Czym są i do czego służą opaski zaciskowe?

Opaski zaciskowe są powszechnie uważane za jednorazowe. Jeśli jednak istnieje potrzeba rozpięcia opaski, zamiast ją przecinać – tym samym niszcząc, można podważyć zapadkę i wysunąć opaskę wraz z zębatką. Najczęściej opaski nie są tak skonstruowane, aby można je było łatwo rozpiąć i do podważenia zapadki konieczne jest użycie przyrządu, np. igły lub małego śrubokręta. Po rozpięciu, o ile zapadka nie jest uszkodzona, opaski mogą być ponownie użyte. Istnieje również rynek różnego rodzaju opasek zaciskowych wielokrotnego użytku, w których główka opaski posiada dźwignię otwierającą zapadkę.

Opaski zaciskowe znane również pod nazwami; zip, trytytka i opaska kablowa.

Opaski zaciskowe – zastosowania

Nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz potrzebował zacisku, jednak zawsze warto wiedzieć jakie może być jego zastosowanie. Jeśli pracujesz w przemyśle spożywczym, będziesz ich potrzebował do montażu węży i kabli. Jeśli jesteś w motoryzacji lub przemyśle stoczniowym, zaciski przydadzą się do mocowania rur lub wzmacniania połączeń. W przemyśle chemicznym zaciski są używane do uszczelniania pojemników. Takie opaski wykorzystuje się również przy pracach konstrukcyjnych. Jeśli działasz w którejkolwiek z tych branż, warto mieć zaciski zawsze pod ręką – są one łatwo dostępne i bardzo tanie!

Zaciski do węży to proste elementy o bardzo podstawowej budowie. Składają się z metalowej linki, która z jednej strony ma grubszy i dłuższy koniec, a z drugiej specjalną klamrę. Zapięcie służy do obwiązania liny wokół przedmiotu, dzięki czemu pozostaje ona mocno przymocowana do tego przedmiotu, aż do momentu, gdy będzie ponownie potrzebna. Charakterystycznym elementem jest mechanizm zapadkowy, który zapobiega poluzowaniu połączenia między dwoma przedmiotami, gdy nacisk jest wywierany prawidłowo w jednym określonym miejscu – to sprawia, że wiązanie jest o wiele łatwiejsze niż metody ręczne kiedykolwiek mogłyby być!

/Obraz autorstwa Freepik

Opaski mogą być wyposażone w śruby lub otwory – obie opcje sprawiają, że produkty te są bardziej wytrzymałe i długotrwałe niż cokolwiek innego dostępnego obecnie!

Rodzaje opasek zaciskowych

Ślimakowe opaski zaciskowe – to metalowa opaska zaciskowa, która zbudowana jest z metalowej obręczy z otworami na całym obwodzie opaski. Są to opaski ślimakowe, które łączy się za pomocą śruby, co gwarantuje trwałość połączenia odpornego na zerwanie. Opaski ślimakowe mają wiele zalet w stosunku do innych rodzajów opasek. Jest łatwa w montażu i demontażu, dzięki czemu w razie potrzeby można ją stosować na wielu projektach lub różnych częściach tego samego projektu. Standardowe opaski ślimakowe używane mogą być, w każdym rodzaju pracy, w której potrzebne są zaciski, takie jak obróbka drewna lub obróbka ocynkowanej stali.

Szczękowe opaski zaciskowe – to narzędzie wykorzystywane w wielu branżach, w tym w stolarstwie, budownictwie i produkcji przemysłowej. Są one również używane przez hobbystów i majsterkowiczów. Składają się one z pary szczęk, które można otworzyć lub zamknąć za pomocą dźwigni ręcznej lub innego mechanizmu. Szczęki mogą być wykonane takich materiałów jak; stal ocynkowana, tworzywa sztuczne lub drewno. Najczęściej spotykanym typem jest metalowa opaska zaciskowa, która składa się z dwóch opasek wykonanych z wytrzymałej stali i posiadających specjalnie wzmocniony mechanizm łączący.

Opaski zaciskowe otwierane – to opaski kablowe wielokrotnego użytku, które mają konstrukcję umożliwiającą ich zamknięcie i późniejsze otwarcie. Są one często używane do zabezpieczania torebek foliowych lub innych przedmiotów, ale mogą być również stosowane w wielu różnych branżach. Doskonale sprawdza się w przypadku większości zastosowań.

Opaski samozaciskowe – to rodzaj opaski, która charakteryzuje się zdolnością do odkształcania się pod wpływem temperatury. Wraz ze spadkiem lub wzrostem temperatury, ten rodzaj opaski będzie się kurczył lub rozszerzał.

Opaski zaciskowe z podwójnym zamkiem — są doskonałym wyborem dla każdego projektu, który wymaga mocniejszego, bardziej wytrzymałego łącznika. Zaciski te są zalecane do połączeń narażonych na działanie sił odśrodkowych, takich jak te w rurociągu naftowym lub gazowym. Są one również dobrym rozwiązaniem w każdej sytuacji, w której potrzebne jest mocne i niezawodne połączenie, które przetrwa lata użytkowania.

Mini opaski zaciskowe – są idealnym rozwiązaniem do łączenia kabli o małej średnicy. Świetnie sprawdzają się w każdej sytuacji, w której potrzebujesz mocnego uchwytu na kablach, a ich konstrukcja ułatwia montaż i demontaż.

__________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: toya24.pl

Materiały źródłowe: kb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *