Jak i kiedy sadzić pomidory?
Pierwszym etapem sadzenia pomidorów jest przygotowanie sadzonek, natomiast drugi etap polega na przesadzeniu pomidorów do gruntu.
Sadzonkowanie to uprawa młodych pomidorów w szklarni, oranżerii lub rozsadniku, który zapewnia roślinom optymalne warunki do kiełkowania i rozwoju. Jeśli nie masz dostępu do żadne z tych obiektów, można użyć piwnicy lub szopy. W tym artykule przejdziemy przez wszystkie ważne kroki sadzenia pomidorów z sadzonek.
Kiedy sadzić pomidory z nasion? Nasiona pomidorów należy wysiewać w trzeciej dekadzie marca i pierwszej dekadzie kwietnia. Natomiast sadzenie rozsady przeprowadza się dopiero po ustąpieniu ryzyka wiosennych przymrozków, czyli po 25 maja. Temperatury w nocy powinny wynosić 13-18°C, a w dzień około 18-20°C, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Bardzo ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji w miejscu uprawy, ponieważ niewystarczający dopływ powietrza może powodować zawilgocenie, co powoduje szybkie opadanie sadzonek pomidorów.
Jak sadzić pomidory
Zaczynamy od przygotowania sadzonek. Młode rośliny przesadzamy do doniczek lub rozsadników, które wypełniamy mieszanką torfu i piasku w stosunku 1:1. Głębokość powinna wynosić około 5 cm, natomiast nasiona zakopuje się na głębokość około 2-3 mm. Nasiona pomidora kiełkują w ciągu 7-14 dni w temperaturze 20°C, natomiast przy wysiewie w temperaturze 15°C potrzebują 14-21 dni. Bardzo ważne dla jakości roślin pomidora jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności we wczesnych fazach rozwoju, dlatego małe rośliny lepiej jest przykryć folią ogrodniczą lub zwilżoną przezroczystą folią samoprzylepną na wierzchu pojemników do sadzenia, co zapewni im wysoką wilgotność.
Na początku kwietnia, gdy pojawią się pierwsze liście (w temperaturze 15°C), sadzonki pomidorów należy umieścić w szklarni z dobrą wentylacją. Można je również uprawiać w worku polietylenowym lub przeciągnąć w cieplejsze miejsce na zewnątrz. Kolejnym krokiem jest przeniesienie pomidorów do ogrodu zimowego lub szklarni pod koniec maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków (temperatura w dzień i w nocy 18-20°C). Jeśli nie ma innej możliwości, jak tylko posadzić pomidory w warunkach zewnętrznych, warto włożyć doniczki głębiej w ziemię o około 10 cm, przykryć je liśćmi lub ściółką z trawy i przez te materiały zrobić otwory do sadzenia.
Nadszedł czas na przesadzenie pomidorów na ich ostateczne miejsce, któremożna to zrobić od 20 czerwca do 10 lipca.
Przesadzanie pomidorów
Przesadzanie to proces przenoszenia roślin z jednej lokalizacji do drugiej, który musi być przeprowadzony z wielką starannością i uwagą. W tym artykule pokażemy, jak przeszczepić pomidory bez uszkodzenia ich w jakikolwiek sposób. Zaczynamy od wyboru miejsca, gdzie będą one sadzone, więc najlepiej, jeśli nie ma silnych wiatrów i zimnych przeciągów wokół nich. Najbardziej idealnym miejscem do sadzenia pomidorów jest ogród, wśród innych roślin pomidorowych, ponieważ oddaje ciepło i wilgoć przez całą noc. Dobrze jest też sadzić młode sadzonki pod pergolą lub przy ścianach domu, ale zawsze powinny mieć dobrą wentylację – to znaczy, że nie będzie należy sadzić w cieniu.
Następnie należy zadbać o jakość otaczającej gleby, upewniając się, że jest ona luźna i dobrze zdrenowana. Jeśli sadzimy pomidory na starej rabacie ogrodowej, na której rosły już inne rośliny (np. cebula), należy wykopać wszystkie chwasty i wyrwać kamienie lub korzenie, które mogą zakłócić wzrost sadzonek pomidorów. Przed ich przesadzeniem należy co najmniej 2 dni wcześniej dokładnie podlać ziemię, ponieważ to dość dobrze zmiękczy ją do kopania dołków.
Pamiętaj o podlewaniu pomidorów
Warto podlać ponownie po wykonaniu każdego dołka (na głębokość ok. 15 cm). Bardzo ważne jest, aby dołki były nieco szersze u dołu niż u góry – jeśli tego nie zrobimy, nie będzie w nich miejsc adla korzeni i łatwo się załamią. Gleba powinna być mocno dociśnięta wokół roślin pomidorów, a w przypadku, gdy chcecie Państwo dodać w tym momencie nawóz, zalecamy użycie produktu organicznego, takiego jak obornik lub kompost.
Na koniec ponownie spryskujemy wodą całą otaczającą ziemię, aby była dobrze nawilżona i nie wysuszona zbyt długo przez bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Następnie ściółkujemy rośliny ścinkami trawy (najlepiej z trawnika wolnego od środków chemicznych) lub ściółką ze słomy o grubości około 2 cm, przykrywając je całkowicie, nie nagromadzając jej przy łodydze rośliny. Zapobiegnie to utracie wilgoci i uniemożliwi robakom kontakt z korzeniami sadzonek.
Kolejnym krokiem jest zapewnienie ochrony przed zimnymi przeciągami i silne wiatry wiejące w kierunku roślin. Szczególnie niebezpieczne są wiatry „wiejące” lub „chłodne”, ponieważ powodują one oparzenia liści pomidorów, które są wrażliwe na zmiany temperatury. W takim przypadku należy okryć rośliny workiem polietylenowym tak, aby był on podparty w odległości około 1 cm od łodygi i tylko przykrywał samą roślinę.
Z drugiej strony, zimne przeciągi mogą zabić młode sadzonki jeszcze łatwiej niż silne wiatry, a mróz może je całkowicie zniszczyć w ciągu jednej nocy. Aby ochronić pomidory przed tym ryzykiem, można użyć materiału izolacyjnego, takiego jak ściółka z trawy lub słomy, ale w sklepach ogrodniczych dostępne są również okrycia z tkaniny (np. klosze) przeznaczone do tego celu.
Ostatecznie po około 2 tygodniach stosowania można usunąć worki polietylenowe, ale zaleca się kontynuowanie używania kloszy do czasu, aż w waszym regionie nie będzie już oznak mrozu. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej 7°C, nie musisz niczym przykrywać swoich sadzonek.
Teraz, gdy nadeszło lato i temperatury znacznie przekraczają 28°C, zaleca się podlewanie pomidorów codziennie po południu między 15:00 a 18:00, aby w tym czasie mogły wchłonąć wystarczającą ilość wody przez korzenie. Jednak – i to jest bardzo ważne – unikaj podlewania ich rano, aby nie były mokre, gdy warunki staną się zbyt gorące! Warto również pamiętać, że w warunkach intensywnego nasłonecznienia młode rośliny pomidora muszą być zacienione od słońca, ponieważ może to prowadzić do „oparzeń słonecznych” na liściach młodych sadzonek.
Wreszcie, zwłaszcza jeśli mieszkacie w gorącym lub suchym regionie, zaleca się przykrycie gleby wokół sadzonek ściółką ze słomy po ich przesadzeniu, aby ich korzenie pozostały wilgotne. To nie tylko pomoże im zachować wilgoć podczas długich okresów wysokiej temperatury i suszy, ale także pobudzi ich wzrost i wzmocni je przed zimnymi przeciągami (które zwykle występują przed zimą). Teraz możesz się zrelaksować i chronić swoje cenne sadzonki pomidorów przed wszelkimi zagrożeniami!
Mam nadzieję, że ten artykuł był przydatny dla tych, którzy chcą sadzić pomidory z nasion; proszę podziel się nim z innymi, którzy mogą go potrzebować.