Regały – najnowszy trend aranżacji wnętrz!
Regał pewnie kojarzy Ci się dość jednoznacznie jako mebel o masywnych rozmiarach i klasycznym wyglądzie. Jeśli tak, to najwyższy czas zapoznać się nieco z tym meblem i przekonać się, że różnorodność stosowanych w nich rozwiązań konstrukcyjnych jest naprawdę spora. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania oraz zmienić postrzeganie o nich, jako typowy regał – mebel z domu naszych dziadków czy rodziców!
Regały pokojowe i ich rodzaje
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, że oferta regałów na rynku jest bardzo duża. Istnieją jednak dwa główne rodzaje regałów: do zabudowy i wolnostojące. Pierwsze z nich są przymocowane do ściany lub przynajmniej mają jakieś elementy wspierające na swojej tylnej stronie, natomiast drugi typ można umieścić w dowolnym miejscu w domu bez żadnych ograniczeń.
Regały do zabudowy są idealne do małych mieszkań, w których nie ma miejsca na wielkogabarytowe meble, takie jak regały na książki. Dodatkowo dają możliwość wykorzystania neutralnych tonacji farb lub tapet do dekoracji ścian wokół nich, dzięki czemu pasują do każdego preferowanego stylu aranżacji wnętrz.
Wolnostojące regały na książki są idealne do dodania dodatkowej przestrzeni do salonu lub sypialni, ponieważ same nie zajmują dużo miejsca, ale pozwalają na przechowywanie na nich książek, filmów i innych przedmiotów.
Nowoczesne regały – jakie regały są hitem tego sezonu?
Ażurowe regały na książki to hit tego sezonu! Są lekkie i łatwe do przenoszenia, rozpoznać je można po braku ścianek oraz materiale wykonania. Ażurowe regały to również regały metalowe. Warto pamiętać, że regał metalowy wykonany w stylu ażurowym to też regał drewniany, tego typu meble mają najczęściej metalowe boki i szafki z drewna.
Świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach, bo nie trzeba przeznaczać na nie dużo miejsca. Metalowe regały mają kilka typów ułożenia, np. typ drabinki – jest to regał schodkowy, który na swoich półkach w piękny sposób wyeksponuje nasze książki lub ozdoby, kolejnym typem jest – regał wiszący. Ułożenie na takim regale kilku książek będzie ładnie wyglądać, ale zrobienie z niego regału nie jest dobrym pomysłem. Jest zbyt lekki – może nie udźwignąć tych wszystkich książek! Wybierając regał warto kierować się myślą – co takie na nim położymy. Każdy regał ma inną nośność półki, co oznacza że będzie różnica w tym jaką wagę uda mu się utrzymać.
Mobilny regał na kółkach można przemieszczać po całym domu, można zawsze mieć go tam, gdzie potrzebujesz. Tego typu regały są szczególnie przydatne w kuchni lub jadalni – można na nim ustawić talerze, owoce, słoiki, nalewki lub książki z przepisami. W salonie regał na kółkach z powodzeniem zastąpi stolik pomocniczy, możesz na nim postawić książki, gazety, tacę z owocami lub ciastem. Można go przykucnąć na kanapie z filiżanką kawy, a gdy nie będzie już potrzebny „odprowadzić” pod ścianę. Fani stylu industrialnego docenią modele z dużymi ciężkimi kółkami i z litego drewna. Wybierając regał na kółkach, koniecznie zwróć uwagę na sposób jego wykonania. Mebel powinien być solidny i stabilny, aby nie przesuwał się od lekkiego przypadkowego popchnięcia. Najlepszym rozwiązaniem będą regały wyposażone w metalowe lub drewniane kółka wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które nie rysują powierzchni podłogowych. Jeśli zdecydujesz się na regał z metalowymi kółkami upewnij się, że są one pokryte gumowanymi nakładkami!
Rozwiązaniem na zmianę skali wagi jaką może utrzymać dany regał są wkłady do regałów ażurowych. Osobno kupuje się ramę, a potem osobno wkłady, które pełnią rolę półek – zazwyczaj drewnianych. Dzięki temu możemy mieszać kolory i dopasować je do naszej aranżacji wnętrza. Oprócz tego, jak regał powinien wyglądać, warto zastanowić się, z czego jest wykonany: drewno i czarny metal to zdecydowanie najpopularniejsze materiały, jeśli chodzi o styl industrialny czy loftowy (duże, otwarte przestrzenie). Ażurowe regały mogą służyć jako ścianki działowe, które subtelnie oddzielą kuchnię od salonu lub przedpokoju, nie zamykając przy tym całkowicie przestrzeni, tak jak zabudowa zmniejszyłaby optycznie każde pomieszczenie.
________________________
Autor: Julia Kownacka
Autor zdjęć: Freepik
Materiał źródłowy: sfmeble.pl, regiodom.pl