Problemy ze snem – skąd się biorą? Jak sobie radzić z bezsennością?

Problemy ze snem często wynikają z nawyków, które wykształciły się z biegiem czasu – takich jak oglądanie telewizji lub jedzenie późno w nocy – ale mogą być również związane z problemami zdrowotnymi lub czynnikami środowiskowymi. Ponadto niektóre leki mogą powodować problemy ze snem. Jeśli podejrzewasz, że bezsenność ma jakąś przyczynę, jak najszybciej porozmawiaj z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia.

Bezsenność

Niemożność zaśnięcia lub utrzymania się w stanie snu nazywana jest bezsennością. Bezsenność może być spowodowana stresem, lękiem, depresją, bólem i innymi stanami chorobowymi – może też nie mieć żadnej uchwytnej przyczyny. Normalnym zjawiskiem jest także okazjonalna bezsenność spowodowana opóźnieniem lotów, podekscytowaniem zbliżającym się wydarzeniem lub innymi przejściowymi czynnikami.

Bezsenność – poradź się lekarza

Jeśli regularnie masz problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia o możliwych przyczynach i możliwościach leczenia. W przypadku bezsenności, która nie ustępuje samoistnie z czasem, czasami przepisuje się leki przeciwdepresyjne; nie zawsze są one skuteczne i mogą powodować skutki uboczne, takie jak senność w ciągu dnia. Przed rozpoczęciem leczenia należy porozmawiać z lekarzem o zaletach i wadach przyjmowania tych leków.

Problemy z zasypianiem – jak sobie radzić?

Jeśli masz problemy z zasypianiem, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą Ci uzyskać bardziej spokojny sen. Wypróbuj poniższe wskazówki:

Zadbaj o to, aby w Twojej sypialni panowała cisza. Jeśli mieszkasz w głośnym sąsiedztwie, rozważ zainwestowanie w zatyczki do uszu lub urządzenia do wytwarzania białego szumu. Postaraj się także, aby Twoje łóżko i sypialnia były jak najchłodniejsze. Pomoże Ci to szybciej zasnąć w nocy i rzadziej budzić się w ciągu nocy.

Staraj się kłaść spać o tej samej porze każdej nocy i budzić się o tej samej porze każdego ranka – nawet w weekendy. Twój organizm lubi rutynę, więc utrzymanie stałego harmonogramu snu pomoże uregulować wewnętrzny zegar organizmu i ułatwi Ci zasypianie w nocy.

Nie należy pić alkoholu przed snem ani przyjmować żadnych leków zawierających kofeinę w ciągu 6 godzin przed położeniem się do łóżka (chyba że lekarz zaleci inaczej). Alkohol może zaburzać głęboki sen i obniżać jakość snu REM (faza, w której występują marzenia senne). Kofeina pozostaje w organizmie dłużej niż się większości ludzi wydaje – nawet po 12 godzinach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.