Ognioodporna stalowa kaseta – Czy każdy powinien ją mieć?

Kaseta ze stali ognioodpornej może być ratunkiem w przypadku katastrofy. Ludzie z branży pożarniczej już od jakiegoś czasu mówią o potrzebie zapewnienia tych produktów, ale ich przyjmowanie jest powolne. W tym artykule chciałbym podkreślić, jak bardzo są one niezbędne i dlaczego każdy powinien je mieć.

Najpierw jednak zdefiniujmy, czym jest kaseta stalowa ogniotrwała.

W zasadzie jest to metalowe pudełko, z którego można za jednym zamachem wyciągnąć najważniejsze dokumenty. Idea, która za nimi stoi nie jest wcale nowa – francuski ruch oporu używał podobnych produktów podczas II wojny światowej, aby zabezpieczyć informacje przed Niemcami. Ich wersja była w zasadzie małą walizką, którą można było umieścić w piecu węglowym, a następnie wyciągnąć, gdy sadza odpowiednio sczerniała.

Nie trzeba było długo czekać, aby firmy specjalizujące się w gotowości na wypadek katastrofy wymyśliły własne rozwiązania dla osób dbających o swoje ważne dokumenty po katastrofach takich jak powodzie czy pożary. W ten sposób przyczyniły się one do znacznego wsparcia nie tylko ochrony własności prywatnej, ale również publicznej bezpieczeństwo w ogóle.

Wytrzymałe kasety stalowe są zazwyczaj używane do przechowywania dokumentów, ale mogą być również używane do przechowywania delikatnej biżuterii lub innych cennych przedmiotów. Niezależnie jednak od tego, czy chcesz chronić kolekcję pamiątek, czy po prostu ważne dokumenty, najlepszym sposobem na to jest ognioodporna kaseta stalowa. W rzeczywistości, produkty te zostały wprowadzone jako część standardowych praktyk gotowości przez FEMA i jest nawet strona WikiHow na temat tego, jak z nich korzystać.

Ponadto, dostępne w handlu pudełka kasetowe korzystają z eleganckich rozwiązań przechowywania, które mogą pasować do każdego wystroju domu lub biura. Te ognioodporne pudełka posiadają wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności wbudowany w nie – upewniając się, że jakiekolwiek informacje w nich zawarte pozostają prywatne i chronione przez cały czas.

Jaką kasetę ognioodporną wybrać do ochrony oszczędności?

Z wieloma wariantami w ofercie wybór nie jest łatwy.

Co to są sejfy ognioodporne? Są to sejfy przeznaczone do ochrony dokumentów i nośników danych (CD, DVD itp.), ale przede wszystkim dokumentów papierowych, takich jak książeczki oszczędnościowe lub paszporty, przed zniszczeniem przez ogień. Pudełka te zapewniają również pewną ochronę przed włamaniem. Dodatkowo utrudniają osobom trzecim dostęp bez zezwolenia do tego, co znajduje się w środku.

Odporność ogniowa sejfu jest wyrażona w czasie, w którym sejf został przetestowany pod kątem zachowania zawartości w stanie nienaruszonym pod wpływem podwyższonej temperatury. Norma brytyjska 4456 stanowi, że 90 minut to wymagany poziom ochrony dla każdego nowego produktu brytyjskiego opatrzonego tym znakiem homologacji. Niektórzy producenci korzystają z własnych urządzeń testujących, więc mogą podawać inne czasy niż te stosowane w normie.

Kluczową cechą sejfu ognioodpornego jest to, że jest on zbudowany z kilku warstw. Zewnętrzna powłoka może być wykonana z metalu lub – obecnie w Wielkiej Brytanii najczęściej – ze stali tłoczonej. W obu przypadkach ta zewnętrzna powłoka sama w sobie nie zapewni ochrony, ponieważ pod wpływem bardzo wysokich temperatur mięknie i przepuszcza ciepło. Aby uczynić swoje sejfy ognioodpornymi, producenci dodają pomiędzy dwa arkusze stali lub metalu wewnętrzną warstwę niepalnego materiału, takiego jak płyta gipsowo-kartonowa. Na koniec stosują materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna, aby utrzymać zawartość w chłodzie, jeśli zrobi się zbyt gorąco.

Najbardziej imponującą częścią ognioodpornego sejfu jest to, jak wiele złego może on znieść i nadal chronić to, co jest w środku! Ten dlatego nazywa się je również sejfami ognioodpornymi.

Czy muszę kupować sejf ognioodporny? Najprostszym sposobem ochrony dokumentów papierowych jest przechowywanie ich w zwykłej szafie odpornej na pociski. Zwykłe szafy nie są oczywiście przystosowane do wysokich temperatur i włamywaczy z narzędziami do otwierania drzwi. Są one jednak z reguły bardziej ekonomiczne niż specjalistyczne sejfy. W torbie na siłownię można przechowywać poufne nośniki danych do czasu, aż wrócisz do domu i włożysz je do sejfu w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *