Ceny Internetu w Polsce idą w górę. Czego możemy się spodziewać?
Zapowiada się wzrost cen abonamentów internetowych. Krajowe firmy telekomunikacyjne będą musiały zapłacić więcej za korzystanie z infrastruktury dostępowej, a to przełoży się na miesięcznych abonamentów płaconych przez internautów – ostrzega Rzeczpospolita.
Jak podaje gazeta, operatorzy detaliczni już przygotowują się do podwyżek cen. Orange Polska wprowadził do umów z klientami klauzule pozwalające na podniesienie cen, jeśli inflacja przekroczy w danym roku 3 proc. Podobne zapisy stosuje T-Mobile. Można się spodziewać, że klauzule te zostaną szeroko przyjęte także przez innych operatorów.
Podział na rynku telekomunikacyjnym
Ostatnie dwa-trzy lata w Polsce oznaczają podział rynku telekomunikacyjnego na operatorów infrastrukturalnych (oferujących dostęp na zasadach hurtowych) oraz operatorów usługowych (docierających bezpośrednio do klientów). Do tych drugich należą np. Orange, Play czy UPC, którzy w coraz mniejszym stopniu są właścicielami sieci.
Do pierwszej grupy należy z kolei dawny Polkomtel Infrastruktura. Grupa Polsat Plus sprzedała swoje udziały w tej spółce dwa lata temu. I to właśnie ta grupa podnosi ceny hurtowe. W związku z tym ceny detaliczne również będą wyższe. Innymi słowy, gospodarstwa domowe muszą płacić więcej za połączenia internetowe, a nawet za telefony komórkowe.
Do podwyżek szykują się najwięksi operatorzy na rynku
Polskie firmy telekomunikacyjne przygotowują się do podwyżki cen hurtowych. W 2021 roku Orange Polska sprzedał połowę udziałów w spółce, do której wniósł linie światłowodowe „Światłowód Inwestycje” za 1,38 mld zł, a Grupa Polsat Plus sprzedała prawie wszystkie udziały w Polkomtel Infrastruktura (obecna nazwa to Towerlink Polska) za 3,69 mld zł. Teraz firmy te próbują podnieść ceny hurtowe, które później przeniosą się na detaliczne.
UKE zatwierdza wyższe cenniki
Operatorzy, którzy zbudowali infrastrukturę z funduszy unijnych, muszą uzyskać zgodę na podwyżkę od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prawdopodobnie uzasadnią swoje prośby np. rosnącymi kosztami energii elektrycznej i inflacją zbierającą żniwo w postaci wynagrodzeń pracowników.
Jak donosi „Rzeczpospolita”, taką zgodę uzyskał Fiberhost (d. Inea), wielkopolski operator infrastrukturalny oferujący dostęp do szerokopasmowego Internetu. Podwyżki wyniosły aż 10 proc.
O podwyżkę cen dla swoich klientów wystąpił Orange Polska, który posiada połowę udziałów w spółce Światłowód Inwestycje. Wcześniej wprowadzono w tym przypadku umowne podwyżki w wysokości 2,5 proc. rocznie, ale najwyraźniej nie były one wystarczające.
__________________________________
Autor: Magdalena Chowaniec
Autor zdjęcia głównego: Drazen Zigic na Freepik
Materiał źródłowy: biznesinfo.pl, businessinsider.com.pl