Czym może skutkować niedobór magnezu?

Niedobór magnezu to stan, który wynika z niewystarczającej ilości magnezu w diecie. Magnez pomaga w utrzymaniu prawidłowej funkcji mięśni i nerwów. Ponadto, utrzymuje stały rytm racy serca, wspiera zdrowy układ odpornościowy oraz utrzymuje wytrzymałość kości.

Czym jest magnez?

Magnez jest niezbędnym składnikiem mineralnym. Jest wymagany do wielu procesów w organizmie, w tym wzrostu i rozwoju, metabolizmu energetycznego, syntezy białek i syntezy DNA/RNA. Magnez pomaga również regulować poziom cukru we krwi, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów oraz utrzymuje rytm serca. Magnez jest kofaktorem dla setek enzymów, ale odgrywa również inne role w organizmie, takie jak wspieranie normalnego funkcjonowania mięśni i nerwów, regulowanie poziomu cukru we krwi i utrzymywanie stałego rytmu serca.

Niedobór magnezu

Niedobór magnezu może prowadzić do:

 • Zmęczenia i osłabienia
 • Nudności i wymiotów
 • Dezorientacji, trudności z koncentracją, utraty pamięci
 • Nieregularnego bicia serca (arytmia) lub nieprawidłowych rytmów serca (dysrytmia)
 • Mrowienie lub drętwienie rąk i stóp
 • skurcze brzucha
 • niepokój i drażliwość
 • trudności z zasypianiem
 • skurcze i spazmy mięśni
 • zmęczenie lub senność.

W czym naturalnie występuje magnez?

Magnez jest niezbędny dla wszystkich żywych organizmów, w tym roślin i zwierząt. Jest czwartym najbardziej obfitym minerałem w ludzkim ciele. Magnez występuje naturalnie w pełnych ziarnach, orzechach, zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych i innych pokarmach. Magnez jest niezbędnym minerałem, co oznacza, że organizm nie może go wytworzyć i musi być wchłaniany z pożywienia. Znajduje się w szpinaku, orzechach i nasionach, fasoli, rybach, pełnych ziarnach i produktach mlecznych.

Czy warto przyjmować magnez w tabletkach?

Tak! Suplementy magnezu są dostępne w wielu formach, w tym tabletki, kapsułki, proszek i płyn. Niektórzy ludzie biorą suplementy magnezu, aby obniżyć ciśnienie krwi lub zapobiec migrenom. Inni biorą je, aby zapobiec lub leczyć osteoporozę (przerzedzenie kości).

iektórzy ludzie mogą potrzebować przyjmować suplementy magnezu, ponieważ nie otrzymują wystarczającej ilości z diety. Może to wynikać z różnych przyczyn, w tym:

Złe nawyki żywieniowe – takie jak niejedzenie wystarczającej ilości owoców i warzyw lub niejedzenie wystarczającej ilości produktów mlecznych (które są dobrym źródłem wapnia i innych składników odżywczych)

Brak świeżej żywności w diecie – na przykład, jeśli jesz dużo przetworzonej żywności zamiast świeżej

Inne schorzenia – takie jak choroba Crohna lub zespół jelita drażliwego (IBS) mogą powodować problemy z przyswajaniem składników odżywczych z pożywienia.

Jaki suplement z magnezem wybrać?

Suplementy magnezu są opcją dla osób, które nie otrzymują wystarczającej ilości magnezu z diety lub mają problemy z wchłanianiem tego minerału z pożywienia. Niektóre rodzaje suplementów magnezu są lepsze niż inne, więc wiedząc, który z nich wybrać, może pomóc zapewnić, że otrzymujesz odpowiednią ilość magnezu dla swoich potrzeb.

Rodzaje suplementów magnezu

Magnez występuje w kilku formach:

 • Suplement doustny kapsułki lub tabletki
 • Płynne krople
 • Roztwór do wstrzykiwania
 • Tabletki z dodatkiem innych składników.

Warto porozmawiać ze swoim lekarzem przed przyjęciem suplementu magnezu. Jeśli już przyjmujesz suplement wapnia lub witaminy D, zapytaj swojego lekarza czy dodanie magnezu byłoby dla Ciebie bezpieczne. Na przykład, osoby z chorobami nerek powinny porozmawiać z lekarzem przed podjęciem jakiegokolwiek rodzaju suplementu magnezu, ponieważ może on pogorszyć problemy z nerkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *