Pompy ciepła – czym są pompy ciepła, jak działają pompy ciepła, instalacja pompy ciepła
Wraz ze spadkiem kosztów systemów solarnych coraz więcej gospodarstw domowych i firm sięga po energię fotowoltaiczną, która może zasilać wszystko – od podgrzewaczy wody po klimatyzatory.
Coraz częstszym wyborem wielu posiadaczy domów są pompy ciepła. Ogrzewanie pompą ciepła w rezultacie przyczyni się do sporych oszczędności. Jeśli zastanawiamy się czy zamontować pompę ciepła w swoim domu czy biurze, warto najpierw zapoznać się z kilkoma ważnym informacjami, np. ile kosztuje i jak działa pompa ciepła, czy jak wygląda montaż pompy ciepła.
Do czego służy pompy ciepła?
Pompy ciepła służą do przekazywania ciepła z jednego miejsca do drugiego. Działają one dzięki wykorzystaniu medium takiego jak powietrze lub ciecz, przenosząc energię cieplną ze źródła i przekazując ją w inne miejsce, gdzie jest potrzebna.
Pompy ciepła służą do pozyskania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania domu i ogrzewania budynków biurowych.
Pompa ciepła a panele fotowoltaiczne – połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną
Faktem jest, że pompa potrzebuje energii elektrycznej do działania, a dlaczego nie skorzystać z jej ekologicznej formy? Dzięki panelom fotowoltaicznym można zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie pomóc środowisku. Panel słoneczny składa się z ogniw, które przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. Może być ona wykorzystywana do zasilania domu i innych urządzeń, ale ma również wiele innych zastosowań.
Powietrzna pompa ciepła – zasada działania pompy ciepła powietrze woda
Pompy ciepła typu powietrze-woda są przyjaznym dla środowiska sposobem zapewnienia ogrzewania i chłodzenia zarówno dla nowych, jak i starych budynków. Gwarantują, że obiekty będą odpowiednio ogrzewane i zaopatrywane w ciepłą wodę bez względu na porę roku.
Pompy ciepła nie wytwarzają zanieczyszczeń podczas pracy, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości powietrza. Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje powietrze atmosferyczne do pobierania ciepła z powietrza zewnętrznego, zwykle w zimie. Jest ono następnie wykorzystywane do ogrzewania budynku. Latem pompy ciepła mogą być odwrócone, aby usunąć nadmiar ciepła z wnętrza i przekazać je na zewnątrz przez wężownicę parownika.
Powietrzne pompy ciepła mogą być połączone z systemem fotowoltaicznym, co pozwala na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii.
Gruntowa pompa ciepła – większa efektywność pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła są bardziej wydajne niż urządzenia powietrzne, ponieważ pozyskują energię cieplną z gruntu, którego temperatura jest stosunkowo stała przez cały rok. Z tego powodu taki system jest bardziej wydajny. Gruntowe pompy ciepła mogą być instalowane w połączeniu z panelami słonecznymi, aby uniezależnić je od tradycyjnych źródeł energii. Technologia stojąca za gruntowymi pompami ciepła jest podobna do technologii jednostek powietrznych, z tą różnicą, że pobierają one energię cieplną z gruntu, a nie z powietrza.
Pompy ciepła a ogrzewanie domu – korzyści
Pompy ciepła to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię. Są one bardziej wydajne niż piece gazowe lub elektryczne, i mogą ogrzać dom w zimie lub ochłodzić go w lecie. Świetnie nadają się także do podgrzewania wody użytkowej.
Pompy ciepła mogą być szczególnie dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów, którzy nie mają dostępu do linii gazu ziemnego dla pieców. Działają one również dobrze dla właścicieli domów, którzy chcą kontrolować swoje koszty chłodzenia i ogrzewania, dostosowując swoje termostaty ręcznie zamiast używać timerów lub innych urządzeń.
Oto kilka innych korzyści z instalacji pompy ciepła:
- cicha praca. Pompy ciepła nie wymagają wiele konserwacji i są wystarczająco ciche, aby działać 24/7 bez przeszkadzania nam podczas snu;
- niższe zużycie paliwa. Dzisiejsze pompy ciepła zużywają mniej energii niż starsze modele, więc z czasem ich eksploatacja jest mniej kosztowna – zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi elektrycznymi grzejnikami podłogowymi lub piecami olejowymi.
- łatwy montaż pomp ciepła. Jeśli zmieniamy istniejący system, który wykorzystuje gaz ziemny, instalacja nowej pompy ciepła jest zazwyczaj prosta i wymaga niewielkiego wysiłku z naszej strony po jej zainstalowaniu przez profesjonalnego wykonawcę;
- oprócz oszczędności energii, nowoczesna technologia pomp ciepła pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych o 60% w porównaniu z tradycyjnymi piecami elektrycznymi. Im więcej korzystamy z systemu pompy ciepła, tym większy będzie nasz wpływ na środowisko w zakresie obniżenia emisji dwutlenku węgla w naszej atmosferze!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów ogrzewania i chłodzenia opartych o pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych https://pcinstal.pl/