Problem rozwiązany. Jedna ładowarka do wszystkich telefonów

Z udostępnionych przez PE informacji wynika, że do końca czerwca 2024 roku użytkownicy będą potrzebować jedynie ładowarki typu USB-C do obsługi urządzeń elektrycznych takich jak: telefony komórkowe tablety i aparaty fotograficzne. Dodatkowo od wiosny 2026 roku obowiązkiem tym zostaną także objęte laptopy.

Unia Europejska przegłosowała właśnie wymóg, aby wszystkie nowe przenośne urządzenia elektroniczne zawierały port USB-C. Jest to część działań UE mających na celu zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych. W zależności od producenta, wszystkie nowe telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne, słuchawki douszne i laptopy będą musiały być wyposażone w port USB typu C.

„Wspólna ładowarka stanie się wreszcie rzeczywistością w Europie. Na te zasady czekaliśmy ponad dziesięć lat. (…) To przyszłościowe prawo pozwala na rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie ładowania i przyniesie korzyści wszystkim – od sfrustrowanych konsumentów po nasze wrażliwe środowisko.”

– powiedział współtwórca projektu Alex Agius Saliba (S&D).

Nowe przepisy wymagają specjalnych etykiet informujących konsumentów o charakterystyce ładowania nowych urządzeń. Wprowadzone etykiety, pomogą konsumentom upewnić się, że ich ładowarki są kompatybilne z nowymi urządzeniami. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton tak zwanych e-odpadów rocznie w UE.

Co z iPhone Apple? 

/Obraz mhoppsy z Pixabay

Największym wyzwaniem, przed którym stoi Apple, jest zmiana portów w swoich iPhone’ach sprzedawanych w Europie. Najnowsze iPhone’y mają większy port ładowania, ale nowy standard nakazuje aby wszystkie urządzenia mobilne i cyfrowe miały takie samo złącze. Przejście na USB-C do ładowania przewodowego sprawi, że telefony Apple’a będą zmuszone do wykorzystania tych samych źródeł rozwiązań, co reszta smartfonów.

Kiedy przepisy odnośnie USB-C wejdą w życie?

Rada formalnie zatwierdzi dyrektywę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Następnie państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na wdrożenie przepisów i 12 miesięcy po okresie dostosowawczym na ich stosowanie.

___________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Denys Vit ali ,Pixabay

Materiały źródłowe: PAP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *