Turkuć podjadek, jak zwalczyć?

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów występujących w Polsce. Dorosłe osobniki żyją 2-4 lata i zwykle pozostają pod ziemią, wynurzając się głównie nocą. Jego długość może dochodzić do 6-7 cm. Charakteryzuje się kretopodobnymi przednimi nogami. Ma wypukłość z tyłu długiego odwłoka, co ułatwia mu wycofanie się nawet w wąskich tunelach. Ma też małe skrzydełka. Turkucci jest wszystkożerny i oprócz żerowania na korzeniach i obgryzaniu zewnętrznych pędów nie gardzi również larwami i małymi owadami.

Samice zazwyczaj składają setki jaj (około 300) i gryzą korzenie pobliskich roślin, aby je ogrzać. Dodatkowo, gdy pogryziona roślina z czasem więdnie, odsłania glebę i pozwala większej ilości ciepła dotrzeć do jaj. Larwy wylęgają się po około 21 dniach.

Jednak zanim zaczniemy bezwzględne zwalczanie turkucia, pamiętajmy też, że może on pożyteczny, ponieważ:

  • spulchnia i napowietrza glebę,
  • zjada szkodliwe dla upraw pędraki i drutowce,
  • chętnie też zjada małe ślimaki, przez co może zmniejszyć ich liczbę w ogrodzie.

Kilka osobników nie powinno stanowić poważnego zagrożenia dla naszych upraw, jeśli jednak owad zaczyna występować coraz liczniej, a my widzimy, że kolejne rośliny zaczynają obumierać, czas zacząć działać. Chcąc pozbyć się turkucia, możemy zastosować zarówno kilka domowych metod, jak i rozmaite pułapki – preparaty chemiczne lub wykonane na bazie naturalnych środków.

Odstraszanie:

  • jeśli chcemy w naturalny sposób wyprosić turkucia z naszego ogrodu, możemy zasadzać rośliny, których ten unika – jak choćby szachownicę kostkowatą , szałwię, macierzankę czy też koronę cesarską lub czarną olszę,
  • turkuć niechętnie przebywa w miejscach, które są wyłożone drobnym żwirem, warto więc wyściółkować nim choć część ogrodu,
  • naturalnym sposobem na odstraszenie turkucia jest sporządzenie wywaru z kory czarnej olszy. Taką miksturą polewamy ulubione miejsce przebywania tego owada. Zapach olchy jest dla tych owadów nie do zniesienia i może je odstraszyć.
  • Aby nie narażać młodych sadzonek na zniszczenie, warto sadzić je w specjalnych osłonkach, krążkach lub doniczkach. Chroni to delikatny system korzeniowy przed uszkodzeniami powodowanymi przez Turkunię.

wpaść w turkus

Innym sposobem na pozbycie się turkusu jest użycie pułapki – pojemnika lub słoika o gładkich ściankach, którego dno wypełnione jest wodą. Najlepszym sposobem na zwabienie turkusu do domu jest umieszczenie go tam, gdzie jest najczęściej spotykany. Możesz przykryć butelkę trawą lub pochyloną deską, aby nie wypadła z pułapki. Aby przyciągnąć dodatkowe turkuty, można dodać naturalne nawozy organiczne (np. Koń).

Turkutas uwielbia przebywać na obszarze pokrytym końskim nawozem, więc możesz przygotować miejsce w swoim ogrodzie, w którym możesz dodać kompost lub coś podobnego. Najlepiej przygotować się jesienią i wiosną, kiedy owady są jeszcze trochę zdezorientowane. Zbierz mieszankę wraz z owadami i wynieś z ogrodu.

Walka

Jeśli chcesz pozbyć się turkusu, możesz wybrać gotowe preparaty lub domowe sposoby. Wśród metod chemicznych bardzo skuteczne są zabiegi z użyciem nicieni, które skutecznie niszczą larwy turkusów i hamują ich rozmnażanie. Preparaty nicieni najlepiej przywieźć na poletka nawadniane lub deszczowe. To działa najlepiej. Środek ten należy stosować regularnie, aby zapewnić jego skuteczność w zwalczaniu larw. Do zwalczania ślimaków można również stosować insektycydy odstraszające szałwię lub np. granulki. Z domu popularne jest również dodawanie płynu do mycia naczyń, aby zalać olejem lub wodą korytarze Turkucji. To wywabi owady z ziemi i usunie je z ogrodu. Rozwiązania te są jednak niezwykle niebezpieczne i mogą spowodować uszkodzenie pobliskiego mienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *