Czy polski rząd może wprowadzić czterodniowy tydzień pracy?

Praca w mniejszym wymiarze godzin nie musi oznaczać mniejszej wydajności. Niektórzy eksperci biznesowi promują ideę czterodniowego tygodnia pracy jako jeden ze sposobów rozwiązania problemu wypalenia zawodowego pracowników i poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Korzyści z pracy przez cztery dni zamiast pięciu

Korzyści wynikające z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym obejmują niższe stopy bezrobocia i wyższą produktywność, a także lepsze warunki pracy. Poprawia to również życie rodzinne i ogólną jakość życia.

Obniżenie liczby godzin pracy pracowników w tygodniu może zmniejszyć koszty płacowe firmy, pozwalając na przekazanie tych oszczędności w postaci wyższych płac lub większej liczby dni urlopowych dla pracowników.

Krótszy dzień pracy sprawia również, że pracownicy są szczęśliwsi i bardziej wydajni. Pracownicy w krajach takich jak Szwecja, gdzie sześciogodzinny dzień pracy obowiązuje od 2008 roku – mówią, że są szczęśliwsi i bardziej wydajni, gdy spędzają mniej czasu w pracy.

Zmniejszenie liczby godzin pracy pracowników w tygodniu może zmniejszyć stres i wypalenie zawodowe – kiedy ludzie muszą wykonać zadania w krótszym czasie, stają się bardziej zadowoleni ze swojej pracy.

Najnowsze badanie wykazało, że zwiększona ilość czasu poświęcanego na pracę wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób serca, depresji i zaburzeń lękowych wśród mężczyzn.

Pomaga kobietom pracującym w niepełnym wymiarze godzin lepiej zrównoważyć swoje obowiązki w domu i w miejscu pracy – zwłaszcza tym z małymi dziećmi, dla których pozostawienie dzieci pod opieką przez cały dzień nie zawsze jest realną opcją.

Pracownicy mogą spędzić więcej czasu z rodziną lub przyjaciółmi bez kłopotliwego brania dni wolnych w tygodniu pracy.

Utrzymanie pracowników – pracownicy, którzy mają więcej dni wolnych, są zazwyczaj bardziej zadowoleni z pracy i rzadziej niż inni pracownicy odchodzą z pracy. Zmniejsza to koszty rotacji i zwiększa ogólną produktywność.

Pracownicy, którzy mają dłuższy weekend, są zazwyczaj zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej wydajni.

Niektóre firmy mogą wkrótce przyjąć czterodniowy tydzień pracy.

Pomysł polega na tym, że dodatkowy dzień wolny w tygodniu sprawi, że ludzie będą bardziej produktywni, szczęśliwsi i zdrowsi. Jest wiele firm, które już przyjęły tę praktykę, w tym Google, który ogłosił ją w 2017 roku. Firma poinformowała, że ten ruch był dobry dla ich pracowników.

Zanim stwierdzimy, czy czterodniowy tydzień pracy stanie się częścią polskiego życia, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.