Gdzie warto się wybrać na dłuższą przejażdżkę? 6 najpiękniejszych tras samochodowych w Europie

Jeśli uwielbiasz jeździć samochodem – czy to na własną rękę, czy z bliską osobą, ten post jest dla Ciebie. Przedstawiamy 6 tras samochodowych, które warto przejechać przynajmniej raz w życiu. Sprawdź, na których z nich już byłeś, a o których dopiero marzysz. Może któreś ze zdjęć i opisów zainspiruje Cię do zaplanowania podróży życia? Albo przynajmniej swoich kolejnych wakacji, kiedy już nadejdą.

Podróżowanie po drogach to coś, co należy przeżywać ostrożnie i świadomie, jednocześnie ciesząc się chwilą. Chcemy przedstawić Ci drogi, których nigdy wcześniej nie widziałeś, takie, które często są pomijane. Trasy te zabierają w podróż po najpiękniejszych zakątkach naszego kontynentu i są wymarzone przez pokolenia kierowców.

Großglockner Hochalpenstraße – Austria

Droga ta jest najwyższą utwardzoną przełęczą górską w Austrii. Biegnie przez Park Narodowy Wysokich Taurów do podnóża najwyższej góry Austrii – Großglocknera (3798 m n.p.m.), łącząc kraj związkowy Salzburg z Karyntią. Rozpoczyna się w Bruck an der Großglocknerstraße – narciarze znają ją z pobliskiego regionu Zell am See – Kaprun. Kończy się w Heiligenblut am Großglockner – stąd z kolei blisko do malowniczego, 9-kilometrowego Lodowca Pasterza. Trasa ma aż 36 zakrętów. Biegnie przez przełęcze Fuscher Törl i Hochtor, a w najwyższym punkcie wspina się na wysokość 2571 m n.p.m. (Edelweißspitze, do której prowadzi 1,6-kilometrowe odgałęzienie). Jezdnia jest szeroka i ma dobrą nawierzchnię. Strome serpentyny podjazdów nie stanowią większego problemu przy umiejętnym operowaniu pedałami zmiany biegów, hamulca i gazu.

/Obraz Laurent Verdier

Jak się tam dostać: z autostrady A10 zjazd w Bischofshofen w B311 w kierunku Kaprun, w Bruck skręt w B107.

Kiedy jest otwarta: zwykle od początku maja do końca października (zależne od warunków pogodowych), w nocy zamknięta.

Ile kosztuje przejazd: karta dzienna 37 euro/samochód (po 18:00 – 27,50 euro), warto kupić przez internet.

Przełęcz Stelvio – Włochy

Droga SS38 jest drugą co do wysokości (2758 m) przełęczą w Alpach i najwyższą we Włoszech. Biegnie w pobliżu granicy ze Szwajcarią w Południowym Tyrolu. Niedaleko stąd znajdują się ośrodki narciarskie w Bormio i Livigno odwiedzane przez polskich turystów. Wjazd na tę trudną trasę to wyzwanie dla każdego kierowcy – takie, które powinni podjąć tylko ci, którzy nie boją się gór, krętych dróg i przypływu adrenaliny. Jeśli wyruszysz z Prato allo Stelvio (Prad am Stilfser Joch), wjedziesz na tę przełęcz na 24-kilometrowym odcinku składającym się głównie z 48 zakrętów o różnicy wzniesień 1 808 metrów. Od przeciwnej strony z Bormio jest nieco łatwiej – nadal ma ponad 20 kilometrów, mniej zakrętów i mniejszą różnicę wzniesień (1533 m).

/Obraz xuuxuu

Jak się tam dostać: z Insbrucku do Bolzano, potem SS38 do Prato allo Stelvio lub przez Szwajcarię do Bormio.

Kiedy jest otwarta: zazwyczaj od maja do października – zależnie od pogody i stanu drogi.

Ile kosztuje przejazd: bezpłatnie.

Furkapass – Szwajcaria

Przełęcz Furka to jedna z najpopularniejszych górskich dróg w Szwajcarii. Łączy Andermatt w kantonie Uri z Glacier w kantonie Wallis i jest wymagającą przełęczą dla kierowców i ich samochodów. Na 28. mili składa się właściwie z zakrętów, zjazdów i podjazdów. Przy dobrej jeździe zapewnia piękne widoki na Alpy Szwajcarskie. Droga została doceniona przez twórców filmu Jamesa Bonda „Goldfinger” z 1964 roku, który wykorzystał to miejsce jako scenę otwierającą. Przejazd Furkapass jest częścią słynnego toru przez trzy przełęcze: Furka, Grimsel i Susten”.

/Obraz Christoph Partsch

Jak się tam dostać: od wschodu przez Lichtenstein i Chur, od zachodu z Berna przez Interlaken lub z Genewy przez Sion.

Kiedy jest otwarta: w zimie zamknięta, aktualny stan najlepiej sprawdzać na www.alpen-paesse.ch.

Ile kosztuje przejazd: bezpłatnie.

Droga Trolli – Norwegia

Droga Trolli to odcinek malowniczej 106-kilometrowej Narodowej Trasy Turystycznej Trollstigen (droga krajowa Rv63), zwanej również Złotym Szlakiem. Zdecydowanie warto przejechać całą trasę – po drodze można podziwiać uroki norweskich krajobrazów: majestatyczne góry, zielone doliny, górskie jeziora i fiordy. Sama Droga Trolli składa się z 11 zakrętów i jest dość wąska. Po remoncie w 2005 roku najtrudniejsze miejsca zostały poszerzone. Przejazd wymaga koncentracji, także ze względu na ruch uliczny, ale nie jest szczególnie trudny. Unikalny znak drogowy na początku trasy ostrzega przed trollami. Droga wspina się na wysokość 850 m n.p.m. do przełęczy Alnesreset, gdzie można podziwiać widoki na fiordy i wodospady.

/Obraz Benjamin Zocholl

Jak się tam dostać: z Oslo E6 przez Lillehammer do Otta, potem E136 do mostu Sogge w Andalsnes – tu zaczyna się Złoty Szlak.

Kiedy jest otwarta: zazwyczaj maj – październik (terminy mogą ulec przesunięciu ze względu na warunki pogodowe).

Ile kosztuje przejazd: bezpłatnie.

Sveti Jure – Chorwacja

Wjazd na górę Sveti Jure (Święty Jura) to obowiązkowy punkt programu każdego żądnego wrażeń kierowcy, który wybiera się na wakacje do Dalmacji. Wąska droga z licznymi ciasnymi zakrętami prowadząca na szczyt na wysokości 1762 m n.p.m. w Parku Przyrody Biokovo zaczyna się na wysokości 365 m n.p.m. i ma długość 23 kilometrów. W wielu miejscach dwa samochody nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby się minąć. Jeden z nich musi cofnąć i zjechać do najbliższej zatoczki, których na szczęście po drodze jest mnóstwo.

/Obraz dingola

Jak się tam dostać: z Makarskiej na południe drogą 512.

Kiedy jest otwarta: w godzinach 7.00-20.00, warto sprawdzić warunki pogodowe.

Ile kosztuje przejazd: opłata 50 kun/osobę (ok. 30 zł).

Góry Słonne – Bieszczady

W Bieszczadach, pomiędzy miejscowościami Wujskie i Tyrawa Wołoska, biegnie serpentynami droga z 18 ostrymi zakrętami. Jest to fragment drogi krajowej nr 28 Sanok – Przemyśl, przecinający pasmo Gór Słonnych na przełęczy Przysłup (620 m n.p.m.). Warto wybrać się na Wielką Pętlę Bieszczadzką, jedną z najpiękniejszych tras w Polsce biegnącą przez tereny o dziewiczej przyrodzie. Na taką wycieczkę należy mieć co najmniej 2 dni, ale najprzyjemniej jest spędzić tu tydzień, by cieszyć się kontaktem z naturą.

/Obraz autorstwa wirestock

Jak się tam dostać: na Wielką Pętlę z Dębicy przez Zagórz do Leska, do wsi Wujskie – w Sanoku zjazd na drogę 28.

Kiedy jest otwarta: cały rok.

Ile kosztuje przejazd: bezpłatnie.

___________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Steve Buissinne

Materiał źródłowy: auto-swiat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *