia do instalacji elektrycznej, a także zużycia prądu. Jak o każde urządzenie, tak również o lampy solarne trzeba dbać. Co zrobić w przypadku, gdy lampa solarna przestała świecić?

Co zrobić, gdy lampa solarna nie świeci?

Powodów braku świecenia lamp solarnych może być kilka. Najprostszym i zarazem najczęstszym z nich jest niedostateczne naładowanie lampy. Lampy solarne ogrodowe mają dość prostą budowę – na samej górze pod szybką znajduje się panel solarny, który służy do poboru energii słonecznej. Promienie słoneczne muszą padać na ten panel, aby lampy solarne działały. W sytuacji, kiedy na wspomnianym panelu zalega warstwa jakichś zanieczyszczeń, oświetlenie solarne nie może pobierać energii słonecznej, zamieniać w energię elektryczną, gromadzić i w rezultacie oddawać w postaci światła. Jeżeli na panelu zalega warstwa błota, kurzu, pyłu, być może pokrywa śnieżna, lub też nie zdjęliśmy folii ochronnej po zakupie lampy, pobór energii nie następuje i to właśnie jest powodem braku światła. 

Inny powodem tego, że nasza lampy solarne nie działają, może być niedostateczne ich naładowanie. Jeżeli nowe solarne lampy umieściliśmy w ogrodzie wieczorem lub późnym popołudniem, zapewne nie zdążyły się naładować i stąd problem ze światłem. Kolejny dzień z pewnością pozwoli im się naładować i bez problemów oświetlać ogród po zmroku. Jeśli sytuacja się powtarza, być może lampy solarne są umieszczone w zbyt zacienionym miejscu. Panel słoneczny co prawda nie musi być cały czas wystawiony na pełne nasłonecznienie i nawet w pochmurne dni wyłapuje dostatecznie dużo promieni, by wytworzyć światło, jednak w bardzo zacienionych miejscach może być z tym problem. Jeśli lampy solarne umieściliśmy po północnej stronie posesji, na tyle blisko domu, że cień budynku pada na nie przez większość dnia, wówczas miejsce to może okazać się nieodpowiednie dla lamp solarnych. Warto wówczas poszukać bardziej sprzyjających takim lampom obszarów posesji. Lampa solarna może nie świecić również w przypadku, gdy jest usytuowana zbyt blisko innych lamp.

Jak przechowywać lampy solarne?

Kolejnym powodem tego, że lampy solarne nie świecą, może być ich uszkodzenie. Być może lampy były nieszczelne i uległy zalaniu podczas ulewy lub też uległy uszkodzeniu na skutek nieprawidłowego przechowywania podczas zimy. Większość modeli lamp może być użytkowana również zimą, jednak podczas dużych mrozów, lub intensywnych opadów śniegu, możemy solarne oświetlenie ogrodu na jakiś czas schować w domu. Wówczas kluczowe jest odpowiednie ich przechowywanie. Powinny one znajdować się wówczas w temperaturze pokojowej w suchym miejscu. Akumulator lamp powinien mieć dostęp do chociażby sztucznego źródła światła, co pozwoli mu zachować przynajmniej częściowe naładowanie. Jeżeli przechowujemy lampy solarne w domu przez całą zimę, należy je przynajmniej raz w miesiącu całkowicie rozładować i do pełna naładować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.