Syndrom wypalenia zawodowego – czym jest i jak go rozpoznać?

Wypalenie zawodowe to nic innego jak stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania spowodowany długotrwałym stresem.

Zespół wypalenia to poważny stan, który może prowadzić do depresji i chronicznego zmęczenia. Kiedy jesteś wypalony, czujesz się zdrenowany i wyczerpany. Możesz mieć wrażenie, że działasz na pusto, mimo że robisz wszystko, co zwykle.

Syndrom wypalenia zawodowego – objawy

Osoby doświadczające zespołu wypalenia zazwyczaj mają jeden lub więcej z tych objawów:

  • Utrata zainteresowania pracą lub innymi czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność
  • Zwiększona drażliwość lub złość
  • Uczucie cynizmu, pesymizmu lub beznadziejności w kwestiach związanych z pracą
  • Zauważalny spadek wydajności w pracy
  • Zwiększona nieobecność w pracy lub słaba wydajność pracy z powodu wyczerpania emocjonalnego
  • Utrata entuzjazmu, motywacji i pewności siebie
  • Poczucie przytłoczenia presją pracy i życia 
  • Trudności z koncentracją lub podejmowaniem decyzji 
  • Utrata uznania dla dawnych zainteresowań.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Przyczyny wypalenia zawodowego są zróżnicowane, ale zazwyczaj można je prześledzić na podstawie jednej lub więcej z tych trzech rzeczy:

1) Stresujące środowisko pracy: Stres w pracy jest jedną z najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego. Jeśli czujesz, że jesteś przepracowany i niedostatecznie opłacany w swojej obecnej pracy, to prawdopodobnie jest to jeden z głównych powodów, dla których czujesz się zestresowany w pracy.

2) Brak uznania: To naturalne, że każdy pracownik chce uznania za swoje wysiłki w pracy. Jeśli twój szef nigdy nie uznaje twojej ciężkiej pracy i poświęcenia dla twojej pracy, to może to również prowadzić do syndromu wypalenia u pracownika.

3) Złe zarządzanie: Innym powodem, dla którego możesz doświadczać wypalenia w pracy, jest złe zarządzanie przez szefa lub współpracowników. Jeśli nie dają ci odpowiednich wskazówek lub przydzielają zadania, które są poza twoimi możliwościami, to z pewnością doprowadzi to do frustracji u pracownika, który w końcu może rzucić pracę z powodu stresu związanego z takimi sytuacjami!

Co zrobić, gdy zaobserwujesz u siebie syndrom wypalenia zawodowego?

Nie ignoruj tych objawów. W razie potrzeby poszukaj profesjonalnej pomocy. Jeśli masz silną sieć wsparcia w pracy, porozmawiaj ze swoim kierownikiem lub innymi zaufanymi współpracownikami o tym, co się z Tobą dzieje.

Zrób sobie przerwę od pracy i mediów społecznościowych

Cię kusić, aby natychmiast odpowiedzieć na wiadomość e-mail lub wiadomość w mediach społecznościowych, gdy czujesz się przytłoczony stresem związanym z pracą, ale robienie tego tylko przedłuży Twoje przytłoczenie i niepokój. Zamiast tego pozwól sobie na odłączenie się na co najmniej godzinę każdego dnia i zrób coś relaksującego – na przykład poczytaj książkę lub przejdź się po okolicy – aż poczujesz, że twój umysł nie pływa już z powodu wszystkich zadań na talerzu.

Porozmawiaj z kimś o swoich uczuciach

Rozmowa o tym, jak się czujesz, może nie wydawać się zbyt wiele, ale może rzeczywiście pomóc złagodzić stres na dłuższą metę, ponieważ daje ci ujście dla uwalniania negatywnych emocji, które mogą inaczej budować się wewnątrz ciebie, aż wybuchną w wybuchową kłótnię z inną osobą (lub nawet gorzej). Zastanów się czy może warto byłoby skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. psychoterapeuty.

Wyjdź z domu – idź na spacer

Jeśli czujesz się zestresowany, idź na spacer na zewnątrz. Nie musisz robić nic szczególnie uciążliwego (chyba że chcesz), po prostu wyjdź z domu i wyjdź na świeże powietrze na jakiś czas. Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą kogoś, kto chce ci towarzyszyć w tej małej wycieczce, aby w razie potrzeby mógł dotrzymać ci towarzystwa.

Zadbaj o małe przyjemności

Jeśli czujesz się zestresowany, poświęć trochę czasu na zrobienie czegoś, co daje ci przyjemność. To nie musi być nic wyszukanego lub drogiego; nawet coś tak prostego jak słuchanie muzyki może przynieść uśmiech na twarzy i sprawić, że poczujesz się lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *