Ceny materiałów budowlanych prognozy 2023. Wiemy czego się spodziewać!

Od jakiegoś czasu, w całej branży budowlanej mówi się o chwilowym załamaniu. Eksperci po dokonaniu analiz rynku (ceny materiałów budowlanych i projektów deweloperskich, a także kosztów budowy domu jednorodzinnego i usług wykończenia nieruchomości w trzecim kwartale 2022 roku) doszli do niepokojącego wniosku: materiały budowlane drożeją lub ich ceny się stabilizują, ale w branży wciąż panuje zastój.

Nowy rok dla branży budowlanej staje pod znakiem zapytania. Czy cena materiałów budowlanych spadnie w 2023 r?? Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości? Czy możemy się spodziewać wznowienia wstrzymanych inwestycji? Oraz jak rok 2023 może wyglądać dla polskich firm budowlanych? Na wszystkie pytania, postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak będą wyglądały ceny materiałów budowlanych końca 2022 roku? Czy materiały budowlane stanieją?

Eksperci przewidują pewną stabilizację cen materiałów budowlanych do końca roku. To dobra wiadomość, bo ich wzrost jest wskazywany jako jedna z głównych barier w działalności polskich firm budowlanych. I ostatnie dane to potwierdzają. Już piąty miesiąc z rzędu w tym roku (rok do roku) ceny materiałów budowlanych charakteryzują się niższą dynamiką wzrostu. Z poziomu 34% w maju, w październiku – podobnie jak we wrześniu, ich dynamika była o 12 kresek niższa i wyniosła 22%. Stabilizacja cen będzie jednak tylko chwilowa.

Problemy na rynku budowlanym

Głównym powodem wpływającym na wzrosty cen materiałów budowlanych jest znaczny spadek popytu, spowodowany spowolnieniem gospodarczym i zmniejszeniem aktywności inwestycyjnej. Ponadto zmniejszyło się zapotrzebowanie na nowe mieszkania, co wpływa zarówno na stronę podażową, jak i popytową rynków materiałów budowlanych.

Oprócz tych czynników, ekonomiści uważają, że do spadku cen mógł przyczynić się jeszcze jeden wskaźnik: wzrost konkurencji między producentami. W wyniku tego, jak w ubiegłym roku Rosja wprowadziła cła antydumpingowe na chińskie towary.

Ceny materiałów budowlanych od stycznia do października 2022 roku wzrosły średnio o 26% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Wzrost ten dotyczy wszystkich grup towarowych. Największy wzrost, bo aż o 60% notują izolacje termiczne. Kolejno płyty OSB + 50%, sucha zabudowa +43%. Najmniej jednak podrożały produkty z grupy oświetleniowej i elektrycznej +19%. Z podobną sytuacją będziemy mieli styczność w bieżącym roku.

Czy przewiduje się wzrost cen materiałów budowlanych w 2023 r?

Od kilku miesięcy, polskie firmy budowlane borykają się z rzeczywistością rosnących cen materiałów. Obecnie można odnotować nieco dłuższe okresy stabilności. Niestety producenci materiałów budowlanych już zapowiadają, że w 2023 roku cena materiałów budowlanych wzrośnie średnio o 20%.

Przyczyna? Rosnące koszty energii i transportu. Te ostatnie do tej pory były elementem realizacji zamówień. Teraz, poprzez wzrost cen paliw, stanowi już nawet 20% kosztów materiałów budowlanych. Ale zdecydowanie najszybciej rosną koszty zatrudnienia. Systematyczny wzrost wynagrodzeń przekłada się na wzrost cen za metr kwadratowy wykonanej elewacji.

Ceny surowców

Branża budowlana przeżywa bezprecedensowy okres niepewności. Stoi też przed poważnym wyzwaniem: rosnącą ceną materiałów budowlanych.

Obecnie znacznie większe znaczenie przypisuje się nieprzewidywalnym ruchom cen towarów, zwłaszcza surowców energetycznych. Perspektywy wzrostu cen kontraktów terminowych na energię elektryczną z dostawą w 2023 roku, które jeszcze trzy miesiące temu wskazywały na okrągłą wycenę 1 000 zł/MWh, obecnie sięgają już 2 500 zł/MWh. Tymczasem udział energii w produkcji materiałów budowlanych liczony jest w dziesiątkach procentów, a w przypadku cementu może sięgać nawet połowy całkowitych kosztów jego produkcji.

Dlatego cement i wapno nadal zajmują pozycję jednego z trzech liderów podwyżek cen materiałów budowlanych, zaraz po ociepleniach oraz ścianach i kominach. Szanse na zatrzymanie podwyżek tej strategicznej dla budownictwa grupy towarowej, jak i szeregu innych, są w przewidywalnej przyszłości jedynie iluzoryczne. W tej sytuacji bardzo trudno wyobrazić sobie, że aktualne ceny materiałów budowlanych spadną.

Prognoza CBRE zakłada wyhamowanie wzrostu cen materiałów budowlanych oraz płynność rynku nieruchomości

Według szacunków CBRE wynika, że ceny materiałów budowlanych w 2023 roku wzrosną średnio o 4-8 proc. na kluczowych rynkach w Europie środkowej, a w Polsce powinny ustabilizować się na poziomie ok. 8 proc. Wyhamowanie wzrostu cen może ustabilizować rynek nieruchomości. Dodatkowo wznowione zostaną wstrzymane inwestycje.

_______________________

Autor: Julia Kownacka, Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: Freepik

Materiał źródłowy: mojafirma.infor.pl, muratorplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *