Silny wiatr – jak zadbać o otoczenie domu?

Silny wiatr to jedno z najgroźniejszych zjawisk przyrodniczych, które może poważnie uszkodzić dom. Trzeba wiedzieć, jak chronić dom przed wiatrem, ale najpierw zdefiniujmy, co rozumiemy przez silny wiatr.

Za silny wiatr uważa się taki, którego prędkość przekracza 70 km/h (45 mph). Podmuch wiatru to nienormalny wzrost prędkości wiatru trwający krócej niż 1 minutę, który może być spowodowany przez burzę lub inne zjawisko pogodowe. Silne wiatry mogą powodować poważne uszkodzenia mienia, zwłaszcza jeśli drzewa znajdują się w pobliżu domu lub okolicy.

Kiedy silny wiatr uderza, może mieć niszczące skutki dla domów i nieruchomości. Wiatry o dużej prędkości mogą powalać ogrodzenia i ściany, wybijać okna i drzwi, a nawet zrywać dachy lub siding z domów.

Oto kilka wskazówek, jak można chronić swój dom przed silnymi wiatrami.

/Obraz Paul Brennan z Pixabay

Jak chronić swój dom przed wichurą

Utrzymywanie drzew wokół domu w dobrej kondycji jest jednym ze sposobów ochrony przed silnymi wiatrami. Korzenie drzew mogą podnieść płyty chodnikowe i spowodować ich pęknięcie lub przesunięcie, co może doprowadzić do uszkodzenia fundamentów domu.

Jeśli drzewa znajdują się zbyt blisko domu, należy przyciąć ich gałęzie tak, aby nie dotykały dachu ani ścian. Upewnij się również, że w pobliżu okien i drzwi nie ma żadnych zwisających gałęzi drzew, ponieważ mogą one łatwo zostać zdmuchnięte podczas silnego wiatru i spowodować uszkodzenia wewnątrz domu.

Ochrona okien i drzwi w czasie wiatru

Okna mogą zostać łatwo uszkodzone przez latające odłamki w czasie burzy lub ulewnego deszczu, dlatego należy upewnić się, że okna są osłonięte okiennicami lub plastikową folią, jeśli jest to konieczne.

To samo dotyczy drzwi – jeśli istnieje ryzyko, że latające odłamki mogą je uszkodzić, należy zastosować okiennice lub folię plastikową jako ochronę przed silnym wiatrem.

Przycinaj drzewa i krzewy wokół swojego domu

Drzewa z dużymi gałęziami zwisającymi z dachów mogą być niebezpieczne podczas silnych wiatrów. Przycięcie ich pomoże zapobiec uszkodzeniu domu.

Luźne przedmioty na posesji w czasie wichury

Usuń luźne przedmioty, które mogą stać się pociskami powietrznymi podczas silnych wiatrów (np. meble ogrodowe).

Zabezpiecz niezabezpieczone przedmioty, takie jak meble ogrodowe, kosze na śmieci, pojemniki na surowce wtórne itp., w pomieszczeniach zamkniętych lub w szopie lub garażu z dala od okien i drzwi. Jeśli to możliwe, przenieś te przedmioty do środka przed nadejściem burzy.

Zabezpiecz grille zewnętrzne, sprzęt basenowy i inne ciężkie przedmioty, które mogą zostać zdmuchnięte przez silny wiatr.

Silne podmuchy wiatru – przede wszystkim uważaj na siebie i swoich bliskich.

Jeśli jesteś na zewnątrz i musisz przejść przez silny wiatr, staraj się trzymać po zawietrznej stronie budynków lub drzew. Jeśli prowadzisz samochód, zwolnij i unikaj gwałtownych ruchów, które mogłyby spowodować utratę kontroli nad pojazdem.

Najlepiej pozostać w domu podczas silnych wiatrów i ulewnych deszczy. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz, noś odzież ochronną i trzymaj się z dala od wszelkich drzew, które mogą spaść podczas burzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *