Wypadek na nowej obwodnicy Niemodlina

Doszło do zderzenia trzech pojazdów, kilka osób zostało ciężko rannych. W jednym z samochodów doszło do wycieku niebezpiecznych chemikaliów.

Jeden z pojazdów to samochód osobowy, który bardzo szybko stanął w płomieniach. W wypadku brał również udział autobus przewożący ośmiu pasażerów oraz samochód ciężarowy przewożący zagrażające życiu chemikalia.

Tak właśnie wyglądał scenariusz zaplanowanych ćwiczeń na obwodnicy Niemodlina, w ich wykonaniu brali udział ratownicy medyczni, policja, jednostki straży pożarnej, inspektorzy transportu drogowego, jednostki ratownictwa chemicznego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozorowana akcja miała na celu sprawdzenie sprawności służb oraz szacowany czas reakcji.

Zadaniem służb medycznych było przetransportowania rannych w bezpiecznie miejsce, a następnie transport poszkodowanych do szpitala. Jednym z zadań strażaków było również sprawdzenie, czy żaden z poszkodowanych nie znajduje się przypadkiem pod jednym z samochodów, oraz zabezpieczenie ewentualnego wycieku chemikaliów.

Komenda Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu oceniła infrastrukturę powstającej obwodnicy miasta Niemodlin za sprawną:

– Jest dużo dróg dojazdowych do tej trasy, co będzie ułatwiać prowadzenie takich akcji w razie konieczności. Nowa infrastruktura jest doskonale przygotowana do tego typu działań. Możemy jedynie mieć nadzieję, że interwencji będzie jak najmniej. Natomiast takiego typu symulacji więcej.

Kierowcy są zapewniani, że obwodnica o długości ponad 11 kilometrów omijająca Niemodlin zostanie otworzona do ruchu jeszcze w tym roku. Odcinek ten rozpoczyna się na rondzie przed Brzęczkowicami, a kończy, wpinając się do przebiegu DK46 przed autostradą A4. Spora część, bo aż 5 kilometrów, długości obwodnicy to droga składająca się z pasów 2+1. Przed Niemodlinem rozpoczyna się droga dwujezdniowa z podwójnym pasem ruchu w obu kierunkach.

Koszt całej tej inwestycji wynosił około 264 miliony złotych – 85% tego wydatku zostało pokryte przez dotacje z Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.