Jak działają pompy ciepła? Ogrzewanie pompą ciepła – co warto wiedzieć?
Pompy ciepła stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Wykorzystuje się je do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, ale można ich używać także do chłodzenia. Jaka jest zasada działania pompy ciepła? Jak dobrać moc pompy ciepła? Czy instalacja pompy ciepła się opłaca? Postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.
Pompa ciepła – podstawowe informacje. Wydajny system do ogrzewania domu
Pompy ciepła służą do przekazywania ciepła z jednego miejsca do drugiego. Mogą być również wykorzystywane do celów chłodniczych i pełnić funkcję klimatyzatora.
Pompy ciepła są bardzo popularne wśród osób, które chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu i chłodzeniu. Używane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w zakładach przemysłowych. Takie urządzenia służą do ogrzewania lub chłodzenia domu, mieszkania, garażu lub innych pomieszczeń. Pompa ciepła zawiera zwykle dwa kompresory, które sprężają gaz wewnątrz urządzenia. Gaz ten następnie rozpręża się i ogrzewa powietrze, które krąży kanałami w budynku. W efekcie we wszystkich pomieszczeniach domu panuje równomierna temperatura.
Warto rozważyć też połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Może to pomóc obniżyć koszty eksploatacji urządzenia – nie zapłacimy tak dużo za energię elektryczną, gdyż będziemy wówczas wykorzystywać energię odnawialną. Łączenie pomp ciepła z panelami fotowoltaicznymi może być naprawdę dobrym pomysłem.
Jak zbudowana jest standardowa pompa ciepła? Konstrukcja pomp ciepła
Pompa ciepła składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej (lub po prostu nazywanej wężownicą wewnętrzną). Jednostka zewnętrzna zawiera silnik elektryczny, który napędza sprężarkę i wentylator. Sprężarka spręża ciekły czynnik chłodniczy do gazu o wysokim ciśnieniu, który może być ponownie sprężony do cieczy w wężownicach skraplacza w jednostce zewnętrznej (tj. na zewnątrz domu). Proces ten przenosi ciepło z wnętrza domu przez rurę na zewnątrz, gdzie uwalnia ono swoje ciepło utajone do atmosfery poprzez odparowanie do stanu gazowego.
Są różne rodzaje pomp ciepła, jednak w ogólnym rozrachunku zasada ich działania jest bardzo podobna. Różnić się może źródło pozyskiwania ciepła – niektóre pompy pobierają ciepło z powietrza, inne z ziemi, a jeszcze inne z wody (np. rzeki).
Pompa ciepła powietrze-woda – jak działają pompy ciepła powietrze-woda?
Prosta pompa ciepła powietrze-woda składa się z wężownicy parownika i wężownicy skraplacza, które są umieszczone w izolowanej szafie. Sprężarka znajduje się w jednym końcu, natomiast na drugim końcu znajduje się elektryczna skrzynka sterująca. Wentylator przepuszcza powietrze przez wężownicę parownika, aby je schłodzić, zanim zostanie wydmuchane przez otwory wentylacyjne w domu. Powietrze przechodzi również przez wężownicę skraplacza, ale tym razem przechodzi przez żebra, które zostały schłodzone przez zimną wodę krążącą w nich. W ten sposób gorące powietrze zostaje schłodzone, dzięki czemu może być ponownie rozprowadzone po domu przez wentylator elektryczny znajdujący się w systemie HVAC domu.
Ilość energii potrzebnej do pracy pompy ciepła powietrze-woda będzie zależała od tego, ile chłodzenia lub ogrzewania potrzebujemy i jak duży jest nasz dom. Pompy ciepła typu powietrze-woda mogą być wykorzystywane do ogrzewania lub chłodzenia, ale zazwyczaj tylko do jednego na raz. Wystarczy odwrócić bieg pompy. Jeśli natomiast chodzi o montaż pompy ciepła powietrze-woda, tego typu pompę ciepła można zainstalować szybko i sprawnie, bez konieczności rozkopywania działki.
Pompa ciepła – jak dobrać moc pompy ciepła? Sposób na uzyskanie ciepłej wody użytkowej i skuteczna metoda ogrzewania domu
Pompa ciepła to świetny sposób na ogrzewanie domu, ale im większa jej moc, tym większy może być koszt pompy ciepła. Najlepszym sposobem, aby uniknąć płacenia więcej niż trzeba, jest poprzez wybór odpowiedniej pompy ciepła dla swoich potrzeb. Na przykład, niektórzy właściciele domów mogą nie zdawać sobie sprawy, że istnieją różne rodzaje pomp ciepła o różnej wydajności i mocy. Więc skąd mamy wiedzieć, który typ pompy ciepła jest odpowiedni dla naszego domu?
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w wybraniu odpowiedniego typu pompy ciepła:
1. Warto zacząć od określenia, jak dużo miejsca chcemy ogrzać. To pomoże określić, ile mocy potrzebujemy od pompy ciepła. Jeśli chcemy ogrzać tylko jeden pokój, to mniejsza jednostka będzie w porządku; jednak jeśli chcemy ogrzać kilka pokoi lub cały dom, to będzie wymagana większa jednostka.
2. Należy rozważyć średnią temperaturę w naszej okolicy i to, jak często spada ona poniżej zera podczas miesięcy zimowych. Jest to ważne przy wyborze modelu, ponieważ czynniki te wpływają na zużycie energii, jak również na ogólny poziom efektywności dla każdego rodzaju systemu grzewczego (elektrycznego, gazowego lub olejowego).
3. Dobrze jest sprawdzić w przedsiębiorstwie użyteczności publicznej, czy można uzyskać dofinansowanie do zainstalowania bardziej wydajnego systemu ogrzewania (np. podczas wymiany kotła na paliwo stałe). Może to pomóc zrównoważyć niektóre koszty zakupu nowej jednostki, jak również koszty instalacji grzewczej. Można np. skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia otrzymanie dotacji na montaż pompy ciepła.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.