Antarktyda – tajemnicze dźwięki z wnętrza lodowca

Naukowcy na Antarktydzie od pewnego czasu nagrywają siebie wrzucających blok lodu do ogromnego wywierconego otworu w lodowcu. Towarzyszący temu dźwięk wydaje się być podłożony pod nagranie, ale prawda jest zupełnie inna. Co powoduje taki efekt?

Antarktyda – tajemnicze odgłosy

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak brzmi, gdy wrzucisz kawałek lodu do dziury w lodzie? Cóż, oto macie szansę się dowiedzieć. Ostatnio coraz więcej nagrań trafia do Internetu pokazując niesamowite zjawisko, które możemy zobaczyć, a raczej usłyszeć, na Antarktydzie.

Chodzi o moment, w którym kawałek lodu zostaje wrzucony do wywierconego otworu w lodowcu. Słyszymy wtedy charakterystyczne dźwięki. Najpierw słyszymy dźwięk podobny do toczącej się szklanej butelki, a potem następuje seria odgłosów, które możemy kojarzyć z efektami specjalnymi lub odgłosem wystrzałów w filmach akcji.

Wchodząc na Twittera zapewne każdy przy pierwszym odsłuchu zaczyna się zastanawiać, czy nagranie jest fałszywe, a dźwięki zostały jedynie dodane do filmu. Jednak, jak podkreślają naukowcy, są to dźwięki, które naprawdę wydaje lodowiec.

Jak to działa?

Od kilku lat środowiska naukowe wiercą w lodzie, aby dokopać się do wnętrza naszej planety i poznać to, co do tej pory było niezbadane. Ich wykopaliska doprowadziły do powstania różnych ogromnych otworów, sięgających ponad 100 metrów. W związku z brakiem różnorodnych rozrywek w warunkach arktycznych, Peter Neff był ciekawy, jak może zachować się bryła lodu upuszczona do wywierconego otworu. Rezultat przerósł wszelkie oczekiwania.

Według glacjologa w grę wchodzą dwa czynniki – efekt Dopplera oraz sposób, w jaki fale dźwiękowe przemieszczają się przez otwór. „Pierwszą rzeczą, którą słyszysz, gdy lód opada, jest zmiana wysokości dźwięku” – mówi – mówi Neff wyjaśniając efekt Dopplera. Jest to zjawisko o nazwie, która może wydawać się nam obca, ale towarzyszy nam niemal każdego dnia. Efekt Dopplera dotyczy na przykład samochodów, które słyszymy zupełnie inaczej, gdy są blisko nas i gdy się od nas oddalają. Nagrania z lodowca pokazują, jak fale dźwiękowe zmieniają częstotliwość i wysokość w trakcie ruchu.

Drugim problemem jest trudność w uzyskaniu dźwięku z powrotem „Kiedy lód uderza w dno odwiertu, dźwięk nie dochodzi tylko prosto do góry – fale dźwiękowe zaczynają odbijać się od ścian otworu” — wyjaśnia Neff.

Efekt Dopplera – przybliżenie pojęcia

Efekt Dopplera to zjawisko fizyczne występujące dla fal, takich jak dźwięk czy światło. Polega ono na powstawaniu różnicy w częstotliwości fali wysyłanej przez jej źródło i częstotliwości fali rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem tego źródła. Dla fal rozchodzących się w jakimś ośrodku, takich jak na przykład fale dźwiękowe czy fale świetlne, wielkość efektu zależy zarówno od tego, jak szybko obserwator i źródło poruszają się względem tego ośrodka, jak również od tego, jak daleko od siebie się znajdują.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: jannoon028

Materiał źródłowy: vnexplorer.net, i.pl, pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *