Co wpływa na jakość i długość naszego życia?

Przeciętna długość życia w Polsce wynosi ponad 80 lat, ale wciąż jest to liczba poniżej średniej europejskiej. Co możemy zrobić, aby osiągnąć maksymalny wiek? Kluczem do długiego i zdrowego życia jest profilaktyka. Zdaniem wielu lekarzy ważne jest nie tylko sprawdzanie stanu naszego serca, ale także zwracanie uwagi na inne funkcje naszego organizmu. Zdrowy styl życia oparty na prawidłowym odżywianiu, regularnych ćwiczeniach i redukcji stresu pomoże nam zachować dobre zdrowie do końca życia.

Czy można obliczyć górną granicę wieku?

Teoretycznie tak – szacuje się, że ludzie mogą żyć nawet do 120 lat. Ale czy rzeczywiście jesteśmy w stanie żyć tak długo? Medycyna posiada dużą wiedzę na temat tego, jak spowolnić procesy starzenia i wydłużyć życie, ale nie ma jeszcze recepty na wieczną młodość. Ponadto istnieje wiele chorób, które uniemożliwiają nam długie życie. Na przykład cukrzyca czy miażdżyca (zgrubienie i stwardnienie naczyń krwionośnych) nie pozwalają nam żyć dłużej niż 100 lat. Jeśli jednak będziemy dbać o siebie od najmłodszych lat, szanse na osiągnięcie starości będą znacznie większe.

Najdłużej żyjący ludzie na świecie mieszkają na Okinawie

Jest to grupa wysp w Japonii, położona na południe od głównej wyspy Honshu. Według badań zdrowie i długowieczność Okinawańczyków wynikają z odżywiania i stylu życia.

Badania te wykazały również, że mieszkańcy Okinawanu są bardzo aktywni fizycznie, mają wyraźny podział na pracę i odpoczynek, są bardzo towarzyscy i nie dbają o pieniądze. Ponadto nigdzie się nie spieszą, lecz żyją we własnym tempie! Nie trzeba dodawać, że ich dieta jest bogata w warzywa.

Co zatem robić, aby żyć długo i zdrowo? Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego (USA) od lat 50. ubiegłego wieku szukali odpowiedzi na to pytanie. Rozpoczęli oni trwający do dziś projekt epidemiologiczny pod nazwą Framingham Heart Study (Framingham to miasteczko w pobliżu Bostonu, o strukturze demograficznej odpowiadającej populacji Stanów Zjednoczonych). To właśnie temu badaniu zawdzięczamy powszechnie znaną obecnie wiedzę, że aby żyć długo i nie chorować, należy:

  • jeść mniej
  • więcej się ruszać
  • rzucić palenie.

Co jeść by żyć dłużej?

Jeśli chcesz żyć długo, powinieneś uregulować swoją dietę. Zalecenia żywieniowe dla osób, które chcą żyć długo, są bardzo podobne do tych, które dotyczą zapobiegania otyłości i większości chorób przewlekłych. Wiemy, że aby obniżyć ryzyko chorób serca, nowotworów czy cukrzycy, powinniśmy ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie, ponieważ zawierają one nasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zwiększają ryzyko zawału serca. Ponadto zaleca się również ograniczenie spożycia cukrów prostych (w słodyczach i napojach słodzonych). Należy pamiętać, że dorosły człowiek powinien spożywać co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Zaleca się również unikanie gotowych posiłków zawierających duże ilości soli (chlorku sodu), która prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Czynniki zwiększające ryzyko śmierci

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia dziewięć czynników, które zwiększają ryzyko śmierci, co może prowadzić do skrócenia średniej długości życia. Lista ta obejmuje:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • palenie tytoniu,
  • cukrzycę,
  • brak aktywności fizycznej,
  • otyłość,
  • hipercholesterolemia,
  • ryzykowne zachowania seksualne,
  • alkohol.

Rozpowszechnienie tych czynników ryzyka jest tak duże, że wkrótce możemy się spodziewać skrócenia średniej długości życia. Jest to już widoczne w niektórych krajach – np. w Stanach Zjednoczonych eksperci obawiają się, że obecne nastolatki mogą żyć krócej niż ich rodzice.

Jakość i długość naszego życia zależy głównie od nas samych – od naszego stylu życia (40-60%). Drugim czynnikiem, który zwiększa nasze szanse na długie życie, jest środowisko, w którym żyjemy (20-25 proc.). Trzecim – dostęp do nowoczesnej medycyny naprawczej (10-20 proc.). Dopiero na czwartym miejscu znajdują się nasze geny (5-10 proc.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.