Dlaczego warto brać witaminę D?

Witamina D jest najważniejszą witaminą dla Twojego zdrowia.

A jednak, według najnowszych badań, około połowa wszystkich Amerykanów ma niedobór tego krytycznego składnika odżywczego.

W rzeczywistości, niedobór witaminy D jest tak powszechny, że uważa się go za pandemię.

Powodem tego powszechnego niedoboru jest to, że ludzie po prostu nie są wystarczająco narażeni na działanie promieni słonecznych – lub używają filtrów przeciwsłonecznych, gdy wychodzą na zewnątrz.

Witamina D jest niezbędna dla dobrego zdrowia i zapobiegania chorobom. W rzeczywistości jest to tak ważny składnik odżywczy, że uważam go za jedną z najważniejszych witamin, jakie można przyjmować.

Korzyści z przyjmowania witaminy D – dlaczego warto przyjmować witaminę D?

Silniejsze kości – Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor z żywności i suplementów. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości wapnia lub fosforu poprzez dietę, możesz rozwinąć osteoporozę lub osteopenię (zmniejszoną gęstość kości), co może prowadzić do złamań.

Poprawa siły mięśni – Chociaż witamina D nie jest znana jako składnik odżywczy budujący mięśnie, pomaga utrzymać masę mięśniową poprzez zwiększenie syntezy białek (proces, w którym komórki budują białka) i zmniejszenie degradacji białek (proces, w którym komórki rozkładają białka). To pomaga zapobiegać marnowaniu mięśni po urazie lub operacji.

Zapobieganie objawom grypopodobnym: Otrzymanie zastrzyku szczepionki przeciwko grypie nie zapobiegnie zakażeniu wszystkich szczepów wirusa grypy; jednak może zmniejszyć szanse zachorowania, jeśli zachorujesz na wirusy grypy A lub B (rodzaje grypy wirusowej). Zmniejsza również ryzyko wystąpienia powikłań spowodowanych tymi wirusami, jeśli się nimi zarazisz.

Może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka. Istnieją pewne dowody na to, że witamina D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak rak piersi, okrężnicy lub prostaty. Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te wyniki.

Czym jest witamina D? Co powoduje niedobór witaminy D?

Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor. Odgrywa również ważną rolę w metabolizmie kości, funkcjonowaniu mięśni i zdrowiu immunologicznym.

Niedobór witaminy D może prowadzić do bólu kości, osłabienia mięśni, osteoporozy, a nawet raka. A to jeszcze nie wszystko: Coraz więcej badań sugeruje, że witamina D może odgrywać rolę również w zapobieganiu innym chorobom przewlekłym.

Powodem, dla którego witamina D jest tak ważna, jest fakt, że jest ona produkowana, gdy promienie ultrafioletowe ze światła słonecznego uderzają w naszą skórę. W rzeczywistości, jest to jedyne źródło witaminy D w naszym organizmie.

Suplementy witaminy D są dostępne w wielu formach

Witamina D2 to forma suplementowanej witaminy D wytwarzana w procesie napromieniowania. Jest ona również znana jako ergokalcyferol. Witamina D2 jest czasami stosowana w suplementach diety i żywności wzbogaconej, ale jest mniej skuteczna niż witamina D3 w podnoszeniu poziomu tego składnika odżywczego we krwi.

Witamina D3 (cholekalcyferol) jest formą uzupełniającej witaminy D, która występuje naturalnie w produktach zwierzęcych, takich jak ryby lub produkty mleczne oraz w niektórych wzbogaconych produktach spożywczych. Jest również czasami określana jako cholekalcyferol lub kalcydiol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *