Blaty kuchenne i łazienkowe – jaki powinien być idealny blat?

Blaty kuchenne i łazienkowe są jedną z pierwszych rzeczy, którą ludzie widzą, gdy wchodzą do domu. Są one jednym z najważniejszych elementów przebudowy kuchni i łazienki, więc ważne jest, aby wybrać materiał, który będzie łatwy do czyszczenia i trwały przez lata.

Jaki powinien być blat kuchenny? Właściwości

Kuchnia jest miejscem, w którym wszystkie powierzchnie są narażone na wilgoć, brud różnego rodzaju oraz uszkodzenia mechaniczne. Blaty kuchenne powinny być bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Co więcej, należy pamiętać, że kuchnia to serce każdego domu, więc i wygląd blatu jest istotny.

Najpopularniejsze materiały na blaty kuchenne i blaty łazienkowe

Blaty granitowe

Granit to naturalny kamień, który występuje w wielu kolorach i wzorach, co czyni go doskonałym wyborem dla kuchni i łazienek o nowoczesnym lub tradycyjnym wzornictwie. Jest bardzo trwały, łatwy do czyszczenia i odporny na plamy. Jedynym minusem jest jego wysoki koszt (koszt kamienia i cena montażu).

Marmurowe blaty

Marmur był używany przez wieki, ponieważ jest niezwykle trwały, odporny na plamy i piękny – ale może być również dosyć drogi. Jest nieco mniej wytrzymały od granitu, jednak ma wielu zwolenników, przede wszystkim dzięki swoim charakterystycznym wzorom na powierzchni.

Blaty z litej powierzchni

Blaty z litej powierzchni, stają się coraz bardziej popularne w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ są łatwe w utrzymaniu i są dostępne w niemal nieograniczonej gamie kolorów, rozmiarów i faktur (w tym słoje drewna). Są też stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi blatami z litego drewna.

Który materiał na blaty sprawdzi się najlepiej? Blaty granitowe

Blaty granitowe w kuchni są często wybieraną opcją przez właścicieli domów. Jest to stylowy i trwały wybór, który wymaga minimalnej konserwacji i wygląda świetnie w każdej kuchni.

Granit jest jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji blatów kuchennych, ponieważ jest dostępny w tak wielu kolorach, wzorach i teksturach. Blaty granitowe pochodzą z kamieniołomów na całym świecie, ale są cięte i polerowane, aby przypominały inne rodzaje kamieni, takie jak marmur czy wapień.

Granit był używany przez tysiące lat jako materiał budowlany, materiał na pomniki, nagrobki i rzeźby. W ostatnich dekadach stał się popularny jako materiał na blaty kuchenne, ponieważ jest trwały i łatwy do czyszczenia czarny granit. Kamień może być pocięty na praktycznie każdy kształt lub rozmiar wymagany przez plany projektowe. Jest również możliwość wycinania w nim otworów, np. na zlew.

Najbardziej popularne kolory dla blatów granitowych to, biały granit i rustykalny granit wiśniowy czerwony, jednak istnieje wiele innych opcji dostępnych w tym zielone i niebieskie odcienie, jak również różne odcienie brązów i szarości. Każdy bez wątpienia znajdzie dla siebie piękny blat granitowy.

Właściwości granitu – blaty granitowe w kuchni i łazience

Granit jest minerałem, który występuje w wielu kolorach i odmianach. Jest on używany do blatów kuchennych, łazienkowych, podłóg i kamienia zewnętrznego. Kamień jest trwały i może wytrzymać ciepło i zimno bez żadnych problemów. Oto niektóre z właściwości granitu:

Granit jest niezwykle trwały, ponieważ ma bardzo wysoki poziom przewodności cieplnej (prędkość, z jaką ciepło przemieszcza się przez materiał). Oznacza to, że nie wchłania i nie uwalnia łatwo ciepła, więc nie pęka ani nie wypacza się pod wpływem ekstremalnych temperatur. Granit posiada również wysoką odporność na ścieranie, co czyni go idealnym wyborem na blaty kuchenne.

Fakt, że granit nie wchłania wilgoci sprawia, że idealnie nadaje się na blaty łazienkowe, ponieważ nie będzie na nich plam z kropel wody pozostawionych po kąpieli lub prysznicu.

Wymiary blatu granitowego mogą być dowolne – kamień ten poddawany jest obróbce i może zostać docięty na dowolny rozmiar (np. blat kuchenny 60 cm). Powierzchnia blatów granitowych również może zostać poddana obróbce, w celu uzyskania konkretnego rodzaju wykończenia blatu (np. blat satynowy, blat z wysokim połyskiem).

Jeśli jednak uznamy, że blaty granitowe są dla nas zbyt drogą inwestycją, warto zainteresować się blatami z konglomeratu kwarcowego.

Blaty granitowe to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów na blaty kuchenne

Płyta z kamienia potrafi naprawdę wiele znieść. Zarysowania, odpryski czy pęknięcia są mu niestraszne. Kamienne dodatki w domu dodają elegancji i surowego charakteru, który jest teraz bardzo modny. Jeśli poszukujemy materiału do produkcji naszego blatu kuchennego to bez wahania powinniśmy wybrać granit!

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *